آشنایی با کفپوش تاتامی

کفپوش تاتامی چیست؟

کفپوش تاتامی کفپوشی است که با استفاده از فوم ساخته میشود و نرم و قابل انعطاف است. کفپوش تاتامی برای مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به کفپوش نرم دارند.

جنس این نوع کفپوش ها از ترکیب شدن فوم هایی به نام ای وی آ (EVA) با دیگرترکیبات فوم پلی اتیلن ساخته میشود. کفپوش تاتامی به گونه ای طراحی شده که لبه های آن به شکل پازل میباشد و شما میتوانید با به هم وصل کردن آن ها یک تشک بزرگ و نرم بسازید . پازلی شکل بودن کفپوش تاتامی یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن محسوب میشود که کار نصب و شستشوی آن را بسیار راحت میکند به صورتی که شما میتوانید جهت نصب قطعات روی سطح مورد نظر، آنها را به هم وصل کنید و برای شستشو هم لازم نیست یک تشک یا کفپوش بزرگ و سنگین را به محل شستشو حمل کنید و میتوانید آن ها را جدا کنید، شستشو دهید و بعد از خشک شدن ، دوباره آن ها را در کنار هم بچینید.

 

آشنایی با کفپوش تاتامی

 

کاربردهای کفپوش تاتامی

تاتامی انواع مختلفی دارد که میتوان آن ها را به چند روش دسته بندی کرد. دسته بندی با توجه به اینکه در کجا قرار است مورد استفاده قرار گیرد یعنی دسته بندی با توجه به کاربرد، دسته بندی با توجه به قیمت و دسته بندی با توجه به طرح کفپوش تاتامی سه روشی هستند که کفپوش تاتامی را با توجه به آن ها به انواع مختلف تقسیم بندی میکنند و ما در ادامه به شرح هرکدام میپردازیم.

انواع کفپوش تاتامی با توجه به کاربرد

ساخت و تولید کفپوش تاتامی با توجه به مکان و افرادی که قرار است از آن استفاده کنند متفاوت است. برای مثال تاتامی ورزشی باید حالت ارتجاعی متوسط داشته باشد.

 

آشنایی با کفپوش تاتامی

 

تاتامی که برای کفپوش مهدکودک تولید می شود باید حالت ارتجاعی بیشتری داشته باشد به دلیل اینکه کودک سرشار از انرژی، شادابی و بازیگوشی است و تحرک بسیار زیادی دارد و همین تحرک زیاد میتواند در بعضی از مواقع موجب بروز حادثه شود. به همین جهت است که وقتی قرار است کودکان از کفپوش تاتامی استفاده کنند باید حالت ارتجاعی کفپوش تاتامی را افزایش داد تا بتواند از آسیب دیدن کودکان جلوگیری کند. این نوع از کفپوش تاتامی راکه قرار است مورد استفاده کودکان قرارگیرد، معمولا کفپوش مهدکودک یا تاتامی اتاق کودک نام گذاری میکنند. تاتامی های مناسب برای اماکن ورزشی اما حالت ارتجاعی کمتری داشته و اصولا ضخیم و محکم هستند. البته اماکن ورزشی متفاوت با کاربری متفاوت، استانداردهای خاص خود را در این رابطه طلب می کنند.

همانطور که توضیح دادیم با توجه به نوع کاربرد، کفپوش تاتامی میتواند با ملاحظات متفاوتی ساخته شود. به همین دلیل است که تولید کنندگان کفپوش تاتامی، هنگام ساخت تاتامی باید به نوع کاربردکفپوش تاتامی و استانداردهایی که برای آن تعریف شده دقت کنند.

انواع کفپوش تاتامی باتوجه به قیمت

برای تعیین کیفیت تاتامی استاندارد های مختلفی در نظر گرفته میشوند و هرچه این استاندارها در ساخت یک کفپوش تاتامی بیشتر رعایت شوند طبعا آن تاتامی قیمت بالاتری خواهد داشت. برای مثال تاتامی هایی که برای ورزش های رزمی ساخته میشوند باید این استانداردها را داشته باشند: حالت ارتجاعی مناسب داشته باشند، سطح آن ها در برابر فرسایش مقاوم باشد، در ابعاد ۱در۱باشند، دارای رنگبندی مناسب باشند (مثلا تاتامی که برای ورزش تکواندو استفاده میشود حتما باید آبی رنگ باشد)، دارای ضخامت مناسب باشند و… هرچه این استاندارها بیشتر یا کمتر رعایت شده باشند میتوانند در قیمت اثر گذار باشند و کفپوش های تاتامی بر اساس میزان استفاده از همین استانداردها در ساخت، به قیمت های مختلفی به بازار روانه میشوند و این گونه بر اساس قیمت نیز دسته بندی میشوند.

انواع کفپوش تاتامی بر اساس طرح

اگر شما برای خرید تاتامی به فروشندگان و یا تولید کنندگان این محصول سری بزنید آن ها در ابتدا از شما خواهند پرسید که آن را برای استفاده در چه جاهایی و برای استفاده ی چه کسانی می خواهید. برای مثال اگر پاسخ دادید که تاتامی کفپوش برای اتاق کودک می خواهم، آن ها انواع تاتامی مختلف و موجود در همان زمینه را به شما معرفی خواهند کرد. مثلا برای اتاق کودک، انواع تاتامی ساده و یا تاتامی طرح دار در شکل ها، رنگ ها و طرح های مختلف که مناسب برای استفاده در اتاق کودک هستند را به شما نشان می دهند و سوال بعدی که از شما خواهند پرسید این است که کدام طرح را میخواهید؟! این جا است که شما با دسته بندی های مختلف کفپوش تاتامی بر اساس طرح روبرو خواهید شد و باید تصمیم بگیرید که کدام طرح میتواند مناسب شما یا کودکتان باشد. البته اگر دنبال تاتامی ارزان قیمت می گردید باید از تاتامی هایی با طرح های ساده تر استفاده کنید که قیمت مناسبتری دارند.

مهم ترین کاربردهای کفپوش تاتامی

در صنعت کفپوش ایران و در میان ایرانی هایی که به دنبال کفپوش برای فضاهای مختلف هستند، در خیلی از موارد مشاهده می شود که مشتری ها به اشتباه و غلط کفپوش تاتامی را برای فضای مورد نظرشان مورد استفاده قرار می دهند.

بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد کاربردهای مختلف کفپوش تاتامی، توضیحات بیشتری ارائه دهیم تا شما بتوانید در خرید کفپوش مناسب تصمیم گیری بهتری به عمل بیاورید. مهم ترین کاربردهای کفپوش تاتامی به این شرح می باشد:

استفاده به عنوان کفپوش ورزشی در بسیاری از رشته های رزمی. پس نتیجه می گیریم که در حیطه ورزش، تاتامی در رشته های رزمی قابل استفاده است و مناسب سالن های بدنسازی که در آن ها دستگاه های سنگین قرار دارد نیست. دلیل این موضوع مقاومت پایین تاتامی در باشگاه های بدنسازی بدلیل وجود اجسام و وزنه های سنگین است که بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد.

استفاده از کفپوش تاتامی در اتاق کودک، مهدکودک و زمین های بازی کودکان. به این نکته توجه داشته باشید که این مورد ربطی به شهربازی ها و محوطه های مدرسه ندارد و برای این محیط ها بهتر است از کفپوش لاستیکی استفاده کنید نه تاتامی که به تابش نور آفتاب و بارش برف و باران حساس است و برای محیط های عمومی و فضاهای باز اصلا مناسب نیست.

استفاده از کفپوش تاتامی برای رشته های ورزشی مانند ایروبیک، ژیمناستیک، یوگا که نوعی از کفپوش تاتامی با نام های تشک ورزشی و مت یوگا مورد استفاده قرار میگیرد. البته میشود به جای استفاده از این نوع تاتامی از همان تاتامی های معمولی هم برای این ورزش ها استفاده کرد.

کفپوش اتاق کودکان و خردسال ها را میتوان فرش یا موکت کرد. اما اگر کودک دچار بیماری های جسمی و آسیب پذیری شدید باشد، حتما باید از کف پوش های ارتجاعی که قدرت ضربه گیری زیادی دارند استفاده کرد. قطعا کفپوش تاتامی این قدرت را دارد و در این موارد می تواند مورد اعتماد باشد.

استفاده در سرویس های بهداشتی: گاهی وقت ها و با توجه به شرایط نیاز می شود که سرویس های بهداشتی را کفپوش کنیم. در این مواقع بهترین گزینه کفپوش تاتامی است . به دلیل این که این کفپوش در برابر آب نفوذناپذیر است و آب نمیتواند در آن نفوذ کرده و باعث فرسودگیش شود.

 

آشنایی با انواع قرنیز و ابزار

 

کفپوش تاتامی در مقایسه با دیگر کفپوش ها

برای پوشاندن سطح انواع زمین ها، کفپوش های متعدد و مختلفی نیز در بازار یافت میشوند. کفپوش های پارکت لمینت، کفپوش های پی وی سی، کفپوش های رولی، کفپوش پلی اتیلنی و… اما در میان تمامی این کفپوش های که نام بردیم، فقط کفپوش تاتامی است که توانسه بخش عمده ای از بازار دکوراسیون در ایران را به خود اختصاص دهد. اما چگونه؟ کفپوش تاتامی چه ویژگی ها و مزایایی نسبت به دیگر کفپوش ها دارد که که باعث این محبوبیت شده است؟ در سطرهای بالا در خصوص بسیاری از ویژگی ها و مزایای کفپوش تاتامی توضیح دادیدم، ولی اگر بخواهیم تنها یکی از ویژگی هایی که باعث روی آوردن مردم به این کفپوش شده را بررسی کنیم، آن مورد تنوع است.

تاتامی در طی سال های اخیر توانسته است بخش وسیعی از نیاز های مشتری های خود را با توجه به تنوعی که دارد پاسخ دهد، به گونه ای که برای هر مشخصه و ویژگی و هر کاربرد، تاتامی در تنوع گسترده تری نسبت به سایر کفپوش ها تولید و عرضه میشود.

برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که می خواهد اتاق کودک خود را کفپوش تاتامی کند و کودک خود را برای انتخاب کفپوش به جاهای مختلفی میبرد، قطعا این جا تنوع زیاد تاتامی میتواند بهتر از دیگر کفپوش ها نظر کودک یا خانواده اش را جلب کند به دلیل این که برای هر نوع سلیقه ای طرح خاص خودش را ارائه میدهد. در واقع تاتامی دست رد به سینه ی هیچ نوع سلیقه ای نخواهد زد. طرح بندی ها و رنگبندی های زیادی دارد و کمتر کسی میتواند ادعا کند که از هیچ کدام از طرح های تاتامی خوشم نیامد و این یکی از رمزهای موفقیت کفپوش تاتامی در مقایسه با دیگر کفپوشها است!

در پایان به شما عزیزان و تمامی کسانی که قصد دارند محیط های مورد نظرشان را کفپوش کنند، توصیه میکنیم که برای جلوگیری از وارد آمدن هرگونه خسارت مالی یا جانی به خود و دوستانتان بحث استفاده از کفپوش مناسب را جدی بگیرید و قبل از خرید به تمامی نکاتی که در سطرهای بالا توضیح دادیم دقت فرمایید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم