انواع طرح کاغذ دیواری

Sayeh Sanei

در این مقاله به آشنایی با انواع طرح کاغذ دیواری میپردازیم.نخستین بار کاغذ دیواری بر روی دیوار خانه اروپائیان دوره قرون وسطی دیده شد. طبیعی است که بشر در وقت مذکور قادر به مشاهده انواع طرح‌ های کاغذ دیواری نبود . نمود این مسئله  در دوره ماقبل تولید و عرضه  کاغذ دیواری مشهود می‌باشد. بیشتر ساکنان ، پیش از تولید کاغذ دیواری، پارچه پشم فاخر و پرده طرح دار ابریشم را به عنوان جایگزین استفاده می‌نموده‌اند . با این حال جناس فوق تنها در اختیار متمولین قرار می‌گرفته است.

پس از تولید و عرضه انواع نه چندان متنوع طرح‌های کاغذ دیواری اکثریت مردم قادر به بهره وری از آن بودند. این متریال توانست جایگزین ارزان قیمت برای اکثریت مردم شود.احتمالا آن دوران، تُهی از بسیاری نمونه کاغذ دیواری نوین ازجمله  شبرنگ،  فانتری،  گل برجسته و…بود. این نقوش بعد از چندی تحت عنوان کاغذ دیواری شیک  و مدرن وارد مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی شدند.

 

کاغذ دیواری طرح نقشه جهان

کاغذ دیواری در راستای کاغذ برنج طرح‌دار چینی و یا سبک چینی گرایی تولید می‌شد. گرچه رایج گشتن آن در طول دهه ۱۶۰۰ و در اروپای غربی باعث شد تا از کاغذ برنج چاپی چینی و سبک چینی گرایی به عنوان یک مد زودگذر یاد شود .  بنابراین ، محبوبیت کاغذ دیواری در قرون هجدهم و نوزدهم دوچندان شد . بسیاری از طراحان طی این دوران سعی بر تمرکز روی توسعه و ترویج اجناس و طرح‌های کاغذ دیواری نمودند. دوره‌ای که می‌توان شاهد ورود و عرضه انواع نمونه کاغذ دیواری بالاخص  داماسک،  گلدار، طرح آجر،  طرح چوب و کاغذ دیواری طرح سنگ بود.

مقاله پیشنهادی: نصب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری طرح طبیعت

انواع طرح کاغذ دیواری

امروز نمونه کاغذ دیواری بنا بر محل ،  سبک طراحی و دکوراسیون داخلی و هماهنگی آن با کلیت فضا انتخاب گردیده و با محیط مد نظر تطبیق داده می‌شود.

ما در این بخش سعی داریم تا مروری بر انواع نمونه‌های طرح کاغذ دیواری مرسوم در بازار حال حاضر داشته باشیم. در بخش ذیل، شما شاهد بسیاری از نمونه‌ها نظیر کاغذ دیواری گلدار ( سنتی و کلاسیک ) ، داماسک، آبرنگی،  شبرنگ و کاغذ دیواری فانتزی خواهید بود.

مقاله پیشنهادی: جداسازی کاغذ دیواری

کاغذ دیواری گلدار

کاغذ دیواری طرح گل (کاغذ دیواری گل) که به عنوان کاغذ دیواری گلدار نیز نام برده شده، رایج‌ ترین نوع طرح متریال مذکور می‌باشد.

کاغذ دیواری گلدار برای پذیرایی بیشتر مرسوم می‌باشد.  با وجود این ، کاغذ دیواری گلدار ریز و یا کاغذ دیواری تک گل نیز به مراتب بنا بر سبک طراحی و محل مد نظر در اتاق خواب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی کاغذ دیواری گل گلی نمونه‌ای بارز از طرح سنتی این نوع متریال به شمار می رود. با این حال، نوع مدرن آن در رسته طرح‌ های کاغذ دیواری روز مطرح شده است . در این میان، کاغذ دیواری گلدار طرح گل رز و سایر طرح‌های از این قبیل را می‌توان مثال زد که برای طراحی و دکوراسیون داخلی مناسب هستند.

کاغذ دیواری طرح گل

 

کاغذ دیواری گل داماسک

خلاف نام کاغذ دیواری گل داماسک، از گل در طرح نمونه کاغذ دیواری مذکور خبری نیست!

کاغذ دیواری داماسک، نوعی از انواع طرح‌های کاغذ دیواری به شمار میرود. غالباً به دلیل تکرار و تکثیر طرح متقارن معروف می‌باشد . الگوی طرح داماسک تقریباً در دنیای مد ، طراحی  داخلی و اشیاء روزمره یافت می‌شود. ولیکن، کاغذ دیواری طرح داماسک از مهم‌ ترین نمونه‌های آن است.

کاغذ دیواری طرح داماسک، به طور معمول با سبک طراحی و دکوراسیون داخلی کلاسیک متناسب می‌باشد.ولی انتخاب آن کماکان بدون توجه به محدودیت زمانی صورت می‌گیرد.

 

کاغذ دیواری داماسک

کاغذ دیواری آبرنگی

کاغذ دیواری آبرنگی در رسته طرح‌های کاغذ دیواری هنری خودنمایی می‌کند . چرا که طرح‌های آن نماد سبک نقاشی آبستره بوده و نشانگر مناظر انتزاعی می‌باشد.

نشستن امواج رنگ‌ ها در کاغذ دیواری آبرنگی روی یکدیگر باعث ایجاد فضای خیال انگیزی وابسته به علم زیبایی شناسی می‌شود.بیشتر نمونه‌های کاغذ دیواری آبرنگی متشکل از رنگ‌های ملایم و نرم هستند. بنابراین طراحان متمایل به استفاده آن‌ها در اتاق‌های خواب می‌باشند. چه بسا نمی‌توان منکر تاثیر آرام بخش تصاویر انتزاعی آن شد

 

کاغذ دیواری آبرنگی

کاغذ دیواری شبرنگ

کاغذ دیواری شبرنگ ، آخرین نسل طرح‌های کاغذ دیواری به شمار می‌رود . کاغذ دیواری شبرنگ متشکل از دو مولفه اصلی برد مدار نازک و روشنایی ال ای دی کم نور می‌باشد. استفاده از کاغذ دیواری شبرنگ باعث افزایش عملکرد روشنایی و ایجاد روشنایی محیطی در سطوح پایین می‌گردد.

نصب  کاغذ دیواری شبرنگ  به خصوص  در اتاق خواب تجربه شگفت انگیزی است . چرا که بیننده هرگز حدس نخواهد زد این نور کم و مبهم از کجا می‌آید!

 

کاغذ دیواری شبرنگ

کاغذ دیواری فانتزی

بسیاری از طرح‌های  کاغذ دیواری نظیر اسپرت ،  راه راه و چهارخانه ، کاغذ دیواری شیک و مدرن و… در رسته کاغذ دیواری فانتزی دسته بندی می‌شوند. تقریباً می‌توان گفت این نوع نقوش بر خلاف طرح‌ های  سنتی‌ و طبیعی  کاغذ دیواری طرح آجر، کاغذ دیواری طرح سنگ آنتیک  و کاغذ دیواری طرح چوب متعلق به دنیای سبک طراحی و دکوراسیون نوین می‌باشند.

بیشتر طرح‌ های این چنینی جزء نمونه‌های کاغذ دیواری شاد و رنگ و لعاب دار طبقه بندی شده‌اند  و استفاده از آنها محدودیت ندارد.

.

کاغد دیواری فانتزی

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم