انواع موکت

یکی از کفپوش هایی که از گذشته تا به امروزه همواره مورد استفاده افراد قرار گرفته است، موکِت می‌باشد. موکت ها همانند لباس به فضای اطراف خود شخصیت و زیبایی می‌بخشند. هنگامی که برای یک سالن همایش از کف پوش موکت استفاده می‌شود و یا در محیط خانه تاثیری زیادی در تغییر این فضاها خواهد داشت. ویژگی های خاص این محصول سبب شده تا در مکان های مختلفی از موکت به عنوان مناسب ترین نوع کفپوش استفاده کنند. برخی از این ویژگی ها شامل:

 • مناسب برای هر مکان: موکِت ها نوع بافتی متفاوتی دارند برای مثال بافت های آنها به صورت پرز بلند و پرز کوتاه بوده و از جنس های متفاوتی نمدی و لوپ بافته خواهند شد. بنابراین تنوع بافت سبب شده تا به لحاظ شکل و ظاهر برای هر مکانی مناسب و ایده آل باشند. هنگام انتخاب موکت ها به المان های موجود در محیط نیز توجه کرده و فضایی بینظیر را خلق نمایید.
 • احساس راحتی و آرامش: هنگامی که از موکت به عنوان کفپوش استفاده می‌شود؛ در نگاه اول و به محض ورود به محیط حس راحتی و آرامش برای افراد القا خواهد شد. راه رفتن بر روی یک سطح نرم و در عین حال راحت و گرم سبب می‌شود تا حس خوشایندی در شما بوجود آید. تصور کنید که از کفپوش های دیگری مانند لمینیت و یا پارکت استفاده کرده‌اید، متاسفانه بعد از مدتی این کفپوش ها شروع به صدا کردن داده و در برخی موارد اعصاب و آرامش را از شما سلب خواهند کرد.( آرامش اعصاب)
موکت - فرتاک - دیزاین

 

 

 • عایق سرما و گرما: موکت ها چه در فصول سرد و چه در فصول گرم همانند یک عایق عمل می‌کنند. اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که همواره دارای آب و هوای سرد می‌باشد؛ پیشنهاد می‌شود تا حتما از موکت به عنوان کفپوش استفاده کنید. چراکه عایق مناسبی برای سرما خواهد بود. در عین حال از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و موجب صرفه جویی در هزینه ها نیز می‌شود.

 

 

انواع موکِت

همان طور که اشاره شد موکِت ها در انواع و طرح های مختلفی وارد بازار می‌شوند که همین امر سبب شده تا تقریبا برای هر فضایی موکت مناسب آن وجود داشته باشد. نوع الیاف به کار رفته در آنها مشخص خواهد کرد که چه نوع موکتی برای چه محیطی مناسب خواهد بود. بنابراین آشنایی با انواع آنها به لحاظ تفاوت در جنس به شما کمک خواهد کرد که با اطلاعات بیشتر اقدام به خرید کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

پلی استر (Polyester): در تولید موکِت از دو نوع الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود و پلی استر نیز از الیاف مصنوعی تولید شده و مزیت های خاصی نیز به همراه دارد.

 

 • ظاهر موکِت هایی که از این الیاف تهیه می‌شوند زیبا و درخشان‌تر است. برخلاف موکت پلی آمید که رنگ ماتی دارد؛ موکت پلی استر همواره ظاهر درخشان خود را حفظ کرده و تغییر رنگ نخواهد داشت و زیبایی و جذابیت خاصی نیز به محیط شما خواهد بخشید.
موکت - فرتاک - دیزاین
 • از جمله ویژگی های اصلی موکِت پلی استر دوام و مقاومت بالای آن است. نرم بودن این موکِت حس راحتی و آرامش را برای شما بوجود خواهد آورد. اما توصیه‌ی ما این است که از این نوع موکت در محیط های پر تردد استفاده نکنید؛ چراکه موجب سایش و تغییر شکل سریع در موکت می‌شود.
 • یکی از نگرانی های بیشتر افراد تمیز کردن لکه های روی موکِت است. موکت پلی استر لکه پذیر نبوده و پاک کردن لکه های روی آن نیز به راحتی امکان پذیر می‌باشد. اما چگونه؟ ساختار مولکولی این الیاف موجب می‌شود تا در برابر لکه ها مقاوم بوده و خاصیت جذب بسیار کمی دارد، بنابراین لکه ها به سرعت و راحتی پاک خواهند شد. لازم به ذکر است که الیاف پلی استر تنها در برابر لکه های چربی ضعیف عمل کرده و و مقاومت مناسبی نخواهند داشت.
 •  الکتریسیته ساکن ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانیم : انواع موکت از نظر شکل

موکت - فرتاک - دیزاین

پلی آمید (Polyamide): این گزینه بهترین نوع نخ برای استفاده در تولید موکِت می‌باشد. به پلی آمیدها الیاف نایلون نیز گفته شده و از دسته‌ی الیاف مصنوعی هستند. از موکِت پلی آمید در مکان های پرتردد مانند ادارات و بانک ها و غیره استفاده می‌شود. از جمله ویژگی های این موکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی است و این به چه معناست؟ هنگامی که برای مدت طولانی از موکِت استفاده می‌کنید حالت و شکل آن تغییر پیدا کرده و اصطلاحا وارفته خواهد شد. در این موارد کافی است با شست و شو یا استفاده از بخارشو نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید و در نهایت مشاهده خواهید کرد که همانند روز اول زیبا و سالم می‌شود.
 • مقاومت بالای موکِت پلی آمید در برابر سایش و کوبیدگی، استفاده از آن را برای محیط های شلوغ امکان پذیر کرده است. همین امر موجب می‌شود تا این موکت ها از طول عمر بیشتری برخوردار باشند.
 • مقاومت در برابر لکه ها نیز از دیگر ویژگی های موکت پلی آمید است که بسیار آن را پرطرفدار کرده است.
 • (  پرزدهی کم، مقاوم در برابر نور و رطوبت، عدم ایجاد الکتریسیته ساکن )

بیشتر بخوانیم : پالاز موکت

پلی پروپلین (Polypropylene): این الیاف پلیمری و مصنوعی هستند و به لحاظ ظاهری شباهت زیادی به الیاف پشم دارند. این الیاف نسبت به الیاف پلی آمید و پلی استر ارزان‌تر بوده و بنابراین موکِت هایی نیز که به این روش تولید می‌شوند از قیمت کمتری برخوردار خواهند بود. همچنین برخلاف پلی آمید خاصیت ارتجاعی بسیار ضعیفی دارد. در مقابل برخی از مزیت های آن شامل موارد زیر است:

 

 • موکِت های بافته شده از الیاف پلی پروپیلن موجب جذب گرد و خاک خواهند شد. این ویژگی برای کسانی که آلرژی دارند و بسیار مناسب خواهد بود. همچنین می‌توانید از این موکت به عنوان پادری استفاده کنید، تا از نفوذ گرد و خاک جلوگیری نمایید.
 • جذب آب در الیاف پلی پروپیلن بسیار پایین است و این بدین معنا خواهد بود که در هنگام شست و شو به سرعت خشک خواهد شد. حتی از این موکت در محیط هایی که دارای رطوبت بالا نیز هستند می‌توان با خیال راحت استفاده کرد.

 

 

الیاف پشم: از بهترین نوع موکِت ها، موکت های تولید شده توسط پشم می‌باشد. موکت پشمی از بافت نرم و لطیفی برخوردار بوده و در عین حال دارای استحکام و انعطاف پذیری بالایی نیز می‌باشد. کیفیت بالای این نوع از موکت همراه با ویژگی های منحصر بفرد دیگر سبب شده تا قیمت بیشتری نسبت به دیگر موکت ها داشته باشد.(از الیاف پشم)

 

 • خاصیت ارتجاعی موکِت پشمی باعث می‌شود تا سریعا به حالت اولیه برگردد. همچنین در برابر سایش نیز مقاومت خوبی داشته که همواره این مقاومت حفظ خواهد شد. به این معنی که در الیاف مصنوعی با گذشت زمان مقاومت خود را ازدست داده و دچار خرابی می‌شوند که در مورد موکت پشمی صادق نیست.
 • ویژگی مهم دیگر آن نیز عایق صبیعی بودن آن است. خاصیت عایق بندی هنگام استفاده از موکت های پشمی قابل لمس بوده و از اتلاف انرژی نیز جلوگیری می‌کند. از طرفی نیز موکت های پشمی در شرایط گرم و مرطوب، مقداری از رطوبت موجود در هوا را جذب می‌کنند و باعث خنک تر شدن هوا می‌شود.
موکت - فرتاک - دیزاین
موکت - فرتاک - دیزاین
موکت - فرتاک - دیزاین

موکِت ظریف مصور

ظریف مصور یکی از شرکت های تولیدی موکِت در ایران با بیش از سه دهه فعالیت می‌باشد که از نیروهای متخصص و متعهد در گروه تولیدی خود استفاده کرده و همین امر این شرکت را در صنعت ایران و بین المللی مطرح کرده است. بخشی از محصولات این شرکت که به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود؛ شامل انواع موكِت های خانگی نمدی و تافتينگ، موكِت های صنعتی، الياف، نخ، مستربچ و رنگدانه های صنعتی، انواع روغن های صنعتی، رزين ها و چسب های مخصوص و غیره است. در ادامه توضیحات بیشتری درباره موکت ظریف مصور می‌دهیم.

 1. موکت نمدی: از اولین نوع موکِت هایی است که توسط این کارخانه تولید شده و از یکی لایه بافت تشکیل شده‌اند. از موکت های نمدی بیشتر برای عایق حرارتی و صوتی استفاده می‌شوند و از انواع ولور یا داغی، سوزنی و چاپی برخوردار هستند. ( تک لایه و دو لایه دارد)( زربافت،سوزنی، چاپی، حرارتی)
 2. موکت تافتینگ: این موکِت علاوه بر لایه اصلی موکت دارای یک لایه اضافی(از جنس نمد) در زیر موکت بوده که باعث می‌شود این نوع موکت از لحاظ عایق بهتر عمل کند و نرمی خاصی را برای مصرف کننده به ارمغان بیاورد. این محصول اصطلاحا موکِت پرز بلند نیز نامیده شده و از تنوع بالایی برخوردار است. همچنین موکت تافکینگ دارای انواع اداری، تجاری و مسکونی می‌باشد.

بیشتر بخوانیم :موکت ظریف مصور ویدا

موکِت طرح پارکت

همان طور که در بالا اشاره شد یکی از انواع موکِت های نمدی، موکت چاپی هستند. این موکِت ها با تراکم بالا تولید شده و از مقاومت و طول عمر نسبتا خوبی نیز برخوردار می‌باشند. معمولا موکِت هایی را که  توسط دستگاه چاپ مخصوص، نقش و طرح دلخواه بر روی آن ایجاد می‌شود را موکِت چاپی می‌نامند. یکی از طرح هیی که توسط این دستگاه ها بر روی موکِت چاپ می‌شوند، طرح پارکت می‌باشد که دارای طرفداران بسیاری نیز است.

موکِت طرح پارکت در شکل های و طرح های گوناگونی تولید شده و نام های متفاوتی نیز به همراه دارند، اما همگی به شکل پارکت هستند و زیبایی خاص و متفاوتی را به محیط شما ارائه خواهند داد. امروزه از این نوع موکِت در شرکت های خصوصی، هتل ها و ادارات استفاده شده و از دلایل انتخاب موکِت طرح پارکت نیز شبیه بودن آن به طرح چوبی است. از طرفی اگر جزء آن دسته افرادی هستید که به پارکت علاقه دارید، اما به دلیل سر و صدای آن هنگام راه رفتن از نصب اجتناب می‌کنید؛ استفاده از موکِت طرح پارکت برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

موکت - فرتاک - دیزاین
موکت - فرتاک - دیزاین

موکِت فرش

یکی از علاقه‌مندی های ما ایرانی ها استفاده از فرش در کفپوش خانه است. استفاده از موکت فرش به عنوان کفپوش علاوه بر اینکه در هزینه های شما صرفه جویی خواهد کرد، زیبایی خاص و منحصر بفردی را نیز به فضای خانه‌ی شما می‌بخشد. شاید برای شما این کار عجیب به نظر برسد، اما اگر فرزند نوپا و کچکی دارید استفاده از این نوع موکِت بسیار کارساز خواهد بود؛ چراکه ایمنی آن را افزایش خواهد داد.

 

از طرفی تنوع طرح و رنگ زیادی برای این مدل وجود دارد که سبب شده تا در مکان های مختلفی مانند سالن های همایش نیز از موکِت طرح فرش استفاده نمایند. نکته‌ای که در هنگام خرید این طرح باید به آن توجه کنید این است که المان های فضا با طرح موکِت همخوانی داشته تا زیبایی خیره‌ کننده‌ای به فضای مورد نظر شما بدهد.

موکت - فرتاک - دیزاین
موکت - فرتاک - دیزاین

موکِت طرح دار

موکِت طرح دار از نوع موکِت های چاپی بوده و از طرح های متنوع بسیار زیادی برخوردار است. موکِت های چاپی در سال های اخیر مورد توجه کارخانه ها و مصرف کنندگان زیادی قرار گرفته و علت آن نیز طیف وسیع طرح ها و شکل های متفاوت این نوع از موکِت می‌باشد. این تولیدات با بهره گیری از رنگ بندی های شیک و زیبا تولید شده و قابلیت استفاده در مکان های مختلف را دارا می‌باشد.(  موکت طرحدار نمدی ظریف مصور با این سیستم تولید می شود)

موکِت های طرح دار همواره بیشترین تقاضا را در بین عموم داشته و عل آن نیز همین طرح های زیبا و منحصر بفرد می‎باشد. حتی در برخی موارد نیز می‌توان طرح مورد نظر خود را سفارش داده و سپس می‌توانید موکِت خود را با طرح اختصاصی تحویل بگیرید، که طبیعتا هزینه‌ی این مورد بیشتر خواهد بود.

موکت - فرتاک - دیزاین

پالاز موکِت

شرکت پالاز موکِت یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید موکت بوده و نزدیک به نیم قرن است که در این صنعت فعالیت می‌کند. یکی از عوامل موفقیت این شرکت تا به امروز هدف قرار دادن تولید محصولات با کیفیت و مرغوب می‌باشد. در همین راستا از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای تولید کمک گرفته‌اند. همین امر سبب شده تا موکت پالاز علاوه بر داخل کشور به سایر کشورها نیز صادر شده و در عرصه جهانی نیز شناخته شده باشد.

موکت - فرتاک دیزاین

پالاز موکِت طرح الماس

طرح الماس ساده و در رنگ های مختلف به بازار عرضه شده است. نوع بافت طرح الماس به شکل کات پایل بوده و این روش به این صورت است که توسط دستگاه به صورت ساده و صاف بافته شده و بوسیله‌ی قیچی های مخصوص تا ارتفاع یکسانی بریده خواهند شد. مقاومت و زیبایی در این نوع از بافت موکت نرم و راحتی را بوجود می‌آورد. از طرفی در بافت این نوع از موکت از الیاف پلی آمید استفاده شده است که در همین مقاله درباره‌ی مزایا و ویژگی های این الیاف توضیح مفصلی داده شد.

تراکم بالا و جنس زیره‌ی نمد طرح الماس باعث انعطاف بالای این موکت و در نهایت با کیفیت تر شدن آن شده و دمای مناسب و متعادلی را در محیط ایجاد خواهد کرد. ارتفاع پرزهای این محصول پالاز حدودا ۲۰ میلی متر یا ۲ سانتی متر است و بسیار مناسب برای تمیز کردن و استفاده از آن برای اتاق خواب بچه ها می‌باشد.

موکت - فرتاک - دیزاین

پالاز موکِت طرح پونه

یکی ار کاربردی‌ترین موکِت های شرکت پالاز طرح پونه است که در مکان های شلوغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع موکِت پونه به غیر از فضاهای مسکونی از ایده‌آل ترین موکت ‌ها براى بخش‌هاى ادارى و کاربرى‌ هاى تجارى و هتلى است که تاکنون نیز مورد توجه بسیارى از صاحبان این کاربرى‌ ها قرار گرفته است. این طرح از پلی پروپیلن تولید شده که موجب شده این موکت از لطافت نسبتا مناسبی برخوردار باشد. معمولا این الیاف مقاومت بالایی در برابر تردد داشته و شکل گره‌ای به کار رفته در بافت سبب خواهد شد تا عمر مفید این طرح دو برابر گردد. ( موکت پونه لوپ پایل است)

موکِت اتاق کودک

انتخاب موکِت اتاق کودک دارای حساسیت های بسیاری است و این نیز علت های مختلفی را به همراه دارد که به برخی اشاره می‌کنیم:

 • برخی از کودکان سیستم تنفسی حساسی داشته و یا از آلرژی های پوستی رنج می‌برند؛ بنابراین برای کفپوش اتاق این کودکان باید از موکِت هایی استفاده کرد که پرزدهی نداشته و آلرژی زا برای پوست نباشند. البته آلرژی پوستی اغلب به خاطر رنگ استفاده شده در موکت بوجود می‌آید.
 • اگر کودک شما از سن کمتری برخوردار است نوع موکتی را انتخاب کنید که پرز بلند نباشد؛ چراکه ممکن است الیاف موکِت را در دهان کند و این مسئله برای کودک بسیار خطرناک می‌باشد. از طرفی در هنگام انتخاب موکِت سعی کنید سطح آن به گونه‌ای باشد که کودک به هنگام راه رفتن بر روی آن خسته نشده و یا زمین نخورد. ( اگر زمین خورد ایمن باشد و مشکلی برای او پیش نیاید)
 • عامل مهم دیگری که برای والدین بسیار اهمیت دارد مقاومت موکِت در برابر لکه و انواع رطوبت است. معمولا کفپوش اتاق کودکان مرتب به شست و شو نیاز دارد؛ بنابراین لازم است تا جنس خریداری شده از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا در هنگام شست و شوی مکرر از بین نرود.

تنوع موکِت اتاق کودکان بسیار زیاد بوده از طرح های انیمیشنی گرفته تا شکل های ساده و فانتزی و یا حیوانات در این طرح ها مشاهده می‌شود. نکته‌ای که برای کودک مهم است احساس آرامش و راحتی بوده که بوسیله‌ی یک انتخاب درست و مناسب می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید.

موکت - فرتاک - دیزاین
موکِت طرح چمن

یکی از محصولات پرطرفدار در محیط های ورزشی و ورودی باغ و تالارها استفاده از موکِت طرح چمن است. این پوشش سبب شده تا حس طبیعت و سرسبزی برای افراد تداعی شود. علاوه بر موارد گفته شده در ویژگی های خاص آن موجب شده تا در هر فضایی با راحتی نصب گردد. موکِت طرح چمن معمولا در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت قابل توجهی از خود نشان داده و همچنین در برابر سایش و ضربات نیز دارای استحکام مناسبی است. شما می‌توانید کف اتاق کودک خود را با موکِت طرح چمن پوشانده و با خط کشی یک زمین فوتبال کوچک را برای فرزند خود ایجاد نمایید.

موکت - فرتاک - دیزاین

سوالات متداول

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم