دیوار سبز مصنوعی و طبیعی

با گسترش شهر نشینی و افزایش تراکم ساختمان ها در مراکز استان ها فضای سبز موجود در شهرها به مرور کاهش چشمگیری پیدا کرد. برای رفع این مشکل طراحان باغ عمودی و یا دیوار سبز عمودی را جایگزین کردند. گرین وال یا دیوار سبز مصنوعی و طبیعی در نمای بیرونی و فضاهای داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد. تلفیق معماری با گیاهان همیشه مورد توجه معماران قرار گرفته است و از ارکان مهم در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها است. دیدن گیاهان زنده و سبز بر روی دیوار، همیشه جذاب و غافلگیر کننده است. زیرا انسان همیشه عادت داشته تا گیاهان را در سطح تخت و افقی زمین ببیند.

بر طبق شرایط محیطی، کاربری، بودجه و … می توانید دیوار سبز مصنوعی و طبیعی مورد نیاز خود را انتخاب و اجرا نمایید. به این منظور شما را با انواع گرین وال و مزایای آنها آشنا می کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با نیازتان داشته باشید.

دیوار سبز کنار استخر

 

دیوار سبز طبیعی

دیوار سبز طبیعی زندگی مدرن امروز را به معنای واقعی با طبیعت آشتی می دهد. مسلماً دیواری که با گیاهان سبز پوشیده شده در مقایسه با دیواری که از مصالح سرد و خشن ساخته شده، حسی از حیات و زندگی را منتقل می کند. نکته مهم آشنایی با مزایا و معایب دیوار سبز طبیعی و نکات مهم در انتخاب نوع گیاهان بنا بر بودجه، شرایط آب و هوایی و … است که در ادامه به آن می پردازیم. گرین وال طبیعی به دو دسته ی کلی تقسیم می شود: 

الف) نمای سبز

در این سیستم گیاه طبیعی بالا رونده ای که ریشه در خاک (زمین) دارد به شکل بالا رونده بر روی سطح نما حرکت می‌کند. نمای سبز خود به دو دسته تقسیم می گردد:

1.نمای سبز سنتی

در این سیستم گیاه طبیعی بدون حائل به دیواره ی ساختمان چسبیده و بالا می رود. این روش علاوه بر اینکه به مصالح ساختمان آسیب می زند، توجه جانوران و حیوانات را نیز به خود بیشتر جلب می نماید. علاوه بر آن هزینه های نگهداری از این سیستم بسیار بالا است.

2.دیوار سبز دو پوسته (پوسته ی سبز)

 در این سیستم گیاه طبیعی توسط یک سازه ی نگهدارنده به دیواره ی ساختمان متصل می گردد. این سیستم با روش های مختلفی قابل اجراست:

داربست مدولار:

داربست‌های فلزی بسیار سبکی از جنس استیل گالوانیزه هستند که یا بر دیوار بنا قرار گرفته‌اند یا دارای سازه مستقل خواهند بود که گیاه بالا رونده را به طور مستقل نگاه می‌دارند طرح های متنوع و منحنی با این روش قابل اجرا است

سازه شبکه ای:

سازه بسیار سبکی است که حائلی از شبکه‌های فولادی برای گیاهان بالارونده ایجاد می نماید. سیستم‌های شبکه توری انعطاف‌پذیر تر از سیستم کابلی است همچنین قابلیت طراحی متنوع تری را دارند. این سیستم مناسب گیاهانی است که رشد آهسته ای دارند.

سیستم‌های کابلی:

از یک سری توپی، غالباً از جنس فولاد ضد زنگ تشکیل شده است. توپی‌ها به کمک پیچی که از میان سوراخ مرکزی توپی عبور می‌کنند به سطح دیوار نصب می‌شوند. این سیستم برای نگهداری از گیاهان رونده پر شاخ و برگ و با رشد سریع بکار می‌رود. سیستم نمای سبز کابل-کششی زیر مجموعه ی این روش اجرا است. این سیستم برای مساحت های بسیار بالا مانند پارکینگ های طبقاتی، ساختمان ها اداری و … مناسب است.

سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری:

این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب است. یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت عمودی به صورت ردیفی با رو به بالا ایجاد می گردد. گیاه در غلاف اولیه قرار گرفته و در این محفظه‌ها کشت می‌گردد. این روش جدید دارای مزایای بیشتری نصبت به روش‌های گذشته می‌باشد. از مزایای این سیستم می‌توان به سبکی سازه دیوار سبز، تعویض و تعمیر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی تر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان مختلف و اشاره کرد.

سیستم دیوار سبز هیدرویونیک:

در این روش بستر کشت بر پایه آب است و خاک وجود ندارد. آب کلیه مواد غذایی این دیوار زنده را تأمین می‌نماید. از ویژگی‌های این روش استفاده از تنوع بیشتر گیاهان، ضخامت کم، سبک و امکان نقش‌پذیری است. دیوار سبز هیدروپونیک مجهز به سیستم تأسیساتی است که به صورت هوشمند مواد غذایی را به گیاهان تزریق می‌نماید. سابقه ایجاد و استفاده از تفکرات روش هیدروپونیک به ایران باستان برمی گردد.

دیوار سبز داخلی

ب) دیوار زنده

دیوارهای زنده، ترکیبی از قطعات با پوشش گیاهی از پیش کاشته شده‌اند. گاهی به صورت عمودی و توسط سیستم استراکچر سبکی، با فاصله به نمای ساختمان نصب شده و گاهی به صورت مستقل (خود ایستا) هستند. دیوارهای زنده در انواع غیر فعال (هوا از داخل آنها عبور نمی کند.) و فعال (با سیستم سرمایش گرمایش ساختمان تلفیق می شود.) موجود هستند. از دیوارهای زنده همچنین می‌توان در فضاهای داخلی ساختمان استفاده کرد. این روش به دو شکل قابل اجرا است:

1.نصب عناصر پیش ساخته: 

این روش توسط گلدان های پیش ساخته و یا پانل های پیش ساخته انجام می گیرد.

2.نصب گیاهان بین دو لایه الیاف:

به منظور هر چه سبک‌تر شدن سیستم دیوارهای زنده، معمولاً از سیستم‌های کاشت هیدرویونیک و نیمه هیدرویونیک استفاده می‌شود. در اغلب موارد بستر کاشت فقط حکم نگهدارنده گیاه را داشته، مواد غذایی توسط سیستم آبیاری در دسترس گیاه قرار می‌گیرد. دیوارهای سبز با سیستم گردش مجدد آب بکار می‌روند و به منظور کاهش آلودگی آب سنگین، این کار را با جذب مواد مغذی غیر حلال در آب انجام می‌دهند. 

 

دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی 

از آنجایی که ایجاد و نگهداری دیوار سبز با استفاده از گیاهان طبیعی بسیار پر هزینه است. امروزه تقریبا از تمام پدیده های طبیعی، نوع مصنوعی آن نیز ساخته شده است. رودخانه، دریاچه، آبشار، باران، برف و … مصداق این امر است. نگهداری و حفظ سلامت و زیبایی گل ها، گیاهان و درختان طبیعی در خارج از محیط بومیِ زندگی خود، بسیار دشوار و گاهی نا ممکن است. به همین دلیل بود که ایده  ساخت انواع مصنوعی آنها مطرح شد. پیشرفت علم شیمی و صنعت پتروشیمی باعث تولید متنوع محصولات دیوار سبز مصنوعی گردید. 

ویژگی های دیوار سبز مصنوعی

بسیاری از مردم در فاصله چند متری نیز به سختی می توانند طبیعی یا مصنوعی بودن گیاهان دیوار سبز را تشخیص دهند و به همین دلیل ظاهر دیوار کاملا واقع گرایانه خواهد بود. همچنین برای اجرای دیوار سبز یا اجرای گرین وال در فضای بسته و بدون نور کافی، استفاده از دیوار سبز مصنوعی تنها گزینه است. گرین وال مصنوعی جایگزینی ایده آل برای دیوار سبز طبیعی است. نصب آن بسیار ساده است و تقریبا در هر محیطی قابلیت اجرا دارد. گرینوال مصنوعی از ماده پلی اتیلن ساخته می شود. این ماده رسانش گرمایی اندکی داشته و عایق است. این ویژگی باعث خنک ماندن ساختمان در تابستان و گرم ماندن ساختمان در زمستان می شود.

پوشش انبوه گیاهان پلاستیکی علاوه بر این عایق گرما هستند، در مقابل صوت نیز یک عایق بسیار کارآمد به حساب می آیند. پلیمرها صدا را به سختی از خود عبور می دهند؛ از سوی دیگر، سطح دیوار سبز مصنوعی دارای پستی و بلندی و برجستگی و فرورفتگی است و ساختاری متخلخل و ناهموار دارد. به همین دلیل دیوار سبز مصنوعی در اماکن و محل های شلوغ و پر سر و صدا نصب می شود تا صدای محیط را جذب نموده و باعث آرامش فضای بسته شوند.

مشخصات و روش نصب

این محصولات به شکل تایل های 25 در 25 سانتیمتر تولید و عرضه می گردند. تایل دیوار سبز را با تمامی روش های مرسوم همچون استفاده از میخ، پیچ، منگنه صنعتی، بست فلزی، چسب، سیم مفتول و… می توان با چینش های مختلف بر روی دیوار نصب نمود. همچنین می توان از سازه های پلاستیکی، چوبی و فلزی پیش ساخته به عنوان بستر مستحکم نصب پنل ها استفاده نمود و آنها را با بست کمربندی تثبیت کرد. این پنل ها را می توان با تیغ و قیچی تیز به اشکال دلخواه برش زده و در ترکیب با دیوارپوش های دیگر اجرا نمود. باز کردن اتصالات و جا به جایی پنل ها بدون آسیب به آنها نیز در هر زمان وجود دارد. همچنین می توانید ن ها را به محیط دیگر به راحتی منتقل نمود.

مزایای کلی دیوار سبز مصنوعی و طبیعی

 • عایق حرارتی هستند و راندمان انرژی را در ساختمان بهبود می بخشند. 
 • در تابستان به علت ایجاد سایه دمای هوای محیط را بهبود می بخشند.
 •  ایجاد حس نشاط و حیات با پوشش سبز و تامین نیاز اسنان به طبیعت 
 • محافظت ار مصالح نمای ساختمان در برابر اشعه uv نور خورشید و آب باران
 • عایق صوتی بسیار مناسب مخصوصا برای دیواره های داخلی ساختمان ها است.
 • نا زیبایی های احتمالی موجود بر بدنه ساختمان را می پوشاند و با طراحی های زیبا تنوع بصری ایجاد می نماید.

برتری های دیوار سبز مصنوعی نسبت به دیوار سبز طبیعی

 • عدم حساسیت زایی
 • هزینه خرید و نگهداری کمتر
 • عدم نیاز به آب و خاک و نگهداری زیاد
 • سرسبزی همیشگی
 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • نصب سریع و آسان
 • سبک بودن و پایین آمدن وزن ساختمان
 • عدم نیاز به نور خورشید برای فضاهای بسته
 • قابلیت اجرا در هر فضا و هر شرایط آب و هوایی
 • تنوع رنگ و طرح بسیار زیاد و عدم محدودیت در انتخاب
 • برخلاف گیاهان طبیعی محل تجمع حشرات و جانوران ریز نیست

برتری دیوار سبز طبیعی نسبت به دیوار سبز مصنوعی 

 •  آلودگی‌ها و ذرات معلق را گیر می‌اندازد.
 •  پروسه خنک شدن طبیعی را ارتقاء می‌دهد.
 •  دمای محیط را در مناطق شهری کاهش می‌دهد.
 • گازهای مهلک و VOC را از فرشها، مبلمان و سایر وسایل جذب می‌کند.
 • بوی سرسبزی و طراوت و حس طبیعت را بیشتر منتقل می کند.
 • جریان عمودی هوا را می‌شکند و سپس در حالی که حرکت هوا کند می‌شود آن را خنک می‌کند.

 

دیوار سبز مصنوعی داخلی

نحوه سفارش دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی را از نمایندگی دیوار سبز مصنوعی در غرب تهران تهیه نمایید. برای خرید دیوار سبز مصنوعی ابندا مساحت آن را اندازه گیری نمایید. سپس بر مساحت هر تایل بر حسب متر مربع تقسیم نمایید. عدد به دست آمده را رو به بالا رند نمایید. به این ترتیب تعداد تایل مورد نیاز شما مشخص می شود. برای خرید اینترنتی به سایت فرتاک مراجعه نمایید. برای خرید حضوری و کسب اطلاع از قیمت دیوار سبز مصنوعی و فروش تجهیزات دیوار سبز و گرین وال ارزان در شوروم فرتاک در غرب تهران در خدمت شما هستیم.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم