چگونه پارکت را تمیز کنیم؟ همراه با بهترین روش شستشوی پارکت

Sayeh Sanei

چگونه پارکت را تمیز کنیم؟ این یک سوال مشترک برای همه ی استفاده کنندگان پارکت در همه جای دنیا است. پارکت چوبی و پارکت لمینت  زیبایی منحصر به فردی به فضا می بخشند. فضا را گرم و دلپذیر می کنند. علاوه بر آن عایق بسیار خوبی در برابر صدا و سرما و گرما هستند. به همبن علت همواره طرفداران بسیاری نیز در سرتاسر دنیا دارند. اما به علت مقاومت پایین پارکت ها در برابر آب و رطوبت، شستشوی پارکت همواره موضوعی چالش بر انگیز است. در این مقاله به بررسی نکاتی مهم در زمینه پارکت ها همراه با بهترین روش شستشوی پارکت لمینت و چوبی پرداخته ایم. پس از خواندن این مقاله می توانید طول عمر پارکت لمینت و پارکت چوبی تان را افزایش دهید و همیشه پارکت تمیزی داشته باشید.

شناخت جنس پارکت و دلیل اهمیت آن

اولین و مهم ترین قدم شناخت جنس پارکت شماست. وقتی اسم پارکت به گوش ما میخورد دو نوع پارکت می تواند مد نظر باشد. بنابراین شناخت جنس پارکت اولین قدم برای نگهداری از آن است. نوع اول همان پارکت چوبی است که بسیار آسیب پذیر در برابر آب و رطوبت است. بنابراین بهتر است که برای مناطق آب و هوایی مرطوب از این نوع پارکت استفاده نشود. همچنین برای فضاهایی که آب ریزی بالایی دارند از جمله آشپزخانه و سرویس بهداشتی، اصلا گزینه ی مناسبی نخواهند بود.

نوع بعدی در واقع لمینت ها یا پارکت لمینت ها هستند. باید بدانید که پارکت لمینت ها از جنس پی وی سی هستند. لمینت ها به علت روکشی که دارند مقاومت بالاتری در برابر آب و رطوبت از خود نشان می دهند. بنابراین با رعایت نکات نگهداری و شستشو از آن ها می توانید برای مناطق آب و هوایی مرطوب هم از آنها استفاده نمایید. همجنین با رعایت نکاتی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، می توانیم از پارکت لمینت ها در آشپزخانه نیز استفاده نماییم. اما همچنان استفاده از پارکت لمینت ها در سرویس بهداشتی و حمام توصیه نمی شود.

اطلاع از جنس پارکت به شما کمک می کند تا انتخاب مناسب تری جهت خرید و شستشوی پارکت داشته باشید. بنابراین در نظر داشته باشید که پارکت های چوبی مقاومت بالاتری دارند و زیباتر هستند. همچنین بیشتر حس طبیعت را انتقال می دهند. اما مراقبت از آنها و شستشوی پارکت چوبی، نسبت به پارکت لمینت و سایر کفپوش ها سخت تر خواهد بود. بنابراین اگر بچه کوچک و یا حیوان خانگی دارید، استفاده از پارکت چوبی را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب نصب پارکت روی سرامیک

cleaningparquet1 چگونه پارکت را تمیز کنیم؟ همراه با بهترین روش شستشوی پارکت

مقاومت پارکت در برابر رطوبت چگونه است؟

نکته ی مهم دیگر در مورد مقاومت پارکت در برابر رطوبت و شستشو، ضخامت آنهاست. هر چه ضخامت پارکت چوبی و پارکت لمینت بیشتر باشد، قائدتا مقاومت پارکت در برابر رطوبت بیشتر خواهد بود. البته این یکی از مزایای آن است. نکته ی بعدی مقاومت سایشی آنهاست. یکی از مزایای بالا بودن مقامت سایشی پارکت، بالاتر بودن مقاومت پارکت در برابر رطوبت است. بنابراین اگر مقاومت پارکت در برابر رطوبت برای شما اهمیت دارد، هنگام خرید پارکت به این نکات نیز توجه نمایید.

از دیگر نکات مهم در خصوص مقاومت پارکت در برابر رطوبت، کیفیت پارکت لمینت و پارکت چوبی است. شرکت فرتاک با کیفیت ترین محصولات پارکت لمینت و پارکت چوبی را برای شما عزیزان فراهم نموده است. بنابراین می توانید با کارشناسان ما مشورت نمایید. سپس مناسب ترین محصول را متناسب با بودجه ی خود خریداری نمایید.

برای شستشوی پارکت به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اولین سوالی که در زمینه ی شستشوی پارکت ذهن شما را مشغول خواهد کرد، تعداد دفعات مجاز است. باید بدانید که هر چه پارکت لمینت و پارکت چوبی را کمتر بشویید، عمر آنها بیشتر خواهد بود. اما اگر بخواهیم برای آن حداکثری تعریف کنیم، یکبار در هفته مجاز به تمیز کردن پارکت هستید. برای شستشوی پارکت ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید. جواب این سوالات شما را به سوی انتخاب بهترین راه حل هدایت خواهد کرد:

  1. پارکت مورد نظر از جنس چوب است و یا لمینت؟ همانطور که توضیح دادیم شناخت جنس پارکت اهمیت بسیاری دارد. چرا که تمیز کننده های پارکت لمینت با پارکت چوبی متفاوت است. همچنین برای شستشوی پارکت چوبی باید از دستمال هایی با رطوبت بسیار پایین استفاده نمایید.
  2. هدف شما از شستشوی پارکت، تمیز شدن پارکت است و یا برق انداختن آن ؟ موادی در بازار جهت برق انداختن پارکت ها موجود هستند. پارکت ها ممکن است پس از استفاده ی زیاد مقداری کدر شوند که با استفاده از این محصولات می توانید آنها را براق کنید. اما شستشو اگر برای تمیز شدن آنها باشد متفاوت است. بنابراین واکس پارکت را با تمیز کننده پارکت اشتباه نگیرید.
  3. نوع لکه ویا علت کثیفی پارکت شما چیست؟ اگر می خواهید پارکت لمینت خود را از گرد و غبار تمیز کنید، روشهایی برای این کار به شما پیشنهاد می دهیم. اما اگر موضوع تمیز کردن پارکت از لکه ای خاص باشد، باید در ابتدا لکه را شناسایی نمایید. بعد از آن می توانید حلال آن لکه را تشخصی داده و اقدام به شستشو نمایید.
چگونه کف پارکت را تمیز کنیم

چگونه پارکت را تمیز کنیم؟

 چگونه پارکت را تمیز کنیم؟ باید به شما بگوییم که برای شستشوی پارکت لمینت و پارکت چوبی مواد شوینده پارکت مخصوصی در بازار وجود دارد. حتی برخی از برندها تمیز کننده های مخصوص به خود را تولید کرده اند. بنابراین می توانید بهترین تمیز کننده شستشوی پارکت را از نمایندگی های معتبر و محصولی متناسب با پارکت خود خریداری نمایید.

 نکته ی مهم در میزان استفاده از مواد شوینده است. اگر برای شستشوی پارکت از آنها استفاده میکنید، بهتر است از مواد شوینده ی پارکت رقیق استفاده نمایید. اگر می خواهید لکه ی خاصی را پاک کنید، باز هم در ابتدا از مواد رقیق استفاده نمایید. اگر لکه ی مورد نظر شما پاک نشد به سراغ مواد غلیظ تر و قوی تر بروید. معمولا روش استفاده از مواد شوینده ی پارکت بر روی آنها نوشته شده است. بنابراین هنگام استفاده به طور دقیق طریقه استفاده از آنها را مطالعه نمایید.

 نکته ی مهم دیگری که در طریقه ی شستشوی پارکت وجود دارد. پس از استفاده از تمیز کننده، پارکت را با پارچه و یا تی که با آب مقطر نمدار شده است، تمیز نمایید. زیرا مواد شوینده ی پارکت اگر از روی پارکت پاک نشوند ممکن است چسبناک باشند. در این صورت باعث جذب بیشترآلودگی ها و گرد و غبار و در نتیجه کدر شدن پارکت می شوند. علت استفاده از آب مقطر نیز این است که جای لک آب روی پارکت نمی ماند بجای آب مقطر هم میتوانید از آب خرجی دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده کنید. بنابراین پس از پاک کردن با آن سطحی تمیز و یک دست خواهید داشت.

در نظر داشته باشید که برای شستشوی پارکت با آب و یا مواد شوینده ی پارکت، آنها را به طور مستقیم روی پارکت نریزید. حتما دقت داشته باشید بهترین طرز شستشوی پارکت به این شکل است: پارچه و یا تی را با مواد مورد نظر مرطوب نمایید. در مورد پارکت چوبی میزان این رطوبت نیز باید کمتر از پارکت لمینت باشد.

مواد شوینده ی پارکت را درست انتخاب کنیم؟

با چه موادی و چگونه پارکت را پاک کنیم؟ به طور کلی مواد شوینده به دو دسته ی خانگی و شیمیایی تقسیم میکنیم. مواد شوینده ی پارکت شیمیایی و واکس های براق کننده پارکت را می توانید از بازار تهیه نمایید. اما نکته ی اصلی در استفاده از مواد شوینده ی خانگی است. اگر می خواهید از مواد شوینده ی پارکت که در خانه موجود دارید برای شستشوی پارکت استفاده نمایید. اول باید با موادی که باعث آسیب به پارکت شما می شوند آشنا شوید:

استفاده از کدام مواد شوینده باعث خراب شدن پارکت می شود؟

  • اگر از افراد سوال کنید چگونه کف پارکت را تمیز کنیم؟ احتمال دارد سرکه را به شما پیشنهاد دهند. اما توجه داشته باشید که این ماده پارکت را خراب می کند. بنابراین به صرف در دسترس بودن از این ماده جهت شستشوی پارکت استفاده ننمایید.
  • یکی دیگر از جوابهایی که برای سوال” چگونه پارکت را پاک کنیم؟ ” مطرح است، استفاده از بخار شوی است. اما باید بدانید که تی و یا دستمال نمدار گزینه ی مناسب تری هستند. بخار شوی به پارکت لمینت و پارکت چوبی آسیب خواهد زد.
  • .3 استفاده از مواد شوینده که آمونیاک دارند نیز برای شستشوی پارکت ها توصیه نمی شود. بنابراین اگر از شوینده ی خانگی استفاده می کنید حتما عناصر تشکیل دهنده ی مواد شوینده پارکت که روی آن درج شده را مطالعه نمایید.
  • استفاده از مواد شوینده که خاصیت اسیدی دارند نیز باید با دقت صورت گیرد. زیرا ممکن است برخی از آنها به پارکت آسیب بزنند. استفاده از مواد اسیدی که مخصوص پارکت لمینت و یا پارکت چوبی هستند و برای این کار ساخته شده اند، محاز است.
  • استفاده از مواد شوینده پارکت خانگی مانند وایتکس و سایر موادی که از خانواده وایتکس هستند نیز، ممنوع است.

مقاله پیشنهادی: واکس پارکت لمینت چیست؟

 

پارکت چوبی را چگونه تمیز کنیم

نحوه انتخاب بهترین شوینده پارکت چگونه است؟

پارکت چگونه تمیز می شود و بهترین شوینده برای پارکت چیست؟ در کل باید بگوییم که آب مقطر بهترین و سالم ترین شوینده ی پارکت برای تمیزی از گرد و غبار محسوب می شود. اما اگر نیاز به مواد شوینده پارکت قوی تر بود، شوینده های شیمیایی مخصوص پارکت لمینت و پارکت چوبی گزینه های مناسبی هستند.علا.ه بر آن اگر لکه خاصی بر روی پارکت نباشد،بهترین تمیز کننده پارکت استفاده از آب و صابون بدون آمونیاک است. این دو را با یکدیگر مخلوط کنید و تی یا دستمال را با این مواد نمدار نمایید. سپس اقدام به شستشوی پارکت نمایید. بهترین شوینده برای پارکت را می توانید به راحتی در خانه نیز تهیه کنید.

موارد پیشنهادی برای شستشوی پارکت چوبی

بهترین مواد شوینده پارکت چوبی چیست؟ به طور کلی شستشوی پارکت چوبی نیازمند دقت بیشتری است. اما اگر خواستید در خانه از محلولی برای پاک کردن و شستشوی پارکت چوبی استفاده نمایید. استفاده از کلر رقیق پیشنهاد می شود. برای شستشوی پارکت چوبی می توانید کلر را با آب داغ مخلوط کنید و یک تی را با محلول نمدار کنید. البته این در صورتی است که لکه ی روی پارکت شما با آب خالی و یا با آب و صابون بدون آمونیاک تمیز نشود. از کلر استخری نیز می توانید برای این منظور استفاده نمایید. دقت داشته باشید پس از شستشوی پارکت چوبی آن را با دستمال آغشته به آب تمیز نمایید.

موارد پیشنهادی برای شستشوی پارکت لمینت

بهترین مواد شوینده پارکت لمینت کدام است؟ معمولا بر روی پارکت لمینت لایه ی محافظی کشیده شده است. این لایه معمولا با مواد شوینده ی خانگی مثل آب و صابون بدون آمونیاک تمیز میشود. اما برای شستشوی پارکت لمینت اگر کثیفی به راحتی پاک نشد، از مواد شیمیایی مخصوص شستشوی پارکت لمینت موجود در بازار استفاده نمایید.

پاک کردن لکه از روی پارکت و نکاتی که باید رعایت نماییم؟

برای پاک کردن لکه از روی پارکت لمینت و پارکت چوبی نکاتی را باید رعایت نمایید.

1.دقت داشته باشید که اولین قدم برای شستشوی پارکت و تمیز کردن آن از لکه،شناخت نوع لکه است. حلال برخی از لکه ها آب، برخی روغن و برخی دیگر مواد شوینده است. بنابراین با شناخت نوع لکه می توانید بهترین محلول را جهت شستشوی پارکت انتخاب نمایید.

2.پاک کردن لکه از روی پارکت نباید با کاردک و یا روش های دیگر کندن باشد. باید پاک کننده مورد نظر را بر روی دستمال پارچه ای ریخته و روی لکه قرار دهید. سپس چند دقیقه صبر کنید تا لکه را در خود حل کند. پس از آن با دستمال به آرامی شروع به پاک کردن آن نمایید. این روش ممکن از زمان زیادی ببرد اما در عوض به پارکت شما آسیب نخواهد زد.

نکته: پاک کردن لکه از روی پارکت با کاردک و وسایل مشابه سبب آسیب جدی به بافت پارکت خواهد شد.

 

پارکت لمینت را چگونه تمیز کنیم؟

خرید پارکت از دکوراسیون داخلی فرتاک

دکوراسیون داخلی فرتاک بهترین و با کیفیت ترین محصولات پارکت لمینت و پارکت چوبی را در اختیار شما قرار خواهد داد. مشاوران ما در انتخاب، خرید، نگهداری و شستشوی پارکت شما را راهنمایی خواهند کرد. بنابراین قبل از خرید هر محصول با مشاوران دکوراسیون داخلی فرتاک در مورد نحوه ی نگهداری و روش شسشوی آن نیز مشورت نمایید. به این ترتیب می توانید از محصول خریداری شده، بهترین استفاده را نمایید. همچنین طول عمر استفاده از آن را بالا ببرید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.