واکس پارکت چیست؟ آیا می توان واکس پارکت چوبی را به جای واکس لمینت هم استفاده کرد؟

Sayeh Sanei

یکی از دغدغه های استفاده کنندگان از پارکت لمینت و پارکت چوبی، کدر شدن این محصولات پس از گذشت زمان است. این محصولات بسته به میزان رفت و آمد و استفاده ای که از آنها می شود، پس از مدتی جلوه ی اولیه ی خود را از دست می دهند. اما راهکار حل این مشکل و تمیز کردن پارکت چیست؟ حتما واژه ی واکس پارکت به گوش شما نیز آشنا است. واکس پارکت چیست؟ آیا واکس پارکت لمینت با واکس پارکت چوبی متفاوت است؟ آیا می توان  واکس پارکت چوبی را به جای واکس کفپوش لمینت هم استفاده کرد؟ در این مقاله به توضیح جواب سوالهای فوق پرداخته ایم. پس از خواندن این مقاله با انواع واکس برای جلا دادن به پارکت آشنا خواهید شد. علاوه بر آن روش ها اجرای انواع واکس کفپوش لمینت و پارکت چوبی را خواهید آموخت. پس با ما همراه باشید.

واکس پارکت چوبی

واکس پارکت چیست؟

همانطور که گفته شد، پارکت لمینت و همینطور پارکت چوبی پس از مدتی کدر می شوند. همچنین در اثر استفاده خط و خش هایی بر روی آنها ایجاد می گردد. روش براق کردن و جلا دادن دوباره به این محصولات استفاده از آن است. با استفاده از آن می توانید در عرض چند ساعت یک پارکت قدیمی و کهنه را به یک پارکت نو و زیبا تبدیل نمایید. علاوه بر آن پس از اجرای آن، کفپوشی یکدست و براق خواهید داشت که تمیز کردن آن بسیار آسان خواهد بود.

واکس پارکت چوبی عموما بالمینت متفاوت است. این موضوع به علت مواد به کار رفته در آن هاست. گاهی استفاده از واکس پارکت چوبی به عنوان واکس لمینت باعث می شود مایع کامل خشک نشود و به مرور زمان گرد و غبارهای بیشتری را نیز به خود جذب کند. بنابراین دقت کنید که واکس مخصوص لمینت را خریداری نمایید.

نکته: برخی از انواع واکس به نوعی طراحی شده اند که هم به عنوان واکس پارکت چوبی و هم به عنوان واکس لمینت مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع واکس ها که مایع هستند در بازار موجود هستند. بنابراین قبل از تهیه واکس ویژ گی ها و کاربردهای درج شده روی محصول را مطالعه نمایید. همچنین می توانید این محصولات را به صورت آنلاین تهیه نمایید. اما نگران نباشید. همه ی سایت های معتبر تمام ویژ گی های هر محصول را به طور کامل در سایت خود قرار داده اند. بنابراین می توانید با خیال راحت واکس مخصوص لمینت و یا پارکت چوبی مخصوص را شناسایی و خریداری نمایید.

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب نصب پارکت سرامیک

انواع واکس پارکت چوبی را بشناسیم.

برای جلا دادن و براق نمودن پارکت چوبی روش های مختلفی را می توان به کار برد. یکی از این روشها استفاده از روغن پارکت چوبی است. روغن پارکت برای پارکت لمینت قابل استفاده نیست. زیرا این محصول طوری طراحی شده است که به درون بافت پارکت چوبی نفوذ می کند. روغن پارکت علاوه بر براق کردن، باعث می شود که بافت پارکت چوبی بعد و نمای بیشتری داشته باشد. روغن پارکت قیمت مناسبی دارد و جلوه ای زببا به پارکت چوبی می بخشد. اما زودتر از واکس پارکت چوبی نیاز به تکرار دارد و نسبت به آن از عمر کمتری هم برخوردار است.

واکس پارکت چوبی در دو نوع خمیری و مایع تولید و عرضه می گردد و علاوه بر براق نمودن پارکت، لایه ای محافظ برای پارکت چوبی ایجاد می کند. این لایه باعث ترمیم پارکت از خط و خش شده و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و آسیب برای پارکت چوبی ایجاد می کند. بنابراین یکی دیگر از برتری های واکس پارکت چوبی نسبت به روغن پارکت همین موضوع است. این نوع واکس باعث می شود طرح و بافتهای چوب بیشتر نمود پیدا کنند.

 

واکس پارکت لمینت

واکس براق کننده لمینت چیست؟

واکس براق کننده لمینت فقط به شکل مایع تولید و عرضه می گردد. استفاده از این محصول پس از مدتی استفاده، الزامی خواهد بود. به طور کلی روی پارکت لمینت ها یک لایه پلی اورتان کشیده شده است. پس از مدتی استفاده در اثر رفت و آمد این لایه ساییده شده و از بین می رود. بنابراین پارکت لمینت زیبایی اولیه ی خود را از دست خواهد داد. با استفاده از آن می توانید این زیبایی را به پارکت باز گردانید. واکس کفپوش لمینت همانند واکس پارکت چوبی، برای لمینت نوعی لایه ی محافظ نیز محسوب می گردد.

نکته: دقت نمایید اگر به طور مرتب و بر حسب نیاز اقدام به استفاده از واکس براق کننده لمینت و واکس پارکت چوبی ننمایید، پس از مدت کمی کفپوش شما از بین خواهد رفت.

نکات مهم پیش انتخاب و خرید واکس پارکت لمینت و واکس پارکت چوبی

 1. همانطور که گفته شد دقت نمایید، واکسی که خریداری می نمایید مخصوص لمینت است و یا پارکت چوبی و یا هردو.
 2. معمولا روی هر بسته نوشته شده است که برای چه متراژی کافی است. این عدد بر اساس واحد متر مربع نوشته شده است. برای مثال اگر نوشته بود واکس کفپوش لمینت مناسب 50 متر مربع است و پارکت مورد نظر شما 150 متر مربع است، باید 3 بسته از واکس لمینت و پارکت چوبی را خریداری نمایید.
 3. روش استفاده و زمانی که برای خشک شدن واکس لازم است را نیز می توانید از روی بسته واکس مطالعه نمایید.
 4. واحد محاسبه آن، لیتر است و به شکل گالن های عموما 4 لیتری به فروش می رسد.
نحوه استفاده از واکس پارکت

 روش اجرای واکس مخصوص لمینت و واکس براق کننده پارکت چوبی چیست؟

 

 1. برای اجرای واکس لمینت و پارکت چوبی ابتدا همه ی وسایل روی پارکت را به محل دیگری منتقل نمایید. به این دلیل که واکس براق کننده را به طور تمیز و یکسان در همه ی مساحت مورد نظر اجرا نمایید.
 2. پارکت را جارو برقی کرده به طوریکه از هر گونه کثیفی عاری گردد. اگر این مرحله انجام نگیرد و کثیفی ها و یا اشغال های روی زمین به واکس لمینت بچسبد، جداسازی آن غیر ممکن خواهد بود.
 3. یک تی کاملا تمیز بردارید و فضا را از هر گونه گرد و غباری تمیز نمایید. دقت نمایید اگر گرد و غبار های به خوبی پاک نگردد پس از اجرای واکس براق کننده لمینت همه ی آنها بیشتر نمایان می گردد. دقت کنید گوشه ها را نیز به خوبی تمیز نمایید.
 4. اگر لکه ای بر روی پارکت شما وجود دارد، آن را به طور کامل پاک نمایید. پاک کردن لکه پس از اجرای آن غیر ممکن خواهد بود.
 5. واکس پارکت را یا یک تی و یا دستمال بر روی پارکت اجرا نمایید. دقت نمایید همه ی مایع واکس را در کل فضا و در یک مرحله اجرا نمایید. دقت نمایید که ضخامت اجرای واکس کفپوش لمینت و یا پارکت چوبی در همه جا یکسان باشد.
 6. به مدت 3 الی 4 ساعت روی آن تردد نکنید و دقت داشته باشید که در این فاصله گرد و غبار روی واکس ننشیند.
 7. بهتر است تا 24 ساعت صبر کنید و سپس اجسام سنگین را روی پارکت انتقال دهید. این کار برای این است که مطمین باشد لایه هایز زیرین واکس نیز به خوبی خشک شده اند.

 

نکته: از آنجایی که این واکس ها حاوی مواد شیمیایی هستند، بهتر است حین انجام کار به تهویه ی محل نیز توجه نمایید. اگر باد نمی آمد و گرد و خاک نبود می توانید حین انجام کار پنجره را باز بگذارید. پس از اتمام کار نیز پنجره ها را بسته و محل را تا زمان خشک شدن کامل واکس، ترک نمایید.

واکس لمینت و پارکت چوبی را از کجا تهیه کنیم؟

کیفیت این محصول در زیبایی و طول عمری که به پارکت می بخشد بسیار موثر است. بنابراین واکس لمینت و پارکت چوبی را از نمایندگی های معتبر این محصولات تهیه نمایید. علاوه بر آن برخی از برند های پارکت لمینت و پارکت چوبی واکس  مخصوص و متناسب با محصول خود را تولید نموده اند. بنابراین بهتر است واکس براق کننده لمینت و پارکت چوبی مخصوص همان برند را تهیه نمایید.  

جمع بندی مزایای واکس لمینت و پارکت چوبی

 1. براق کردن و جلا دادن به پارکت توسط واکس
 2. از بین بردن خط و خشهای قدیمی و بازسازی بافت پارکت به واسطه ی اجرای واکس لمینت
 3. سهولت در تمیز کردن پارکت پس از اجرای واکس لمینت و پارکت چوبی
 4. به طور کلی برا انجام این کار از صفر تا 100 به یک روز کاری نیاز دارید و زمان کمی است.
 5. ایجاد لایه ای مقاوم در برابر رطوبت با اجرای واکس براق کننده لمینت و پارکت چوبی
 6. ایجاد لایه ای مقاوم در برابر ضربه و خط و خش با اجرای واکس مخصوص لمینت و پارکت چوبی
 7. به طور کلی افزایش طور عمر پارکت لمینت و پارکت چوبی

 

بهترین واکس پارکت

معایب واکس کفپوش لمینت و واکس پارکت چوبی چیست؟

 1. دایمی نیست و پس از مدتی ممکن است رنگ واکس کمی تغییر کند و رو به زردی برود. البته این مشکل با اجرای مجدد واکس مخصوص لمینت و براق کننده پارکت چوبی حل می گردد. به طور میانگین سالی یک بار باید واکس را تمدید نمایید.
 2. این مواد ممکن است یک پرده رنگ پارکت چوبی شما را تغییر دهد. عموما واکس پارکت چوبی باعث می گردد پارکت کمی تیره به نظر برسد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید ابتدا یک لایه سیلر را بر روی پارکت چوبی اجرا نمایید.
 3. این عملیات کمی هزینه بر و بهتراست از نیروی ماهر برای اجرای واکس براق کننده لمینت و پارکت چوبی، کمک بگیرید.

دکوراسیون داخلی فرتاک

شرکت دکوراسیون داخلی فرتاک نمایندگی معتبر ترین، بهترین و با کیفیت ترین محصولات پارکت لمینت و پارکت چوبی در غرب تهران است. علاوه برآن با حذف واسطه ها بهترین قیمتها را نسبت به رقیبان خود به شما عرضه می نماید. حین خرید هر محصول تمام مشاوره های لازم را از تیم فرتاک دریافت نمایید. مشاوران ما در زمینه ی نحوه ی نگهداری از محصولات خریداری شده، نکات لازم را به شما می آموزند. ارسال به سراسر کشور در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد. با مراجعه به سایت فرتاک، لذت خرید اینترنتی ایمن و آسان را تجربه نمایید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.