پارکت

تجهیز خانه‌ها و انواع فضاهای بسته‌ای که از آن‌ها با اهداف گوناگون استفاده می‌شود بسیار مهم و حائز اهمیت است. در گذشته وقتی حرف از تجهیز کردن فضاهای مختلف صحبت می‌شد، بیشترین تمرکز بر روی کیفیت و برآورده ساختن حداکثری امکانات مورد نیاز قرار می‌گرفت. اما این روزها علاوه بر این نکات، بسیار مهم است که نتیجه نهایی بتواند معیارهای زیبایی شناسی بر اساس سلایق مختلف را به خوبی پاسخ گو باشد. از این رو متخصصین و طراحان به شکل ویژه در مورد طراحی و به کار گیری ابزارها و آیتم‌هایی که بتوانند ضمن زیبایی٬ کیفیت و کارآیی نیز داشته باشند٬ فعالیت می‌کنند. آن­ها نمونه محصولات بسیاری را به عنوان جایگزین برای محصولات قدیمی و یا تکمیل کننده بهره وری آن‌ها به بازار معرفی کرده و مورد استقبال قرار گرفته‌اند. یکی از مسائلی که در تجهیز اماکن و فضاهای بسته گوناگون بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد٬ سازه کف است.

پارکت - فرتاک دیزاین

با توجه به کاربری مکان و استفاده‌هایی که از آن می‌شود لازم است از انواع کف پوش های مختلف استفاده شود تا بتوان اهداف و فعالیت‌ها را بدون آسیب و تلفات پیش برد. مکان‌های اداری و یا خانه‌ها که در آن‌ها فعالیت‌های سنگین اتفاق نمی‌افتد و خبری از ماشین آلات سنگین در آن‌ها نیست برای انتخاب کف‌پوش ها و سازه‌ها و آیتم‌هایی که در قسمت کف آن‌ها استفاده می‌شوند گزینه‌های بسیار بیشتری در اختیار خواهند داشت. در میان انواع سنگ‌ها و چوب‌های مختلف که برای پوشش کف مورد استفاده واقع می‌شوند این روزها گزینه‌ای تحت عنوان پارکت طرفداران و علاقه مندان بیشتری به خو اختصاص داده است و استفاده از آن بسیار رواج یافته است. در ادامه این متن ضمن آشنایی با پارکت‌ها و تاریخچه آن‌ها با انواع پارکت‌های نسل جدید و تنوع موجود در آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانیم: پارکت لمینت ایزوفارم

پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین

می‌کشیدند. پارکت‌ها در ابتدا از چوب‌های طبیعی و با استقامت بالا مانند چوب گردو٬ بلوط٬ کاج٬ افرا٬ بامبو ٬زبان گنجشک و... استفاده می‌کردند این چوب‌ها با توجه به درختی که از آن تهیه می‌شدند تنوع رنگی زیبایی در طیف قهوه‌ای داشتند اما استفاده از چوب‌های طبیعی هم به دلیل آسیب‌هایی که به محیط زیست وارد می‌شد و هم به دلیل هزینه‌های بالای آن و فرسایش و آسیب‌های زیادی که در مدت زمانی کوتاه ایجاد می‌شد٬ این روزها منسوخ شده است و از فرمول‌ها و تکنیک‌های جدید و به مراتب هوشمندانه و به صرفه تری در ساخت پارکت‌ها استفاده می‌شود تا بتوان هر چه بیشتر آن‌ها را برای موقعیت‌های متنوع مناسب ساخت.

پارکت چیست؟

پارکت ایده شرکت ورسای فرانسه در سال ۱۶۰۰ به منظور پوشاندن کف ساختمان‌ها بود. در گذشته‌های کمی دور از بتن و سنگ‌های مرمر و مصالحی مانند این‌ها به منظور پوشاندن کف سازه‌ها استفاده می‌شد. این مصالح ویژگی‌های مثبت و منفی خود را داشتند. برخی از آن‌ها آسان نصب می‌شدند و کیفیت و ماندگاری خوبی داشتند اما ظاهر آن‌ها و یا وضعیت عایق بودن آن‌ها چندان جالب نبود برخی دیگر زیبایی و جذابیت را یکجا داشتند اما نصب آن‌ها سخت و گران بود. به منظور بر طرف کردن تمامی این مشکلات تلاش شد از قطعات چوبی برای پوشاندن کف استفاده شود. هنرمندان این تکه‌های چوبی را در اشکال مختلف مانند مربع٬ مثلث و... تراش می‌دادند و سپس درست مانند یک پازل بزرگ این تکه‌ها را در کف سازه‌ها به هم می‌چسباندند.

در نمونه‌هایی که هنر و سرمایه بیشتری برای طراحی و تراشیدن و نصب آن‌ها صرف شده بود٬ استاد کارها به کمک این تکه‌های چوب انواع اشکال به خصوص خورشید و ستاره و ماه را روی کف سازه‌ها به تصویر

پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت

سرامیک طرح پارکت

استفاده از انواع سنگ‌ها مانند سرامیک به عنوان کف پوش قدمت بسیار بیشتری دارد و به واسطه ویژگی‌ها و مزایایی که با خود به همراه دارد همچنان انتخاب بسیاری از افراد به منظور پوشاندن کف سازه‌ها به خصوص فضاهای اداری و لابی ساختمان‌ها است. مکان‌هایی که رفت و آمد در آن‌ها زیاد است به واسطه فرسایشی که از وزن و قدم برداشتن آدم‌ها ایجاد می‌شود٬ بهتر است از کف پوش های سنگی در آن‌ها استفاده شود.

اگر شما قصد دارید از سرامیک برای پوشاندن کف سازه خود استفاده کنید و در عین حال به بافت چوبی مانند پارکت‌ها و نقش و نگارهای آن‌ها علاقه مند هستید می‌توانید از سرامیک طرح پارکت استفاده نمایید. این دست از سرامیک‌ها طراحی‌هایی مشابه به پارکت‌ها دارند و انواع رنگ‌ها و تنوع طرح‌های آن‌ها را شامل می‌شوند اغلب این مدل سرامیک‌ها به شکل قطعات مستطیل شکل ۲۰ در ۱۲۰ سانتی متر تولید می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به ابعاد فضای خود و شکل و کاربری آن نمونه‌هایی از این سرامیک‌ها را انتخاب نمایید که طرح‌هایی کلی را در کف زمین شما به وجود می‌آورند. این نمونه از سرامیک‌ها تا حدودی بافتی شبیه به پارکت‌های هنرمندانه قدیمی که شامل طرح‌هایی از خورشید و ستاره‌ها و... می‌شدند٬ است.

قیمت پارکت

پارکت‌ها بر اساس معیارهای مختلفی می‌توانند سنجیده شوند و قیمت‌گذاری شوند از این رو تعیین یک قیمت مشخص کاری دشوار خواهد بود. قیمت پارکت‌ها به شکل متری محاسبه می‌شوند و بسته به جنس و کیفیت و برند این قیمت برای هر متر متفاوت است. برندهای زیادی هستند که محصولات آن‌ها در ایران یافت می‌شوند و یا خود در ایران به عنوان تولید کننده پارک‌ها فعالیت می‌کنند و از آن‌ها استفاده می‌شوند از محبوب‌ترین‌ها و پر استفاده ترین آن‌ها می‌توان به برندهای بلا کلیک٬ الیت٬ لگو فلور٬ لگو پلاس٬ هانتر٬ وینتریور ٬روت( بنه) ٬لوناتکس٬ زد فور پلاس٬ استار فلور٬ آیدا٬ وان فلور٬ گرین هوم٬ کرونوتکس٬ ایشیک٬ کرونو اورجینال٬ پارکلام٬ فلور تک و... اشاره نمود. محصولات این برندها با توجه به مدل‌های متنوع و رنگ‌ها تغییرات قیمت گسترده‌ای خواهند داشت.

پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین

پارکت‌هایی متناسب با نیازهای معمول خود تهیه کنید. بالطبع هرچه هزینه بیشتری بپردازید٬ می‌توانید از کیفیت بالاتری بهره مند شوید. اگر به دنبال قیمت پارکت ارزان هستید به شما توصیه می‌شود سراغ برندهای ایرانی بروید و حتماً سعی کنید به نمایندگی‌های معتبر برای خرید محصول مورد نیاز خود مراجعه کنید تا ضمن اینکه از قیمت‌های مناسب و مصوب استفاده می‌کنید محصولاتی با کیفیت و همراه با ضمانت و گارانتی تهیه کنید. به یاد داشته باشید که قیمت‌های بیش از حد ارزان کیفیت ضعیفی دارند و می‌توانند برای شما خسارات مالی بسیاری به دنبال داشته باشند علاوه بر اینکه زیبایی و شکیل بودن فضای شما را دچار اختلال می‌کنند.

انواع پارکت

به طور کلی می‌توان گفت پارکت‌ها به دو دسته پارکت‌های معمول و اصیل و پارکت‌های لمینت تقسیم می‌شوند. در زیر می‌توانید بیشتر با دو تقسیم بندی پارکت‌ها و تفاوت پارکت و لمینت آشنا شوید.

  • پارکت‌های معمول: این پارکت‌ها همان قطعات تمام چوبی‌ای هستند که آن‌ها را به شکل پازل و با استفاده از انواع تکنیک‌های مخصوص در قسمت کف سازه نصب می‌کنند. در خصوص این نوع پارکت‌ها و تاریخچه آن‌ها پیش‌تر مفصل صحبت کردیم. این دست از پارکت‌ها با توجه به معایبی که با خود به همراه دارد و هزینه‌های بالای آن دیگر جز در موارد خاص مورد استفاده واقع نمی‌شود.
  • پارکت‌های لمینت: این دست از پارکت‌ها به جای اینکه از یک نوع چوب در ساخت آن‌ها استفاده شود از ترکیبی از چندین چوب قوی استفاده می‌شود که آن‌ها را به واسطه استفاده از انواع مواد شیمیایی بهبود می‌بخشند. نکته بسیار مهمی که در خصوص این دسته از پارکت‌ها وجود دارد مغز آن‌ها است. کیفیت و نوع مغز پارکت‌های لمینت می‌تواند مقاومت و استحکام آن‌ها را تعیین کند. مغزی‌هایی که در این نوع پارکت‌ها استفاده می‌شوند اغلب از دو جنس MDF و یا HDF هستند و هر کدام از آن‌ها کیفیتی متفاوت را در اختیار مصرف کنندگان می‌گذارند.

شما با توجه به موقعیت خود و استفاده‌ای که قرار است از فضا داشته باشید می‌توانید از میان این پارکت‌های موجود دست به انتخاب بزنید. نکته‌ای که لازم است در این قسمت ذکر کنیم این است که ممکن است شما پوشش‌هایی تحت عنوان پوشش‌های PVC  و پلاستیکی را در بازار مشاهده کنید که آن‌ها را اشتباهاً به نام پارکت‌ها به فروش می‌رسند باید بدانید که تنها به کف پوش هایی که از جنس چوب بوده و به شکل پازلی و قطعات جداگانه کنار یکدیگر قرار می‌گیرند٬ پارکت گفته می‌شود و محصولات دیگری که به عنوان کف پوش ها و از جنس‌های دیگر تولید شده و مورد استفاده واقع می‌شوند نام‌های دیگری دارند که صحبت از آن‌ها بیشتر از این٬ در این متن نمی‌گنجد.

پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین

خرید پارکت

از آن جایی که پارکت‌ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند و استفاده از آن‌ها رواج یافته است سودجویان بسیاری هستند تلاش می‌کنند با تولید محصولات بی کیفیت و به فروش رساندن آن‌ها کسب درآمد کنند. مهم است شما برای اینکه از این کلاه برداران به دور بمانید برای خرید پارکت‌ها به سراغ نمایندگی‌های معتبر که برای محصولات خود ضمانت و گارانتی به همراه خدمات نصب ارائه می‌دهند مراجعه کنید. نکته دیگری که لازم است حتماً حین خرید پارکت‌ها به آن توجه کنید این است که از یک متخصص بخواهید با توجه به فضای شما و ویژگی‌های آن و همچنین استفاده‌هایی که قرار است از آن فضا داشته باشید به شما بهترین نوع و جنس پارکت را معرفی نماید و همچنین بهترین ابعاد و شیوه نصب و عایق بندی را برای شما تعیین نماید تا نتیجه نهایی از هر جهت برای شما رضایت بخش و با کیفیت باشد.

کف پارکت

هنگامی که شما کف سازه خود را پارکت می‌کنید بایستی یکسری از نکات را مد نظر داشته باشید و آن‌ها را به منظور افزایش طول عمر و بهره وری پارکت خود انجام بدهید. مهم‌ترین نکته این است که نبایستی به هیچ عنوان از آب برای تمیز کردن پارکت‌ها استفاده نکنید این عدم استفاده شامل استفاده از بخار شوها نیز می‌شود بهتر است از جاروهای معمولی و دستمال‌های خشک برای گرد گیری استفاده نمایید و در صورتی که می‌خواهید لک‌ها را از بین ببرید حتماً از محلول‌ها و مواد شوینده مخصوصی که برای پارکت‌های موجود هستند استفاده نمایید.( با فاصله های زمانی زیاد از دستمال مرطوب نیز می توان برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده کرد.)

پارکت - فرتاک دیزاین
پارکت - فرتاک دیزاین

کاشی طرح پارکت

کاشی طرح پارکت انتخابی مشابه سرامیک طرح پارکت است و تمامی ویژگی‌ها و مزایای آن را با خود به همراه دارد. نکته‌ای که در خصوص این کاشی‌ها وجود دارد این است که شما می‌توانید آن‌ها را در ابعاد کوچک‌تری نیز تهیه کنید و بدین ترتیب استفاده از آن‌ها برای موقعیت‌های مختلف می‌تواند مناسب باشد و پوشش بهتری در فضا به شما خواهد داد. با توجه به سلیقه ممکن است از این کاشی‌ها حتی برای دیزاین دیوارها نیز استفاده شود و کاربرد آن‌ها محدود به کف پوش ها نمی‌شود.

پارکت پی وی سی

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره نمودیم چیزی تحت عنوان پارکت پی وی سی وجود ندارد بلکه اصطلاح درست آن کف پوش پی وی سی است. این نوع کف پوش به شکل ورقه‌ای و یا تایل به فروش می‌رسد و قیمت به نسبت ارزانی دارد. طرح‌های بسیار متنوعی برای آن وجود دارد و شما می‌توانید حتی طرح‌های مدل پارکت را نیز در آن‌ها مشاهده کنید. استفاده از این کف پوش ها برای فروشگاه‌ها و آشپز خانه‌ها و به طور کلی فضاهایی که استفاده از آن زیاد است و از سوی دیگر احتیاج به شست و شوی مداوم دارند بسیار مناسب خواهد بود چرا که تمیز کردن آن‌ها آسان است و از سوی دیگر تعویض آن‌ها به نسبت کم هزینه و آسان است.

پارکت فرتاکر - دیزاین
پارکت
پارکت - فرتاک دیزاین

طرح پارکت

نکته‌ای که باید در خصوص پارکت‌ها بدانید این است که تمامی زیبایی و اصلت آن‌ها به دلیل طرح و بافت طبیعی چوب است از این رو در صورتی که بافت‌های فانتزی را می‌پسندید و چندان علاقه مند به دیزاین کلاسیک نیستید بهتر است سراغ پارکت‌ها نروید. طرح‌هایی که برای پارکت‌ها وجود دارند از لحاظ بافت با توجه به نوع چوب به کار رفته و پرداختی که روی آن‌ها انجام شده است متفاوت خواهد بود.

در کنار بافت طبیعی طراحان تلاش می‌کنند با تراشیدن و طراحی قطعات مختلف پارکت‌ها طرح‌هایی کلی را به شکل پازل پدید بیاورند. یکی از استفاده‌هایی که از این ایده و طرح می‌شود به تصویر کشیدن نام یا نماد تجاری شرکت‌ها و یا هتل‌ها و ساختمان‌هایی مانند این‌ها به کمک قطعات پارکت در کف سازه است. این نوع طرح‌ها اختصاصی هستند و طبیعتاً هزینه بیشتری برای شما خواهند داشت. شما می‌توانید از طرح‌های آماده موجود در بازار استفاده نمایید که ضمن قیمت مناسب‌تر جذابیت و زیبایی و ترکیب رنگ جالب توجهی با خود دارند.

قیمت پارکت لمینت

گفتیم که پارکت لمینت از ترکیب چندین چوب و با پیاده سازی تکنیک‌های افزایش مقاومت و طول عمر تولید می‌شود٬ و چنین فرایندهایی موجب می‌شود تا اصالت و ظاهر لوکس چوب به شکل طبیعی تا حد زیادی از بین برود و همین نکته باعث شده تا قیمت پارکت‌های لمینت نسبت به پارکت‌های معمولی پایین‌تر باشد که البته با توجه به مقاومت بیشتر و کارایی بیشتر استفاده از آن نیز رواج بیشتری دارد. شما می‌توانید انواع این پارکت‌ها را در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع با توجه به سلیقه خود از نمایندگی‌های فروش متفاوت در سراسر کشور تهیه کنید. بازه قیمت این محصول توسط معیارهای بسیاری دچار تغییر می‌شود.

پارکت - فرتاک - دیزاین
نکته پایانی ...

شما انتخاب‌های زیادی برای پوشاندن کف سازه خود خواهید داشت. بسیار مهم است که با توجه به بودجه خود و شرایط و کاربردهای سازه خود دست به انتخاب نوع مناسبی از کف پوش ها بروید. استفاده از پارکت‌های معمولی و یا پارکت‌های لمینت می‌تواند به شما ظاهری بسیار شیک ارائه بدهد از سوی دیگر بافت چوب و طرح‌ها و ایده‌های متنوعی که برای اجرای پارکت‌ها وجود دارد می‌تواند به شما دیزاینی کلاسیک و منحصر به فرد ارائه بدهد اما باید بدانید که انتخاب پارکت برای شما پر هزینه است و از سوی دیگر دردسرهای زیادی برای نگهداری آن متوجه شما خواهد بود. برای جبران این معایب می‌توانید کاشی‌ها و سرامیک‌های طرح پارکت را جایگزین کنید و برای صرف بودجه بسیار کمتر استفاده از کف پوش پی وی سی انتخاب مناسبی است.

انتخاب نهایی شما بایستی با مشورت با متخصص در این حوزه انجام شود و سپس برای خرید به یک نمایندگی معتبر مراجعه نمایید تا انتخاب شما رضایت بخش و مطلوب باشد.

سوالات متداول 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.