سوالات متداول چمن مصنوعی

در مواردی که که چمن به صورت یکجا یا یک تکه در فضای سبز و یا موارد مشابه نصب می گردد و دارای زیر سازی مناسبی است، میتوان به جای چسب از میخ استفاده نمود. جهت اطلاع کامل از نحوه نصب و اجرای چمن مصنوعی اینجا را کلیک نمایید.

چمن مصنوعی دارای لایه زیره لاستیکی است که به آن بکینگ گفته می شود. این لایه دارای سوراخ هایی در فاصله های مشخصی جهت خروج آب است. توجه به این نکته مهم در نصب و زیر سازی درست چمن مصنوعی است که امکان عبور آب را فراهم نماید.

هزینه نصب چمن مصنوعی بر حسب مدل اجرا متفاوت است. هزینه نصب چمن مصنوعی در مکانهای مسطح و یکپارچه به دلیل زمان بری کمتر و استفاده کمتر مواد مورد نیاز نصب مانند چسب، کمتر از هزینه نصب چمن مصنوعی در محل هایی خاص مانند اماکن نامسطح مانند پله ها یا بین سنگ است. به طور کلی هر چه محل نصب طوری باشد که چسب، مواد و زمان بیشتری نیاز داشته باشد، هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت. نصب چمن مصنوعی در زمینهای ورزشی نیز به دلیل نیاز به استفاده از موادی چون سیلیس و گرانول، معمولا هزینه بالاتری دارند. جهت اطلاع کامل از نحوه نصب چمن مصنوعی اینجا را کلیک نمایید.

دیتکس، وزن الیاف چمن مصنوعی در ده هزار متر طول است. به عنوان مثال اگر دیتکس الیاف چمن مصنوعی 14000 باشد، این بدان معناست که الیاف آن به طول ده هزار متر وزنی معادل 14000 گرم دارد.

معمولا چمن مصنوعی را با استفاده از جاروی دستی یا برقی نظافت و یا در صورت امکان با آب شست و شو می نمایند. فقط باید به این نکته توجه داشت که نباید برای شستشو از مواد شیمیایی استفاده کرد. این کار باعث آسیب رساندن به بافت و رنگ الیاف چمن مصنوعی می گردد.

یکی از مهم ترین ویژگی ها در چمن‌ مصنوعی زمین فوتبال دوام و ضربه‌پذیری است. این نوع از چمن ها عموما دارای الیاف با ارتفاع بلند و همچنین تراکم کمتری نسبت به چمن‌های تزئینی هستند.

جهت ایجاد چنین مشخصاتی، بایستی موارد ذیل در تولید چمن مصنوعی در نظر گرفته شود:

دیتکس (وزن الیاف) بالا: دیتکس بالا باعث افزایش دوام چمن مصنوعی می گردد. عموماً دیتکس چمن‌های مصنوعی فوتبالی بین 8500 تا 13700 می باشد و طبیعتاً هر چه دیتکس چمن ‏بالاتر باشد جهت استفاده در زمینهای فوتبال مناسب‌تر خواهد بود.

مواد پرکننده (سیلیس و گرانول): استفاده از این مواد در انواع چمن‌ مصنوعی فوتبالی ضروری است. سیلیس باعث افزایش وزن چمن و ایجاد ایستایی در الیاف می گردد و ‏گرانول‌ نیز علاوه بر پر کردن حجم چمن، باعث افزایش ضربه‌‌پذیری آن می گردد.

در چمن های مصنوعی ورزشی به منظور ایجاد ایستایی چمن مصنوعی و همچنین کنترل لغزش توپ از سیلیس و گرانول استفاده می شود. به همین دلیل تراکم چمن مصنوعی ورزشی را کمتر می گیرند تا بتوان در لابلای الیاف آن این موارد را به کار برد.

یکی از سوالات متداولی که در رابطه با خرید چمن مصنوعی وجود دارد بوی اولیه این محصول است. هنگام بازکردن رول‌ چمن مصنوعی بویی از آن به مشام می‌رسد که کمی تند و آزار دهنده است. این بو ناشی از الیاف پلاستیکی پلی پروپیلن و پلی اتیلنی است که چمن مصنوعی از آن ساخته شده است. پس از نصب چمن مصنوعی در هوای آزاد و گذشت چند روز، این بو به خودی خود از بین خواهد رفت.

بکینگ چمن مصنوعی بسته به کیفیت آن می تواند 1، 2 و یا 3 لایه باشد. به هر میزان تعداد لایه های بکینگ چمن مصنوعی بیشتر باشد، مقاومت و پایداری چمن و الیاف آن بیشتر خواهد بود. بعضی از بکینگها همچنین دارای قابلیت آنتی یو وی هستند که مقاومت آنها در برابر نور خورشید بیشتر است.

به طور کلی دو نوع زیرسازی جهت نصب چمن مصنوعی مناسب است. زیرسازی سخت شامل بتون، آسفالت، کاشی، موزائیک، سرامیک و یا هر سطح محکم دیگر است که به راحتی می‌توان چمن مصنوعی را بر روی آنها نصب کرد. زیر سازی غیر سخت نیز شامل خاک تثبیت و تسطیح شده است. نصب چمن های مصنوعی تزیینی در هر دو زیرسازی ممکن بوده ولی برای نصب چمن مصنوعی ورزشی محل نصب بایستی آسفالت یا بتن باشد و یا زیرسازی های لازم از قبیل زه کشی و ... انجام شده باشد.

چمنهای مصنوعی در ارتفاع پرز گوناگوی تولید می گردند. طبیعتا هر چه پرز چمن بلند تر باشد، زیبایی آن بیشتر خواهد بود، اگر چه که انتخاب چمن و استفاده ی آن بیشتر تابع سیلقه ی افراد و مشتریان است. معمولا چمن مصنوعی تا ارتفاع پرز 40 میل کاربری تزئینی و بالاتر از آن کاربری ورزشی دارد.

نرم بودن چمن مصنوعی الزاما نشانه ی کیفیت بالاتر آن نیست. انتخاب بین چمن مصنوعی نرم و یا زبر بستگی به سلیقه مشتری و نوع کاربری آن دارد. به طور کلی چمن های مصنوعی نرم تر ایستایی کمتری دارند و بیشتر مناسب محل بازی کودکان و یا حیوانات هستند. چمن های مصنوعی زبر ایستادگی بهتری دارند و به همین جهت مناسب محل های پر رفت و آمد هستند تا در گذر زمان حالت خود را بیشتر حفظ کنند.

نصب چمن مصنوعی با توجه به محل نصب مانند روف گاردن، بین سنگی، حیاط و ... متفاوت خواهد بود. به طور اجمالی نصب چمن مصنوعی دارای مراحل متفاوتی شامل زیرسازی، برش، چیدمان، چسباندن و ... است.
عمر مفید چمن مصنوعی بسته به نوع نگهداری و چگونگی استفاده و کاربری آن متفاوت است. شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش چمن مصنوعی در طول عمر چمن مصنوعی موثر خواهد بود.

هنوز سوالاتی دارید که پاسخ داده نشده است؟

با ما تماس بگیرید و از مشاوره ما استفاده نمایید.