کفپوش تاتامی ورزشی چیست

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید، کفپوش تاتامی ورزشی چیست ؟ پاسخ به این سوال بسیار آسان است. تاتامی ورزشی نوعی کفپوش سالن های ورزشی است که از جنس فوم مرغوب و نرم می باشد. جنس این کفپوش ها بسیار مرغوب است.  همچنین از مقاومت و استحکام بالایی نیز برخوردارند. در فضاهای داخلی تغییر رنگ نیز نمی دهند. لذا مناسب ترین کفپوش برای هر سالن ورزشی هستند.

از آنجایی که امروزه کاربرد تاتامی های ورزشی بسیار زیاد است لذا ما نیز موضوع این مقاله خود را به این عنوان اختصاص دادیم. در واقع تاتامی ورزشی تشکی است از جنس فوم مرغوب که به عنوان کفپوش در کف سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. البته این کفپوش غیر از سالن های ورزشی، کاربردهای دیگر چون کفپوش خانه ها یا کفپوش مهد کودک ها و پارک های بازی سرپوشیده نیز دارد. البته هر کدام از این کاربری ها، تاتامی متناسب با خود را می طلبند. بنابراین اگر می خواهید بدانید تاتامی ورزشی چیست، در این مقاله با ما همراه باشید.

تاتامی باشگاه

تاتامی ورزشی چیست؟

تاتامی ورزشی چیست؟ تاتامی سالن ورزشی در واقع نوعی کفپوش ورزشی است که با استفاده از نوعی فوم بسیار نرم با قابلیت انعطاف پذیری بالا تولید می شود. معمولا برای پوشش کف سالن های ورزشی همچون باشگاه های بدنسازی، ژیمناستیک و ورزش های رزمی استفاده می شود. تاتامی کفپوش هایی است که با فومی بسیار مستحک و مقاوم تولید می شوند و سطح ﺁن نیز بسیار نرم است. این کیفیت بسیار بالای کفپوش تاتامی سبب می شود که هیچ سطح خراشنده و زبری روی سطح آن نباشد. بنابراین استفاده از این نوع تاتامی باشگاه هیچ آسیبی به ورزشکاران نمی رساند.

 

تاتامی باشگاه دارای مقاومت و طول عمر بالایی است. از این رو کاربردهای متنوعی دارد. از جمله کاربردهای آن می توان به تاتامی ژیمناستیک ، تاتامی باشگاه بدنسازی و تاتامی سالن ورزشی اشاره نمود. این نوع تاتامی ها دارای ویژگی های منحصربه فردی هستند. از جمله این ویژگی ها می توان به نرم و منعطف بودن، دوام و مقاومت و تراکم بالا، متنوع بودن در طرح و رنگ و داشتن ضخامت و اندازه های متفاوت اشاره نمود. بنابراین اگر کسی پرسید تاتامی ورزشی چیست، باید بداند که این کفپوش مناسب برای هر نوع مکان ورزشی می باشد. اصولا برای کفپوش سالن های ورزشی از این نوع تشک استفاده می شود. البته نوع خاصی از آنها به نام تاتامی فدراسیونی، دارای تراکم بالایی است. این نوع تاتامی ضخامت 25 میلیمتر دارد و طبق استانداردهای جهانی ساخته شده است. برای مسابقات استفاده از این نوع تاتامی الزامی است.

 

ضخامت تاتامی

مزایای تاتامی ورزشی

آیا می خواهید بدانید مزایای تاتامی ورزشی چیست؟ به شکل موردی به این مزایا اشاره نموده ایم

 • معمولا برای تولید این کفپوش ها از فوم ضد آب استفاده می شود.
 • همچنین رعایت اصول بهداشتی در ساخت انواع تاتامی ژیمناستیک ، تاتامی باشگاه بدنسازی و دیگر تاتامی های سالن های ورزشی بسیار مورد توجه قرار می گیرد.
 • از دیگر مزایای تاتامی ورزشی می توان به وزن بسیار سبک آن اشاره نمود که حمل ونقل ﺁن را بسیار ﺁسان می نماید.
 • از آنجایی که در زمان تولید این کفپوش ها مسائل بهداشتی بسیار رعایت می شود لذا این تشک ها حساسیت زا نمی باشند.
 • نرم بودن از دیگر مزیت های این کفپوش های ورزشی است.
 • داشتن قابلیت ارتجاعی بالا و همچنین ضربه گیر بودن بالا از دیگر مزیت های این تشک ها می باشد. از آنجایی که از این تشک به عنوان کفپوش باشگاه بدنسازی و یا برای کفپوش مسابقات استفاده می شود، لذا داشتن خاصیت ضربه گیر و ارتجاعی بودن بسیار مهم است. 
 •  بر روی سطح تاتامی شیار های ریزی وجود دارد. این شیار ها از جنس خود فوم هستند و به شکلی هستند که پا را اذیت نمیکند.همچنین باعث به وجود آمدن خراش نمی گردد. علت تعبیه این شیار ها به خاطر جلوگیری از لیز خوردن بر روی آنهاست. در واقع با این روش اصطحکاک پا با تاتامی را افزایش می دهند.

نکاتی دیگر…

 • نصب تاتامی ورزشی بدون چسب و توسط کلیک هایی که 4 طرف آنهاست، انجام می شود. بنابراین به راحتی میتوانید تغییر در دکوراسیون فضای خود ایجاد نمایید. همچنین به آسانی می توانید آنها را به فضای دیگری انتقال دهید، بدون اینکه دچار آسیب یا خرابی شوند
 • رنگ بندی های متنوع از دیگر خصوصیات آنهاست. میتوانید با ترکیب رنگ ها در فضای ورزشی تنوع بصری ایجاد نمایید. حتی می توانید با تغییر رنگ آنها محدوده ی خاصی را برای ورزش تایین کنید.
 • ابعاد تاتامی ورزشی چیست؟ تنوع ابعاد دیگر مزیت تاتامی هاست. تاتامی ساده که مخصوص فضاهای ورزشی است در 2 سایز 50 در 50 سانتی متر و 100 در 100 سانتی متر موجود هستند.
 • ضخامت تاتامی ورزشی چیست؟ تنوع ضخامت نیز مزیت دیگری است که این نوع کفپوش دارد. ضخامت تاتامی ها 10-15-20-25-30-45 میلیمتر است. بنا بر استفاده و بودجه خود می توانید آنها را تهیه نمایید.
 • قابل شستشو از دیگر خصوصیات مهم این کفپوش هاست. نکته ی حایز اهمیت در مورد تاتامی ها این است که نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشند. چون ممکن است تغییر رنگ بدهند.
 • از دیگر مزیت های این کفپوش ها این است که می توان بدون کفش روی آن هم ورزش کرد و هم راه رفت. همچنین از آنجایی که این کفپوش ها از فوم مرغوب و فشرده تهیه می شوند لذا اگر در حین ورزش ورزشکار روی آن بیفتد آسیبی نمی بیند و دردی را حس نمی کند.

تاتامی ژیمناستیک

کاربرد تاتامی ورزشی چیست

کاربرد های کفپوش تاتامی بسیار گسترده است. در اینجا به کاربرد تاتامی ورزشی به صورت موردی اشاره می نماییم. کاربردهای تاتامی ورزشی عبارتند از:

نحوه ی خرید

پس از آشنایی با ایتکه تاتامی ورزشی چیست، نوبت به خرید آن می رسد. برای خرید تاتامی ورزشی، به سایت فرتاک مراجعه نمایید و پس از انتخاب ابعاد، رنگ و ضخامت مورد نظر، تعداد تایل تاتامی مورد نظر خود را سفارش دهید.  تاتامی ها به شکل مربع هستند و باید مساحت یک مربع و یا مستطیل را بپوشانند. بنابراین سعی کنید تعداد تایل را از هر رنگ همیشه زوج انتخاب نمایید. اینگونه می توانید ذر طول زمان برای کاربری های متنوعی از آنها استفاده نمایید. از آنجایی که تشک تاتامی ژیمناستیک بهترین و مناسب ترین کفپوش در سالن های ورزشی است لذا بیشتر افراد به دنبال قیمت این محصول هستند. تاتامی ورزشی قیمت مناسب را از سایت فرتاک تهیه نمایید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم