گچبری سقف

تا چندی پیش خانه ها و سایر فضا ها تنها مکانی برای سکنی گزیدن و کار کردن بودند اما با توجه به پیشرفت هایی که در علم های مختلف حاصل شد و همین طور با افزایش شناخت در خصوص انواع مواد اولیه و مواد مصنوعی، تلاش بیشتری برای زیبایی و هماهنگی بیشتر ظاهر محیط با فعالیت انجام شده درون آن، به کار گرفته شد. امروزه تلاش می شود تا با استفاده از انواع رنگ ها، طرح ها و آیتم های جانبی، زیبایی و کارآمدی محیط را افزایش داد.  علاوه بر این ها امروزه متخصصانی به شکل آکادمیک در مورد هماهنگی رنگ ها، جلوه ها و تاثیر آیتم ها بر روی نمای سازه و همین طور انرژی و حسی که از چیدمان و طراحی منتقل می شود، تحقیق و تحصیل می کنند.

کمک گرفتن از اسن متخصصان باعث می شود تا شما بتوانید در مدت زمانی بسیار کوتاه و به آسانی هرچه تمام تر، محیطی متناسب با سلیقه خود و همچنین کاربری آن طراحی کنید. با پی گرفتن چنین روشی شما خواهید توانست با آیتم ها و تجهیزات به روز و همین طور جدید ترین صلاحدید ها برای هماهنگی محیط بهره مند شوید بدون اینکه زحمت مطالعه و جست و جو را به خود بدهید.  یکی از آیتم ها و ایده هایی که از آن برای زیبا تر کردن محیط و فضای داخلی سازه ها استفاده می شود، گچ بری است.

گچبری سقف - فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین

گچ بری از هنر های قدیمی است که هنوز هم محبوبیت خود را در میان مردم حفظ کرده است البته این هنر با ایده های بسیار جدید و نوینی همراه شده اند که همه این ها باعث می شود از این هنر و مهارت به شکل گسترده در طراحی فضا های داخلی و حتی نمای بیرونی نیز استفاده شود. گچ بری در کنار تغییراتی که برای مدل ها و طرح های اولیه آن رخ داده است، با تغییرات زیادی در مواد اولیه نیز همراه بوده است که این نکته باعث شده است تا مقاومت و زیبایی آن ها افزایش پیدا کند.

به عبارتی فعالان این حوزه تلاش کرده اند تا با به کار گیری روش ها و شیوه های جدید نقاط ضعف را کم اثر کنند و نقاط قوت را برجسته تر سازند. گچبری سقف از محبوب ترین و قدیمی ترین جلوه های گچ بری است که در هر دوره با توجه به دستیابی به هدفی خاص مورد استفاده واقع شده است. در ادامه این متن بیشتر در خصوص انواع گچبری ها و جزئیات و ویژگی های آن ها صحبت خواهیم کرد.

گچبری سقف چیست؟

گچ یکی از مواد اولیه ای است که به واسطه ویژگی ها و قابلیت های ویژه ای که درون خود جای داده است، برای استفاده در حوزه ساختمان سازی به خصوص برای تجهیز دیوار ها بسیار مناسب است. این ماده اولیه ارزان است و به فراوانی یافت می شود از سوی دیگر کار با آن و همین طور آماده سازی هایی که برای استفاده از آن لازم است بسیار، آسان و سریع خواهد بود. با توجه به این ویژگی های اولیه می توان گفت که در صورت داشتن ایده های خلاقانه می توان از گچ استفاده های بسیار متنوعی داشت و همچنین در موقعیت های مختلف با اشکال و ظواهر مختلف از آن استفاده نمود.

گچ بری نیز یکی از روش هایی است که به واسطه آن می توان از این مواد مناسب و ارزان با ظاهری زیبا استفاده نمود. در فرایند گچبری، فرد ماهر و متخصص تلاش می کند ابتدا از گچ ترکیبی با قابلیت انعطاف پذیری و همچنین شکل گیری بسازند و سپس به کمک ابزار های مخصوصی که برای این کار طراحی  شده اند برای ایجاد اشکال و طرح های جدید درون گچ ها تلاش می کنند. گچبری سقف از مهارت هایی است که نتیجه بسیار زیبا و قابل توجهی می تواند به همراه داشته باشد اما اجرای آن به شکل دستی علاوه بر نیاز داشتن به مهارت و خلاقیت به قدرت بدنی و استفاقمت و کنترل خوبی روی دست ها، نیز نیاز خواهد داشت.

گچبری سقف - فرتاک دیزاین

بیشتر بخوانیم : گچبری پلی یورتان

قیمت گچبری سقف پذیرایی

گچبری یک نوع هنر است. طراحی و اجرای باکیفیت آن به شکل دستی نیازمند تمرین و مهارت آموزی بسیار زیادی است، علاوه بر این ها با توجه به اینکه هر شخص می تواند سلیقه و ایده های خود را وارد طراحی ها و گچبری ها بکند می توان گفت که مدل های انتخابی و پیشنهادی شما درون یک لیست با بی نهایت آیتم و گزینه جای گرفته اند. با توجه به همه این نکات تعیین قیمت کاری بسیار سخت و حتی غیر ممکن می تواند باشد.

بسیاری از طرح ها و مدل های گچبری برای موقعیت ها و بخش های مختلف یک سازه وجود دارد که می توان برای آن ها قیمت مشخصی را عنوان نمود البته این قیمت خود نیز با توجه به نوسانات بازار که مورد توجه‌ قیمت های مواد اولیه هستند نیز بسیار متغیر است. قیمت نهایی گچبری سقف با توجه به مدلی که شما انتخاب می کنید، مواد اولیه ای مه مورد استفاده واقع می شوند و حجم آن ها و همچنین اجرت و دستمزد مدنظر شخصی که قرار است گچبری را اجرا نماید، می تواند در گستره عددی بسیار بزرگی متغیر باشد.

لازم است شما با توجه به انتخاب خود، زمانی که می خواهید آن را اجرا نماییذ و همچنین اجرت کار فرد حرفه ای که از او کمک می گیرید، قیمت نهایی گچبری برای سقف پذیرایی و یا هر بخش دیگر را محاسبه کنید و این محاسبه را با شکل به روز و با توجه به آخرین تغییرات انجام دهید.

گچبری سقف- فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین

گچبری سقف ساده و شیک

گچبری ها تاثیر بسیار زیادی بر روی جلوه و نمای کار می گذارند و می توانند حتی در بزرگ یا کوچک به نظر آمدن فضا نیز نقش مهمی را ایفا می کنند. بسیار مهم است پیش از استفاده از این محصول ابتدا در خسوص ویژگی ها و معیار های آن اطلاعات کسب نمایید. در صورتی که صاحب خانه هایی بزرگ هستید بهتر است به سراغ گچبری هایی تجملاتی تر و پیچیده تر بروید تا بتوانید نمای بهتری را با دست بیاورید و همچنین به گچبری های فرصت دیده شدن بدهید.

در موقعیت های مخالف مانند هنگامی که شما در مورد یک فضای کوچک صحبت می کنید و یا زمانی که دیوار اصلی شما طر ح و رنگ های غیرساده ای دارد، استفاده از انواع گچبری هایی که ساده هستند می توانند به افزایش زیبایی و جلوه های محیط کمک کنند. گچبری های این چنینی با گذشت زمان همواره روی مد و معروی هستند و جذابیت خود را حفظ می کنند از سوی دیگر می توانند به بیشتر دیده شدن لوستر ها به خصوص لوستر های بزرگ و شکیل کمک کنند.

بیشتر بخوانیم : گچبری سنتی

مدل های گچبری سقف

مدل ها و طرح های بسیار متنوعی برای انواع گچبری ها موجود است. به واسطه تمامی این طرح ها و مدل ها شما خواهید توانست ظاهری زییا و شیل برای سقف و در مجموع فضای مورد نظر خود بسازید. با توجه به اینکه شما قصد دارید کدام قسمت از سقف را با گچ بری ها بپوشانید شما مدل های مختلفی را در دسترس خواهید داشت. مدل ها و طرح هایی که برای دور تا دور سقف و یا بهتر بگوییم کنج دیوار ها و سقف مورد استفاده قرار می گیرند طبیعتا طرح هایی هستند که مدام در طول تکرار می شوند. اغلب ترجیح می دهند تا با استفاده از نوار هایی ساده از گچبری ضمن زیبا تر کردن سقف خود از پیداش ترک های احتمالی در قسمت کنج دیوار و سقف جلوگیری نمایند.

قسمت دیگری که حین گچبری سقف طراحی و مدل های متفاوتی را به خود اختصاص داده است، سر ستون ها و دور ستون ها هستند. در خانه ها و فضا های بزرگ تر اغلب از گچبری های پیچیده که طراحی آن ها شامل جزئيات بسیاری می شود برای پوشاندن و دیزاین سر ستون ها استفاده می شود، استفاده از چنین طرح هایی می تواند به خانه و یا فضای شما ظاهری شکیل و گران قیمت بدهد. در کنار این دو مدل کلی گفته شده که هر یک شامل زیر مجموعه های بسیار متفاوتی برای پوشاندن سقف ها هستند، مدل های گل سنگی و یا گچبری هایی که دور لوستر ها و چراغ ها تعبیه می شوند از قدیمی ترین مدل های گچبری هستند.

گچبری سقف - فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین

مدل گچبری سقف آشپزخانه

آشپزخانه ها و طراحی آن ها در اغلب خانه های امروزی با گونه ای است که فضا آن و طراحی که در آن به کار می رود به شکل مستقیم با سایر آیتم ها و بخش های خانه اتصال داشته و خود را نشان می دهد. با توجه به چنین موضوعی باید دقت کافی را برای هماهنگی و همشکلی گچبیگری سقف سایر قسمت های خانه با  گچبری سقف آشپزخانه داشته باشید. در چنین حالاتی در سایر بخش های خانه از مدل های کوچک شده طراحی انتخابی پذیرایی استفاده می شود البته می توان برای اتاق خواب ها و فضا هایی که به وسیله درب حالت شخصی و جداشده ای پیدا می کنند به سراغ انتخاب مدل های جدید رفت.

در آشپزخانه همان طور که گفتیم با توجه با مدل گچبری در سایر قسسمت های خانه، نسخه ای مینیمال شده از آن ها روی دیوار پیاده می شود البته بسیار مهم خواهد بود که این مدل گچبری با سایر آیتم های آشپزخانه مانند هود ها و موارد این چنینی هماهنگ باشند. هنگامی که شما مدل اصلی گچبری خود را انتخاب می نمایید خواهید توانست نمونهٔ ها و مدل و طرح های پیشنهادی را با توجه به تم انتخابی خود نیز مشاهده کنید و برای ساده تر شدن انتخاب ها و زیبا تر شده نتیجه نهایی سعی کنید به سراغ مدل های ساده تر بروید و از وسایل و آیتم هایی هماهنگ دذ سایر بخش های ساختمان خود استفاده نمایید.

رنگ آمیزی گچبری سقف منزل

یکی دیگر از علت هایی که استفاده از گچ به منظور طراحی و نقش زنی روی دیوار و سقف ها بسیار محبوب است، قابلیت خوب این ماده در رنگ پذیری و نمایش جلوه واقعی رنگ است. در صورتی که مواد اولیه شما با کیفیت با‌شد و و گچ را با نسبت مناسبی با آب مخلوط نمایید شاهد این هستید که محصول نهایی شما پس از خشک شدن به خوبی رنگ را به خود می گیرد. نکته دیگری که برای افزایش کیفیت رنگ پذیری گچ ها بسیار مهم است، سنباده زنی آن ها است. سطح گچ ها بایستی کاملا صاف و بدون برآمدگی ها باشد تا رنگ به خوبی روی آن بنشیند.

در صورتی که قبل از رنگ زنی فرد مسئول به خوبی این فرایند را انجام ندهد نتیجه نهایی برای شما باکیفیت نخواهد بود و سطح کار یک دست نیست و این عدم یکدستی با زدن رنگ روی آن بسیار بیشتر به چشم خواهد آمد. برای رنگ کردن گچبری ها اغلب از چند رنگ محدود مانند کرم، استخوانی، فیلی و رنگ هایی در این طیف استفاده می شود. ترکیب این رنگ ها بیشتر وابسته به رنگ اصلی دیوار است. مهم است که شما با توجه به سلیقه خود و آیتم هایی که وجود دارند رنگ مناسبی را انتخاب نمایید. زدن رنگ روی گچ در صورتی که به بخوبی انجام شود می تواند، مقاومت و طول عمر کار را افزایش بدهد و همچنین تاثیر زیبایی و جلوه آن را چندین برابر می کند.

گچبری سقف - فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین
گچبری سقف - فرتاک دیزاین

انواع گچبری سقف

گچبری هایی که روی سقف انجام می شوند همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، تا حد بسیار زیادی با توجه به سلیقه شخصی و مهارت اشخاصی که آن را اجرا می کنند می توانند تنوع پیدا کند از سوی دیگر با توجه به محبوبیت گچ بری ها تلاش شده است تا با استفاده از ایده ها و روش های جدید گچ بری ها را با روش های جدیدی تولید و نصب نمود که همین تلاش نتیجه ای مانند گچبری های پیش ساخته را به دنبال داشته است.

آیتم هایی مانند سبک طراحی که می تواند مدرن یا کلاسیک باشد، رنگ کار که می تواند شامل رنگ آمیزی یک دست یا سایه دار باشد، نوع مواد به کار رفته، شیوه اجرا و.... همگی می توانند دسته بندی های مختلفی را به وجود بیاورند. برای اینکه شما بتوانید با وجود این تنوع بالا، بدون سردرگمی بهترین انتخاب را داشته باشید لازم است که ابتدا اطلاعات کافی در خصوص قابلیت ها و نقاط ضعف و قدرت سایر انواع و مدل ها را جمع آوری کنید حال می توانید این ویژگی ها را با آنچه نیاز دارید تطابق بدهید تا بهترین مدل و هماهنگ ترین آن ها را انتخاب نمایید.

نکته ای که وجود دارد این است که چنین فرایندی بسیار وقت گیر است از این رو شما می توانید این کار را به افراد متخصص بسپارید و از مشاوره آن ها استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید با مدل ها به شکل جداگانه آشنا شوید و تصویر آن ها را ببینید می توانید به سایت های رسمی گروه های صنعتی و یا ساختمانی مراجعه کنید و از طریق آن ها علاوه بر آشنایی با مدل ها، از قیمت و اجرت کار نیز آگاهی پیدا کنید.

تماس با ما فرتاک دیزاین

تفاوت گچبری مدرن سقف با کلاسیک

طراحی مدل های گچبری کلاسیک بیشتر متناسب سازه های قدیمی و تاریخی است و حال و هوایی از گذشته را با خود به همراه دارد. چنین طرح هایی مخاطبان خاص خود را دارند و همچنان می توانند زیبایی و جلوه بسیاری را تولید کنند. طراحی های مدرن گسترده تر انجام می شوند و برای تکمیل زیبایی و قابلیت آن ها از آیتم هایی مانند چراغ های مخفی و یا باکس استفاده می کنند. استفاده از این طراحی ها می تواند هماهنگی خوبی را دکوراسیون های داخلی جدید ایجاد کند و فضایی به روز را به شما ارائه بدهد. شما در هر دو مورد انتخاب های زیادی را در پیش خواهید داشت که می توانید با توجه به سلیقه خود و همین طور ویژگی های فضایی که در اختیار دارید از میان آن ها انتخاب نمایید.

گچبری سقف - فرتاک دیزاین

ابزارهای گچبری سقف

گچبری سقف نیزی مانند هر هنر و مهارتی دیگری نیاز به ابزارو سایل مخصوص خود دارد. همانطور که نقاش ساختمان به قلمو، پرایمر، سنباده و... نیاز دارد. بدون این ابزار و وسایل گچبری سقف به صورت ایده آل انجام نخواهد شد. از این رو به معرفی ابزار های گچبری سقف خواهیم پرداخت.

8 مورد ازمهم ترین و پرکاربردترین ابزار های گچبری سقف که شامل قاشقی، دمبر، استانبولی، بومخوار، ابزار نقالی، وردنگی، کاردک، ماله هستند. در ادامه بیشتر در خصوص هریک از آن ها اطلاعاتی را در اخیتارتان قرار  خواهیم داد.

 • قاشقی:

یکی از پرکاربردین ابزار و وسایل در گچبری و گچ کاری را میتوان قاشقی را معرفی کرد. به این ابزار به دلیل لبه های گرد و قاشقی شکل آن قاشقی میگویند. در واقع نام این ابزار قلم بوگیر است. با این وسیله در گچبری سقف برجستگی های محدب را میتوان ایجاد کرد. البته باید بدانید که برای استفاده از این ابزار به مهارت بسیار زیادی لازم است.

 • دمبر:

هیچ گچبری نیست که این وسیله را نداشته باشد. در واقع میتوان گفت دمبر از اهمیت بیشتری نسبت به قاشقی برخوردار است. گچ بر، گچ را با دمبر شکل میدهد و آثار فوق العاده خلق میکند. اگر میخواهید درباره خصوصیات این وسیله بدانید باید بگوییم این وسیله شبیه به چاقو است. اما برخلاف چاقو تیزی آن فقط در قسمت نوک آن است.

 • استانبولی:

احتمالا بارها و بارها با این وسیله روبرو شده اید. و میدانید که این وسیله یکی دیگر از وسیله های ضروری برای گچکاری و گچبری محسوب میشود. در واقع تهیه گچ که از رکن های اصلی شروع به کار گچبری است باید در استانبولی تهیه شود.

 • بومخوار:

بومخوار یکی دیگر از ابزار و وسایل گچبری سقف محسوب میشود که خود را با نامش معرفی میکند. بومخوار تمیز کننده زمینه بوم است. گچبر با این ابزار زمینه گچبری را آماده میکند. در برخی موارد گچبر برای از بین زردی گچ نیز از بومخوار استفاده میکند. در حکاکی، کنده کاری، مرمت نیز میتوان از این وسیله استفاده کرد.

 • ابزار نقالی:

یکی از ابزار هایی که برای زیر و رو کردن کارهای ایجاد شده در گچبری و کارهای ظریفی مثل ایجاد طرح گل و برگ از آن استفاده میشود ابزار نقالی است. در برخی موارد در ترمیم گونه های خاص گچبری نیز از آن استفاده خواهد شد.

 • وردنگی:

برای خط کشی کردن جایی که گرته شده استفاده میشود. که در مراحل بعدی عمل برش و گچبری به راحتی روی آن صورت گیرد.

 • کاردک:

این وسیله را هم میتوان از مهم ترین ابزارهای گچبری دانست و هم میتوان آن را به عنوان پرکاربردترین وسیله گچبری معرفی کرد. معمولا این وسیله برای تمیز کردن دیگر ابزار های گچبری، تمیز کردن و ترمیم کردن سطح گچبری شده استفاده میشود.

 • ماله:

از دیگر ابزار های مهم گچبری ماله است که برای پخش نمودن و پرداخت کردن اسکلت اصلی مورد استفاده است. ماله خود انواع مختلفی دارد از برخی ماله های برای گچ کاری و از برخی آنها برای لکه گیری استفاده میشود. مهم ترین نکته درخصوص ماله که باید به آن اشاره کنیم نداشتن لبه های تیز و برنده است. چون لبه های تیز و برنده میتواند به گچبری های ظریف کار شده آسیب وارد کند و نیز احتمال ایجاد جراحت برای دست استادکار نیز را به وجود واهد آورد.

ابزار و وسایل گچبری های ظریف سقف

 • پرگار: ابزاری برای اندازه گیری های دقیق و اجرای دقیق گچبری های طریف است.
 • الک: برای ابزار زنی، سفیدکاری، زیرسازی سطوح، گچ باید الک شود. تا محصول نهایی از کیفیت و ظرافت بهتری برخوردار شود.
 • گونیا: برای اینکه محل تقاطع دو دیوار زاویه 90 درجه پیدا کند از این وسیله استفاده میشود.
 • گلویی: گلویی را میتوان پرکاربردترین ابزار گچبری سقف دانست. چرا که با کمک این وسیله به تزئین حاشیه دیوارها، نقاط کور سقف، نقاط اتصال دیوار با سقف میپردازند. نام گلویی برای این ابزار برازنده است چون برای گچبری های گلویی  بسیار پرکاربرد است.
 • حاشیه پخ: ابزاری برای ایجاد زاویه ای غیر قائم با بقیه سطوح است.
 • کاو مسطح: این ابزار برای ایجاد یک ربع دایره کاربرد دارد.
 • تاج: ابزاری که دارای دو خم مقطع مانند s کشیده دارد.
 • ابزار نیم گرد: یک ابزار محدب که مقطع عرص نیم دایره دارد.
 • ابزار ربع گرد: یک ابزار محدب که مقطع مربع دایره ای دارد.
 • ابزار محدب: ابزاری که دارای مقطع مربع دایره ای است.

مدل های گچبری سقف

تنوع بسیار زیادی در مدل گچبری سقف وجود دارد و عوامل بسیار زیادی در مدل گچبری سقف تاثیر گذارند. مهم ترین عواملی که در خلق مدل گچبری سقف تاثیر گذار است سلیقه و نظر مشتری است. اما به طور کلی میتوان گچبری های سقف را به مدل های گچبری سقف مدرن، دور لامپی، گل سقف، تزئینات رومی، نورمخفی، لوستری تقسیم بندی کرد.

پایانی

همان طور که ذکر کردیم هنر گچبری سقف از گذشته های دور تا به الان همواره جذابیت و کارایی خود را در میان مردم حفظ کرده است اما علل استفاده از آن ها و اجرای آن ها تغییر کرده است. تا چندی پیش از روی کار آمدن لامپ ها و سیستم های برقی، از گچبری استفاده می شد تا مانع از سیاه شدن سقف به خاطر دوده چراغ ها و شمع ها شوند. امروزه اما هدف از استفاده از گچبری ها تنها خلق زیبایی است.

با توجه به چنین نکته ای شما نبایست از انتخاب گچبری ها و مدل های آن ها و همین طور کیفیت اجرای آن ها به سادگی رد بشوید و همواره تلاش کنید تا مناسب ترین و زیبا ترین انتخاب را با توجه به فضای خود داشته باشید. حتما از افراد حرفه ای برای نصب و یا اجرای گچبری سقف کمک بگیرید.

سوالات متدوال

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.