هر آنچه باید درباره چمن مصنوعی حیاط بدانید!

شادی سرایی

یکی از روش‌های مرسوم برای زیبا سازی حیاط منازل، نصب چمن مصنوعی است. استفاده از این محصول به عنوان کفپوش حیاط می‌تواند فضای آپارتمان، ویلا و حتی خانه معمولی شما را دگرگون و متفاوت کند. چمن مصنوعی حیاط نوعی چمن مصنوعی تزئینی است که از الیاف رشته مانند و از جنس پلی‌اتیلن یا پروپیلن تولید شده و توسط یک لایه ضخیم به نام بکینگ که منافذی برای عبور آب دارد، به هم متصل شده است.

اگر از نگهداری و آبیاری چمن‌های طبیعی حیاط منزلتان خسته شده‌اید و می‌خواهید مسیر ورودی یا باغچه‌های آن را با چمن مصنوعی مخصوص حیاط زیبا سازی و تزئین کنید، برای انتخاب بهترین محصول با ما تا پایان این پست همراه باشید تا به شما بگوییم انواع چمن مصنوعی برای حیاط کدام موارد هستند و برای خرید باید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟

مقاله پیشنهادی : چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی مناسب حیاط است؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که برای حیاط کدام چمن مصنوعی مناسب‌ است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که به منظور انتخاب مناسب‌ترین چمن مصنوعی برای حیاط منزل، در ابتدا باید نوع کاربردی شما از این محصول مشخص شود؛ چراکه چمن مصنوعی ممکن است بر روی سطح باغچه نصب شود یا اینکه برای محوطه بازی کودکان یا مسیر ورودی حیاط مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین یکی از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب چمن مصنوعی مناسب برای حیاط یا هر نوع محوطه دیگری باید به آن توجه کرد، نوع استفاده و کاربری شما از این محصول است. به عنوان مثال درصورتی‌که بخواهید چمن مصنوعی حیاط را برای مسیرهای ورودی نصب کنید که تردد در آنها زیاد است، باید به سراغ نمونه‌هایی با تراکم و دیتکس بالا بروید و اگر قصد دارید باغچه حیاط منزلتان را با چمن مصنوعی تزئین نمایید، مدل‌های با تراکم پایین و قیمت ارزان مناسب هستند.

چمن مصنوعی مناسب حیاط

انواع چمن مصنوعی مناسب برای حیاط

یکی از اصولی‌ترین روش‌های نصب چمن مصنوعی حیاط خانه این است که محصول بر روی بستر خاک اجرا شود. زمانی‌که چمن مصنوعی را برای حیاط یا باغچه استفاده می‌کنید، هدایت درست آب، باعث افزایش طول عمر چمن شده و هزینه زیرسازی آن را پایین می‌آورد.

باتوجه‌به اینکه شما می‌توانید چمن مصنوعی حیاط را در بخش‌های مختلف نصب کنید، انواع چمن مصنوعی مناسب برای حیاط به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

چمن مصنوعی برای پله‌ها

یکی دیگر از موارد استفاده چمن مصنوعی نصب آن بر روی پله‌های ورودی ساختمان یا آپارتمانی است که بخشی از حیاط محسوب می‌شود. پله هم جزو مسیرهای پرترددی است که باید در انتخاب نوع چمن مصنوعی برای آن دقت کنید. بنابراین اگر می‌خواهید چمن مصنوعی که بر روی پله‌های منتهی به حیاط نصب می‌شود، بعد از مدتی استفاده ظاهری لهیده و پاخورده به خود نگیرد و همچنان زیبا باشد، باید به سراغ مدل‌هایی که دارای دیتکس بالا و مقاوم هستند، بروید. همچنین به صورت منظم و هفتگی چمن‌های این بخش از حیاط را نظافت کنید.

چمن مصنوعی برای فضای سبز

تزئین کردن حیاط منزل که فضایی برای گذاشتن میز و صندلی در آن وجود دارد با چمن مصنوعی بسیار جذاب و لذت‌بخش است. برای این بخش از حیاط، شما می‌توانید مدل‌هایی را انتخاب کنید که تراکم بالا و الیاف بلندتری دارند. چون این فضا دارای تردد معمولی است و چمن مصنوعی هم استهلاک بالایی ندارد، چمن‌های ارزان قیمت و اقتصادی مناسب هستند.

چمن مصنوعی برای مسیر ورودی

مسیر ورودی به حیاط بخشی است که به صورت روزانه تعداد قابل توجهی از افراد در آن رفت و آمد دارند، بنابراین اگر مکان مورد نظر، مسیر ورودی یک آپارتمان چند واحدی با میزان تردد بالای 10 نفر در روز است یا مسیر ورودی ماشین، می‌توانید مدل‌های 25 تا 35 میلیمتری قدرتمند چمن مصنوعی را انتخاب کنید که تراکم و دیتکس بالایی دارند و برای فضاهایی با ترافیک عبوری زیاد، مناسب هستند، اما اگر مسیر ورودی به حیاط منزل شما تردد کمی دارد، مدل‌های چمن مصنوعی که تراکم الیاف آنها پایین و ارزان قیمت هستند، انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود.

چمن مصنوعی برای فضای بازی کودکان

در حیاط بعضی از آپارتمان‌ها یا منازل ویلایی، فضایی برای بازی کودکان تعبیه شده، لذا چمن مصنوعی مناسب برای آنها بهتر است از مدل‌هایی انتخاب شود که سطحی نرم دارند تا کودکان هنگام بازی، زمین خوردن و غلتیدن بر روی چمن، آسیب نبینند. برای این منظور مدل‌های 25، 40، 45 میلیمتری مناسب هستند.

چمن مصنوعی بین سنگی و واش بتن

یکی از سبک‌های محبوب نصب چمن مصنوعی در حیاط استفاده از این محصول به صورت نصب بین سنگ و واش بتن است که کاربردهای بسیار بالایی دارد. برای این منظور ارتفاع الیاف چمن مصنوعی انتخابی شما به عمق شیارهای موجود در حیاط بستگی دارد، به عنوان مثال اگر می‌خواهید برای این سبک، از چمن‌ها مصنوعی 25 میلیمتری استفاده کنید، بهتر است عمق شیارها 1 تا 1.5 سانتیمتر در نظر گرفته شود تا نتیجه کار زیباتر به نظر برسد. البته دقت کنید که نوع چمن مصنوعی برای اجرای این سبک به ترافیک عبوری حیاط بستگی داشته و برای فضای پرتردد بهتر است مدل‌های با تراکم و دیتکس بالا انتخاب شود.

چمن مصنوعی برای باغچه

استفاده از چمن مصنوعی باغچه در حیاط زیبا و جذاب است. برای این کار شما به دو صورت می‌توانید چمن مصنوعی را در این بخش از حیاط نصب کنید:

 • نصب بر روی بستر خاکی باغچه؛ در این روش باید برای خروج بهتر آب زیرسازی مناسب انجام شود. ساده‌ترین راهکار کوبیدن و متراکم کردن خاک باغچه و سپس ریختن سنگ نخودی به عمق چند سانتیمتر است. اما این روش نیاز به تخصص ویژه دارد و باید توسط نصاب چمن مصنوعی اجرا شود.
 • نصب بر روی بستر بتنی باغچه؛ اگر بستر باغچه بتنی است، می‌توانید با ایجاد شیب‌گذاری مناسب، نصب چمن مصنوعی را آسان‌تر انجام دهید. البته باید دقت کنید که به شعاع نیم تا یک متر از اطراف بوته‌ها و درختان خالی باشد تا آبیاری و کود دادن به آنها با مشکل مواجه نشود.

انواع چمن مصنوعی مناسب برای حیاط

انواع زیرسازی حیاط برای نصب چمن مصنوعی

به دو صورت می‌توان زیر سازی چمن مصنوعی حیاط و باغچه را انجام داد:

 • زیرسازی سطح بتنی و سخت؛ بعضی از منازل دارای سطوح بتنی و نفوذناپذیر هستند، در هنگام نصب چمن مصنوعی باید به این نکته توجه کرد که آیا آب بر روی این سطح باقی می‌ماند یا خیر؟ پس لازم است آزمایشی در خصوص شناسایی تله آب قبل از نصب چمن صورت گیرد. ابتدا روی سطح بتن آب ریخته می‌شود تا لکه‌های آبی مشخص شود، سپس با سیمان این تله‌ها لکه‌گیری می‌شوند. اگر تعداد لکه‌ها زیاد باشد، زیرسازی باید به صورت کامل انجام شود که از روش زیرسازی شنی در این مواقع استفاده می‌شود. این زیرسازی سریع بوده و برای نصب چمن مصنوعی خیاط خانه مناسب است.
 • زیرسازی سطح خاکی و نرم؛ گاهی اوقات قرار است چمن مصنوعی برای باغچه یا منازلی که سطح حیاط آنها خاکی بوده، نصب شود و از آنجایی که این سطح نرم و نفوذپذیر است، باید خاک با شن ترکیب شده و این ترکیب با غلتک به صورت سطحی صاف و یکدست جهت زیرسازی چمن مصنوعی تبدیل شود تا بتوان چمن را بر روی آن نصب کرد. بعد از این زیرسازی، یک لایه ژئوتکسایل بر روی سطح زمین پهن شده و با استفاده از چسب مخصوص رول‌های چمن به یکدیگر متصل می‌شوند.

مقاله پیشنهادی: نصب چمن مصنوعی

انواع زیرسازی حیاط برای نصب چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی حیاط

نظافت چمن مصنوعی حیاط کاری بسیار ساده است؛ چراکه مثل چمن طبیعی نیازی به آبیاری و کوتاه کردن ندارد. اما برای اینکه دوام و طول عمر این محصول افزایش یابد، بهتر است از آن مراقبت و نگهداری کنید. مثلاً به کمک جارو یا دستگاه‌های مخصوص آشغال‌های درشت و برگ‌های خشک درختان را از روی سطح آن جمع‌آوری کنید یا در صورت وجود لکه‌های مختلف بر روی سطح چمن مصنوعی، بلافاصله آنها را با آب و مواد شوینده غیر اسیدی بشویید.

شستن روزانه یا هفتگی چمن مصنوعی آسیبی به آن نمی‌زند و شما می‌توانید به راحتی برای از بین بردن گردوخاک موجود بر روی سطح آن، از آب با فشار معمولی استفاده نمایید.

بنابراین به صورت کلی نظافت چمن مصنوعی حیاط شامل مراحل زیر می‌شود:

 • جارو کردن و جمع‌آوری ذرات فیزیکی و اجسام درشت
 • تمیز کردن لکه‌ها و از بین بردن گردوخاک
 • شستن و آبکشی کل چمن مصنوعی

مقاله پیشنهادی : تمیز کردن چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی حیاط

شرایط نظافت و نگهداری چمن مصنوعی حیاط در شرایط آب و هوایی مختلف

دغدغه اصلی خریداران چمن مصنوعی حیاط این است که در شرایط آب و هوایی مختلف نحوه نظافت و نگهداری از این محصول چگونه است؟ خبر خوب این که اصلاً جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و سرما، برف و باران نمی‌تواند اثر منفی بر روی چمن مصنوعی داشته باشد.

در شرایط بارانی چون چمن مصنوعی دارای زهکشی مناسب است، آب باران به راحتی از سطح آن خارج می‌شود. اما در شرایط برفی اگر ریزش برف سبک باشد، اجازه دهید آرام آرام آب شود و به صورت طبیعی از زهکش چمن تخلیه گردد، اما چنانچه برف سنگینی بر روی چمن مصنوعی باریده بود، با کمک یک پاروی برف روب پلاستیکی برف را تا نزدیکی سطح چمن کنار بزنید و بلافاصله با استفاده از جاروی پلاستیکی، باقیمانده برف را از روی چمن پاک کنید.

شرایط نظافت و نگهداری چمن مصنوعی حیاط

قیمت چمن مصنوعی حیاط

هنگامی که شما می‌خواهید برای حیاط منزلتان چمن مصنوعی نصب کنید، در ابتدا مایل هستید بدانید قيمت چمن مصنوعي برای حياط به چه عواملی بستگی دارد و چگونه محاسبه می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم:

برای دانستن قیمت این محصول در مرحله اول شما باید نوع استفاده از چمن مصنوعی را برای حیاط منزلتان مشخص کنید؛ چراکه قیمت چمن مصنوعی برای استفاده در حیاط با نوع کاربرد آن در ارتباط است. علاوه بر این شکل‌های گوناگونی برای استفاده از چمن در حیاط وجود دارد، مثلاً چمن مصنوعی باغچه، پله، بین سنگی، برای سطوح صاف و سخت که قیمت اجرای چمن مصنوعی برای هرکدام متفاوت بوده و بستگی به نوع کاربرد و اجرای آن دارد.

اما به صورت کلی می‌توان بیان نمود قیمت چمن مصنوعی حیاط بر اساس متراژ محیط مورد نظر، ارتفاع، جنس، بافت و نوع نصب چمن محاسبه می‌شود. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت نهایی این محصول پس از مشخص کردن نوع کاربرد چمن مصنوعی در حیاط، با کارشناسان باتجربه شرکت فرتاک تماس بگیرید و تا آنها هزینه نصب چمن مصنوعی را برای حیاط منزل شما محاسبه کنند.

قیمت چمن مصنوعی حیاط

 

خرید چمن مصنوعی حیاط

هنگام خرید چمن مصنوعی برای حیاط به منظور انتخاب محصول باکیفیت بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • جنس چمن مصنوعی شامل نایلون، پلی‌اتیلن و پلی پروپیلن است، پس بر اساس کاربرد آن در حیاط منزل، نوع مناسب را انتخاب کنید.
 • چمن مصنوعی رنگ‌های متنوعی دارد. مدلی را برای نصب در حیاط انتخاب کنید که رنگ آن بیشتر شبیه چمن طبیعی باشد.
 • چمن مصنوعی مناسب برای حیاط باید؛ سرسبز به نظر برسد، در برابر ترافیک بالا مقاوم باشد، انعطاف‌پذیر بوده و سطح نرمی داشته باشد، سیستم زهکشی خوبی در آن اجرا شده باشد و رنگ آن واقعی به نظر برسد.
 • اگر می‌خواهید چمن مصنوعی حیاط را به صورت اینترنتی خریداری کنید، حتماً به فروشگاه‌های معتبری مثل فرتاک مراجعه نمایید.

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم