دکوراسیون داخلی

امروزه دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر زیبا و حرفه‌ای جذاب در جهان شناخته شده که باعث بهبود فضای داخل ساختمان می‌شود. طراحی داخلی فقط محدود به منازل مسکونی نبوده و شما می‌توانید رد پای آن را در مکان‌های متعدد نظیر دفاتر کار، هتل‌ها و … ببینید.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند طراحی داخلی کاری ساده بوده و تنها با سیلقه شخصی امکان‌پذیر خواهد است، درصورتی‌که اینگونه نیست و در این زمینه نکات و قوانین مهمی وجود دارد و پیروی از آنها باعث می‌شود طراحی دکوراسیون برای شما کم هزینه و سریع باشد و در نهایت جلوه خاصی به منزل یا محیط کار شما ببخشد.

اگر شما هم به این حرفه علاقه‌مند هستید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند، با ما تا پایان این پست همراه باشید تا به شما بگوییم رایج‌ترین سبک‌های طراحی داخلی کدام موارد هستند؟

دکوراسیون داخلی چیست؟

اگر شما هم به دنبال این هستید که بدانید؛ دکوراسیون داخلی چیست؟ باید بگوییم باتوجه ‌به معنی مندرج در لغت‌نامه آکسفورد، این مفهوم عبارت است از هماهنگ سازی طراحی شده در جهت جلوه بخشیدن به رنگ‌ها، وسایل و اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به‌صورت هنرمندانه و حرفه‌ا‌ی. دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک‌ها و ریزه‌کاری‌های مختلفی بوده و بر اساس سلایق و نیازهای هر دوران، دستخوش تغییرات قرار گرفته است.

در تعریف‌های متعدد از دکوراسیون داخلی همواره یک اتصال میان طراحی داخلی و معماری وجود دارد و معماران داخلی با دانش، تجربه و سابقه کاری خود به طراحی دکوراسیون می‌پردازند، طوری‌که برابری در فضا ایجاد شود. طراحی دکوراسیون داخلی مجموعه‌ای از عوامل مختلف نظیر رنگ‌ها، فرم‌ها، نور، بافت، سقف، کف، دیوار، مبلمان و … را در خود جای می‌دهد.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

انواع سبک های دکوراسیون داخلی شامل موارد می‌شود:

دکوراسیون داخلی

سبک امروزی یا معاصر

در این سبک به همه چیز در زمان حال توجه شده و بیشتر از خطوط نرم و منحنی در طراحی استفاده می‌شود. استفاده از نور طبیعی، رنگ‌های گرم مثل قهوه‌ای و سفید، فلزات، پارچه و بافت‌های طبیعی، طیف خیلی تیره یا خیلی روشن چوب از ویژگی‌های سبک امروزی بوده و برای فضاهای باز که دارای نور زیاد و شیشه‌های فراوان هستند، گزینه مناسبی است.

دکوراسیون داخلی

سبک صنعتی

این سبک از انبارها و کارخانه‌های قدیمی الهام گرفته و در آن از دیوارهای آجری یا بلوکی و تزئیناتی از جنس فلز و بتن استفاده می‌شود. رنگ‌های استفاده شده تیره هستند و سبک صنعتی مناسب فضاهای بزرگ و باز بوده و در آن از وسایل کاربردی، کف‌پوش بتنی، چوب و فلز برای پوشش دهی سطوح استفاده می‌شود.

دکوراسیون داخلی

سبک اسکاندیناویایی

در این سبک زندگی ساده کشورهای اروپایی به خوبی مشاهده می‌شود. رنگ اصلی در سبک اسکاندیناویایی طیف سفید بوده و برای جلوه بیشتر از ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب، آلومینیوم و آهن، پلاستیک‌های روشن، کف‌پوش‌هایی با پنل‌های بزرگ استفاده می‌شود. این سبک برای فضاهای باز و وسیع مناسب بوده و در آن بیشتر از آینه‌های بزرگ، رنگ‌های روشن و گرم، فرش یا قالچه با رنگ‌های ملایم به کار می‌رود.

دکوراسیون داخلی

سبک مدیترانه‌ای

در این سبک از ستون و قوس‌های فراوان استفاده می‌شود، طیف رنگی زیادی در آن به چشم می‌خورد که این رنگ‌ها از رنگ‌های طبیعی زمین و خاک الهام گرفته‌اند. استفاده از کاشی و آجر، بالکن‌های داخلی، مبلمان بزرگ، سقف‌های بلند، دقت در جزئیات از ویژگی‌های سبک مدیترانه‌ای است.

دکوراسیون داخلی

سبک سنتی

در این سبک به جزیئات توجه شده و از مبلمان مجلل استفاده می‌شود. لوازم غیرضروری زیادی در خانه به کار برده می‌شود، رنگ چوب‌ها تیره هستند و از رنگ‌های تند استفاده می‌شود. در سبک سنتی از مبلمان با پارچه‌های مخملی، ابریشمی و گلدوزی استفاده می‌شود، پرده‌ها چندلایه یا با طرح‌های عیب هستند و گلدان‌ها، شمعدانی‌ها و آینه‌های زیادی در آن به چشم می‌خورد.

دکوراسیون داخلی

سبک ایرانی

یکی از غنی‌ترین و کهن‌ترین سبک‌ها در طراحی، سبک ایرانی است که ویژگی‌های خاص اقوام در هر منطقه از ایران را نشان می‌دهد. استفاده از کاشی‌های رنگی با طراحی ایرانی، ظروف مسی، ترمه دوزی‌ها، منبت‌کاری‌ها و قلم‌کاری نمونه‌های بارز این سبک هستند.

چگونه طراحی دکوراسیون داخلی منزل را انجام دهیم؟

وقتی صحبت از طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌شود، منظور این است که چیدمان وسایل و انتخاب آنها برای قرار گرفتن در قسمت‌های مختلف منزل همچون اتاق نشیمن و پذیرایی، اتاق‌های خواب، حمام، آشپزخانه و سرویس بهداشتی به درستی انجام شود. این طراحی در واقع هماهنگ سازی اجزای داخلی منزل است که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دلنشین صورت می‌گیرد.

چیدمان دکوراسیون داخلی منزل برای خانه‌های کوچک آپارتمانی کاربردی است؛ چراکه با استفاده از طراحی مناسب، شما می‌توانید این فضا را بهینه سازی نمایید و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، وسایل و رنگ‌ها، جلوه بیشتری به آنها ببخشید.

نقل مکان به منازل جدید، همیشه برای افراد جذاب و هیجان‌انگیز بوده، اما گاهی اوقات نحوه چیدمان وسایل در دکوراسیون داخلی منزل می‌تواند به یک نگرانی تبدیل شود، بنابراین شما باید در محیط جدید و فضایی که در اختیار دارید به نحوی وسایل خود را بچینید تا یک فضای دلنشین به وجود بیاید و این طراحی بازتابی از شخصیت، احساس و سلیقه شما باشد.

همچنین، برای اینکه در منزل جدید احساس خوشحالی، شادی و راحتی داشته باشید، لازم است:

 • نکات مهمی را درباره طراحی و دیزاین فضای دکوراسیون داخلی منزل بدانید.
 • وسایل مختلف از جمله مبلمان، رنگ دیوارها و بافت آنها را طوری انتخاب کنید که باهم هماهنگ باشند.
 • و مثل یک طراح حرفه‌ای، کار طراحی محیط داخلی منزل خود را مرحله به مرحله انجام دهید.

رایج‌ترین سبک‌ها در دکوراسیون داخلی

رایج‌ترین سبک‌ها در دکوراسیون داخلی عبارت‌اند از:

سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی

سبک کلاسیک

یکی از جذاب‌ترین انواع دکوراسیون داخلی، سبک کلاسیک است که در آن انتخاب رنگ مهم بوده و پالت رنگ بیشتر رنگ‌های گرم و لطیف است. از نشانه‌های بارز سبک کلاسیک، وجود مبلمان با تراش‌های ریز و هنرمندانه، وسایل تزئینی حکاکی شده یا منبت‌کاری شده در تناژهای قهوه‌ای رنگ است. منازلی که در آنها فضای دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک دیزاین می‌شود، با لوازم گلدار، گل و گیاه و جزئیات فراوان مبله می‌شوند، دیوارها با کاغذ دیواری پوشانده شده و برای کف پوش‌ها از چوب و پاکت استفاده می‌شود.

سبک مینیمال دکوراسیون داخلی

سبک مینیمال

در میان انواع سبک‌ها، سبک مینیمال متداول بوده که مشخصه بازر آن، ساده‌گرایی و اندک بودن وسایل و تزئینات موجود در فضا است. رنگ‌های مورد استفاده در سبک مینیمال، رنگ‌های خیلی تیره یا خیلی روشن هستند و رنگ‌های درخشان و گرم به ندرت به کار برده می‌شود. اگر شما هم به سبک مینیمال علاقه‌مند هستید، باید این عناصر را مد نظر بگیرید: پالت‌های محدود و تک رنگ، خطوط تمیز، توجه وسواسی به جزئیات و فضایی بدون سروصدا.

سبک مدرن دکوراسیون داخلی

سبک مدرن

در این سبک به ایجاد و کاربردی ساختن فضا و لوازم توجه می‌شود. سبک مدرن در قرن 21 میلادی شکل گرفته و در آن از خطوط مشخص، صاف و حداقل رنگ‌ها استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به نبود زرق و برق، نبود تقارن عمدی، به کارگیری هنر با کمترین وسایل و استفاده از مبلمان و لوازم ساده و رنگ‌های اصلی به عنوان زمینه  اشاره نمود.

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی عبارت است از:

 • پیاده سازی طرح مورد نظر؛ قبل از شروع هر کاری برای طراحی دكوراسيون داخلي ساختمان باید توقعات خود را بر روی یک کاغذ مکتوب کنید. اینکه چه سبکی مدنظرتان است؟ چه ترکیب رنگی را دوست دارید؟ و … بنابراین از ایده‌های خود برای تغییر دکوراسیون فهرستی تهیه کنید.
 • مشخص کردن سبک مورد نظر؛ چه فضایی را در نظر دارید: رسمی، شاد یا دنج؟ در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی کدام را می‌پسندید: کلاسیک، مدرن یا سبک ایرانی؟ برای انتخاب سبک مورد نظرتان وقت بگذارید و المان‌های لازم برای پیاده سازی آن را متناسب با ذائقه و سلیقه خود تعیین کنید.
 • شروع کار با وسایلی که در اختیار دارید؛ شما نمی‌توانید برای تغییر دکوراسیون منزل خود همه وسایل موجود را تغییر دهید و آنها را مجدد خریداری نمایید. پس به داشته‌هایتان اکتفا کنید و بر اساس وسایلی که در اختیارتان است، طرح خود را اصلاح و پیاده سازی نمایید.
 • استفاده از نقش و بافت مناسب؛ نقش و بافت مناسب برای فرش، کاغذ دیواری، کاشی یا سرامیک بسیار مهم است. این فاکتور می‌تواند المانی برای انتخاب بقیه وسایل در پروژه طراحی دکوراسیون داخلی شما باشد، اما نباید در استفاده از نقش و بافت مناسب افراط کنید.

پس از بررسی مراحل فوق و در ظر گرفتن فاکتورهای بیان شده، اگر همچنان در نحوه چیدمان وسایل و انتخاب سبک مناسب خود مردد هستید، می‌توانید از یک طراح حرفه‌ای مشورت بگیرید. آنها نیازهای شما را ارزیابی می‌کنند و باتوجه به طراحی داخلی، پروژه شما را به نحوی پیش می‌برند که هم از فضای ایجاد شده لذت ببرید و هم اینکه از لحاظ اقتصادی، طراحی دکوراسیون داخلی ساده و کم هزینه باشد.

اصول طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل

اصول طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل

اصول طراحی دكوراسيون داخلي ساختمان و نحوه چیدمان منزل به صورت زیر است:

 • ایجاد نقطه کانونی؛ نقطه کانونی عنصری است که هنگام ورود به اتاق، نگاه‌ها را مجذوب خود می‌کند. این نقطه وابسته به معماری و سبک دکوراسیون اتاق بوده و باید قبل از هرکاری مشخص شود.
 • توجه به خطوط و نحوه کار با آنها؛ خطوط و منحنی‌های سقف، دیوارها و کف‌پوش، فضای شما را تعریف می‌کنند. پس باید طبق سبک دکوراسیون خود از آنها درست استفاده نمایید. مثلاً خطوط مورب انرژی اتاق را بالا می‌برند.
 • انتخاب و ترکیب رنگ‌ها؛ یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون انتخاب درست رنگ‌ها و نحوه ترکیب آنها باهم است. اگرچه رنگ‌ها وابسته به سبک هستند، اما هیچ اجباری وجود ندارند و انتخاب آنها باید به‌گونه‌ای باشد که فضا را برای شما دلپذیرتر کند.
 • روشنایی اتاق؛ توجه به روشنایی اتاق هم در طراحی دکوراسیون فاکتور مهمی است. اگرچه نور طبیعی تا حدی می‌تواند روشنایی منزل شما را فراهم کند، اما لازم است روشنایی فضای خانه را با ترکیبی از انواع تجهیزات روشنایی نظیر آباژور، لوستر و … تأمین نمایید.

interior decorationبهترین شرکت دکوراسیون داخلی در تهران

interior decoration

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی در تهران

برای پیدا کردن بهترین شرکت دکوراسیون داخلی در تهران، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • برای انجام دکورسیون داخلی به شرکت‌های معتبر مراجعه کنید.
 • رزومه شرکت‌ را بررسی کنید تا با پروژه‌های موفق آن آشنا شوید و سبک‌های استفاده شده را مشاهده نمایید.
 • اگر قصد بازسازی یا تعمیر طراحی داخلی منزل یا محل کار خود را دارید، قبل از هرکاری با یک طراح حرفه‌ای درباره هزینه تغییر دکوراسیون داخلی مشورت کنید تا این کار با بودجه شما همخوانی داشته باشد.