دکوراسیون منزل

دکوراسیون داخلی منزل و اصول چیدمان منزل

دکوراسیون منزل و چیدمان خانه ، تعاریف گسترده دارد و شامل حوزه های بسیار متنوع و گسترده ای می شود ، چیدمان منزل از علوم مهندسی تا روانشناسی را دربرمی‌گیرد ؛ طراحی و اجرای صحیح چیدمان منزل و سایر حوزه های دکوراسیون داخلی از جمله فعالیت های کاملا تخصصی و حرفه ای است ، زیرا به صورت کاملا مستقیم بر روان و انرژی افراد حاضر در محیط تاثیرگذار است .

امروزه نحوه چیدمان منزل یا دکوراسیون داخلی منزل ، انواع بسیار زیاد و متنوعی دارد ،امروزه در چیدمان صحیح منزل سبک های مختلف هر یک به گونه ای تاثیرگذارند ، سبک های بین المللی مختلف همچون کلاسیک ، مدرن ، مینیمال و ... از طرف دیگر سبک های طراحی داخلی سنتی و ایرانی با رویکردهای بومی و غیربومی ، برای ما کار انتخاب ، طراحی و اجرا را بیش از پیش سخت تر کرده اند ؛ از طرف دیگر سبک های مبتنی بر خلاقیت و نوآورانه نیز ما را شیفته خود ساخته اند .

در نگاه صحیح به چیدمان خانه مبحث انرژی یا فنگشویی نیز بسیار مهم است و حتما باید در طراحی صحیح به اصول فنگشویی نیز توجه خاصی داشته باشیم ، امروزه مد در دکوراسیون داخلی نیز نقش مهمی ایفا می کند و هر ساله چیدمان منزل ما را دست خوش تغییرات مطابق با مد و رنگ سال می‌کند .

باید همواره توجه داشته باشیم که چیدمان داخلی تحت تاثیر موارد بسیار زیادی است ، از جمله دیگر مواردی که بسیار بر طراحی داخلی منزل تاثیرگذار است ، متراژ محیط تحت طراحی است و همچنین معماری فضا است ، نحوه معماری فضا ممکن است از متراژ محیط تحت طراحی نیز پراهمیت تر و تاثیرگذارتر نیز باشد .

دانش مهندسی معماری چه مربوط به معماری ساختمان باشد و چه مربوط به معماری و طراحی داخلی منزل قطعا تلفیقی شگفت انگیز و بی نهایت تنگاتنگ از علوم مهندسی و دنیای هنر است . مهندسی بدان جهت که باید بتوانیم به شیوه‌ای صحیح و حرفه ای با محاسبات دقیق از فضاهای موجود در محیط استفاده نماییم و همچنین دنیایی است از جنس هنر زیرا ارتباط مستقیم با روح و روان آدمی دارد ، همچنین در طراحی محیط از المان های کاملا هنری بسیار زیاد استفاده خواهیم کرد ، ذهن خلاق هنری می تواند از محیط‌های بی‌روح ، محیطی زنده ، پویا و پرانرژی بسازد تا کاربران هنگام حضور در این فضاها احساس بهتری داشته باشند .

اما خب پس از اندکی پیش درآمد رسیدیم به مبحث و سوال مهم تر !

اصول دکوراسیون منزل

چیدمان منزل و دکوراسیون داخلی چیست ؟

چیدمان منزل و یا دکوراسیون داخلی منزل همانطور که پیش‌تر گفتیم مجموعه ای از فعالیت ها و تخصص ها است اما به شیوه‌ی عامیانه‌تر چیدمان منزل و دکوراسیون داخلی طیف از فعالیت ها را از نحوه چیدمان دیوارهای داخلی در محیط و متریال های استفاده شده در محیط را در برمی‌گیرد تا رنگ دیوارها ، چیدمان مبل ها ، نحوه تفکیک فضاها با استفاده از متریال‌های موجود ، اندازه و جای صحیح قرارگیری تلویزیون و بسیاری از موارد دیگر ، همچنین تزئینات داخل منزل و امور مرتبط با آن نیز در زیر مجموعه نحوه چیدمان منزل و نحوه دکوراسیون داخلی منزل قرار می‌گیرد.

فرتاک در این مطلب قصد دارد به شما بصورت اجمالی اما حرفه‌ای ، آموزش چیدمان منزل را با استفاده از به روزترین متدهای دنیا بیاموزد . احتمالا شما پس از سرچ کردن در موتورهای جستجو وارد این صفحه شده اید ، احتمالا هم به دنبال نحوه صحیح چیدمان منزل بوده اید پس قطعا به زودی در دکوراسیون خانه خود دست به تغییرات خواهید زد ، پس با دقت به ادامه مطلب توجه کنید .

اگر مطالب داخل این پست به شما در طراحی داخلی منزل و چیدمان زیبای خانه کمک کرد ، از شما می خواهیم تا از محیط طراحی شده خود عکس و یا فیلم بگیرید و برای ما ارسال کنید ، شما می توانید تصاویر و ویدئوهای خود را از طریق اینستاگرام فرتاک و یا واتس آپ فرتاک برای ما ارسال کنید ، در پایان هر سال از میان بهترین چیدمان ها فرتاک به قید قرعه جوایزی مرتبط با دکوراسیون داخلی هدیه می دهد .

مجموعه دکوراسیون داخلی فرتاک ، با سابقه ای طولانی در زمینه طراحی داخلی ، اینجا است تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهد ، در صورت بروز هرگونه سوال می توانید با مجموعه فرتاک در ارتباط باشید و از مشاوره از سر حوصله و تخصصی تیم ما بهره‌مند شوید . شماره تماس مجموعه فرتاک 48000958 - 021 می باشد و در تمام طول هفته پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

همچنین اگر در پایان این مطلب به تمامی سوالات شما در مورد چیدمان منزل و دکوراسیون داخلی خانه پاسخ داده نشد ، علاوه بر تماس با مشاورین ما می توانید به مجله هنری-آموزشی فرتاک سری بزنید ، در بلاگ فرتاک قطعا به دیگر سوالات شما نیز پاسخ داده شده است .

اصول دکوراسیون خانه

شرکت سرای سامان فرتاک به عنوان تولید کننده دکوراسیون و مجری و طراح پروژه های معماری داخلی، با بهره مندی از توانایی تولیدی و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و با کیفیت ترین مواد اولیه، سعی نموده است تا در جهت جلب رضایت مشتریان و ایجاد فضای مطلوب با طراحی خاص و منحصر به فرد، متناسـب بـا متدهای امروزی، در کنار خلاقیت و حفظ اصول زیبایی شناسی قدم بردارد.

ایجاد بستری جدید و خلاقانه جهت طراحی و عرضه محصولات دکوراسیون داخلی، مبنای راه اندازی مجموعه فرتاک بوده است. گسترش، توسعه و ایجاد تنوع در محصولات با امکان دسترسی بالا برای عموم جامعه از اهداف اصلی و پیش روی مجموعه فرتاک است.

اصول چیدمان خانه

دکوراسیون در لغت به چه معنا است ؟

دکوراسیون در فرهنگ لغات معنی واضح و مشخصی دارد ، دکوراسیون در لغت به معنای چیدمان است ، زمانی که از طراحی داخلی ، نحوه چیدمان محیط و یا طرز دکوراسیون کردن فضا در کلام استفاده می کنیم ، منظور دقیق ما از این تعاریف متفاوت در کلام تنها یک چیز است ، آن هم 0 تا 100 طراحی محیط است .

0 تا 100 چیدمان منزل از جایگیری دیوارهای داخلی را شامل می شود تا انتخاب کفپوش ، دیوارپوش ، رنگ ، نقاشی و یا استفاده از کاغذ دیواری و حتی تا انتخاب سبک مبلمان ، رنگ و جنس آنها ادامه پیدا می کند . نحوه انتخاب تزئینات برای فضاهای مختلف داخل منزل نیز از جمله دیگر مباحثی است که در دکوراسیون داخلی مطرح می شود.

در دکوراسیون داخلی و طرز چیدمان منزل ، تمام فضاهای موجود در منزل باید با یکدیگر در ارتباط معمارانه باشند ، به گونه ای که به اصطلاح هنری با یکدیگر کار کنند همچنین از نظر مهندسی محیط نیز تک تک فضاها نیازمند رعایت اصول خاصی از جهت کاربردی بودن و حتی ایمنی هستند .

در ادامه این مطلب خواهیم گفت که هر یک از فضاها باید به چه شکلی بهینه شوند و نحوه اصولی چیدمانشان چگونه است .

در این مطلب ما به تحلیل فضاهای داخلی رایج خواهیم پرداخت ، از جمله محیط های بررسی شده در این مطلب می توان به طراحی داخلی آشپزخانه ، نشیمن ، سالن پذیرایی ، اتاق های خواب ، سرویس حمام و دستشویی ، راهروها ، ورودی ، اتاق TV اشاره کرد

با توجه به اینکه هر روزه بر تعداد افرادی که پی از اهمیت دکوراسیون داخلی می برند ، بیشتر می شود ؛ امروزه حوزه های دیگر دکوراسیون داخلی نیز بسیار پر مخاطب و از طرف دیگر بسیار پر اهمیت تر شده است .

شما می توانید با فرتاک همراه باشید و مطالب مرتبط با دکوراسیون داخلی و نحوه چیدمان سایر محیط ها را از طریق مجله هنری - آموزشی ما مطالعه نمایید :

 • دکوراسیون داخلی اداری
 • دکوراسیون داخلی تجاری
 • دکوراسیون داخلی محیط‌های آموزشی
 • دکوراسیون داخلی پزشکی و درمانی
 • دکوراسیون داخلی محیط‌های کارگاهی
 • دکوراسیون داخلی محیط تفریحی
 • دکوراسیون داخلی محیط‌های ویژه کودک
 • چیدمان حیاط و باغ
 • چیدمان روف گاردن
نحوه چیدمان منزل
نحوه دکوراسیون داخلی منزل

طراحی داخلی منزل همراه با بازسازی خانه

طراحی دکوراسیون داخلی و طرز چیدمان منزل در مواقع زمانی مختلف مورد اهمیت و توجه قرار می گیرد ، یکی از مواقعی که طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داخلی منزل و طرز چیدمان صحیح المان ها در محیط بسیار مورد اهمیت قرار می‌گیرد زمانی است که می خواهیم خانه را بازسازی نماییم و یا به تازگی بازسازی کرده ایم .

اگر در مرحله قبل از بازسازی قرار داریم احتمالا بیشتر آنچه که در ذهن داریم را می توانیم با توجه به ابعاد و معماری سخت ساختمان پیاده‌سازی نماییم . 

اگر قبل از بازسازی تمام طرح‌هایی که در ذهن داریم را در نظر بگیریم می توانیم در هنگام بازسازی بسیار از این موارد را رعایت نماییم مثلا اگر لازم است در جایی از منزل از دیوار کاذب استفاده نماییم ، به سادگی می توانیم طرز قرارگیری این دیوارها را مدیریت کنیم و یا اگر می‌خواهیم جنس کف منزل را تغییر دهیم این بهترین موقعیت است ، مثلا تصمیم میگیریم از سنگ و یا پارکت استفاده کنیم ، خب این تصمیم پیش از بازسازی اگر گرفته شود می تواند در هنگام بازسازی به سادگی صورت بپذیرد ؛ جدای این مطلب اگر پیش از بازسازی به المان های محیطی و طرح نهایی به خوبی فکر کرده باشیم در نهایت در چیدمان کردن منزل کارها بسیار راحت تر پیش خواهد رفت . 

بطور مثال اگر شما پیش از بازسازی به جنس کف سالن پذیرایی به خوبی فکر کرده باشید قطعا در انتخاب سرویس مبل مناسب بسیار راحت خواهید بود و دیگر نگران سردرگمی در بازار متنوع این نوع محصولات نخواهید بود و یا تصور کنید در هنگام بازسازی از یک طرح خوب برای دیوار پشت تلویزیون بهره بگیرید ، آن وقت انتخاب المان های اتاق TV و یا اتاق نشیمن به سادگی قابل انتخاب خواهند بود .

با توجه به مطالب گفته شده در بالا ، پیشنهاد فرتاک به شما مخاطبان عزیز پیش از بازسازی این است که به چیدمان منزل پس از بازسازی توجه زیادی داشته باشید تا در نهایت کاری که انجام داده‌اید به دلتان بشیند و از تکرار برخی از فرآیندها جلوگیری کنید. 

دکوراسیون داخلی و بازسازی منزل

دکوراسیون داخلی پس از ورود به منزل جدید

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم طراحی داخلی منزل در مواقع مختلفی مورد اهمیت قرار می‌گیرد، یکی دیگر از این مواقع زمانی است که شما به خانه و منزل جدید خودتان نقل مکان کرده‌اید .

همواره یکی از چالش‌های اساسی پس از نقل مکان کردن به محیط و خانه جدید پیش رو است ، چالش طراحی دکوراسیون داخلی و نحوه چیدمان منزل است . 

با توجه به این موضوعات درصورتی که نمی خواهید دست به تغییرات عمده از جنس بازسازی بزنید ، باید توجه داشته باشید که چیدمان خانه به گونه ای باشد که هم از محیط‌ها نهایت استفاده را ببرید ، همچنین انرژی فضا مثبت و بالا باشد و در نهایت سلیقه شما در جای جای خانه نمایان باشد . پس چالش پیش رو ، بسیار دقیق و مهم است . اگر در طراحی منزل جدید خود سردرگم شده اید می توانید با ما تماس بگیرید و طراحی حرفه ای خانه خود را به فرتاک بسپارید ؛ در غیر اینصورت با ادامه آموزش همراه ما باشید ، ما به شما ایده خواهیم داد تا چگونه از پس این چالش جذاب و پیچیده بربیایید .

نحوه دکوراسیون اتاق خواب

چگونگی چیدمان وسایل منزل

خب برای اینکه بصورت جامع به شما بگوییم که چیدمان منزل دقیقا چگونه است و باید برای چیدمان اصولی منزل چگونه و با چه المان هایی وسایل را در محیط قرار بدهید باید ابتدا به موارد اصلی با نگاهی توامان به موارد فرعی بپردازیم

موارد اصلی و کلی در طراحی دکوراسیون محیط شامل نکات بسیاری هستند اما قبل از پرداختن و اشاره به این نکات ، به این مورد توجه داشته باشید که باید اجزای مختلف یک محیط با یکدیگر در ارتباط باشند این ارتباط هم در رنگ می تواند باشد هم در جنس و حتی در فرم و بسیاری دیگر ، پس قبل از پرداختن به جنس و یا رنگ المانی خاص در محیط توجه داشته باشید که آیا این وسیله خاص در ارتباط بصری و کاربردی با محیط اطراف خود می باشد یا خیر .

پس از پرداختن به کلیات ارتباط اجزاء با محیط می رسیم به بررسی مواردی که باید در انتخاب درست و استفاده آن‌ها در محیط دقت کنیم ، برخی از مواردی که در انتخاب المان ها باید به آنها توجه کنیم عبارت هستند از :

 • انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی
 • انتخاب بافت وسایل در چیدمان منزل
 • انتخاب سبک مناسب در معماری داخلی 
 • انتخاب صحیح اشیاء و المان های متناسب با فضا

اما توجه داشته باشید که انتخاب صحیح وسایل و المان ها تمام ماجرای طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل نیست و اصول چیدمان خانه در ارتباط تنگاتنگ با محاسبات مهندسی است و باید برای ایجاد کاربری مناسب در استفاده از المان‌های قرار گرفته در محیط ، محاسبات مهندسی دقیق انجام دهیم تا پس از چیدمان نهایی به مشکلات در زمینه کاربردی برنخوریم .

اگر انجام محاسبات درست نباشد ممکن است ، مبل تخت خواب شو را در جایی قرار دهیم که در حال مبل بسیار با فضا ارتباط مناسبی ایجاد می کند اما هنگامی که تبدیل به تخت خواب می شود دیگر آن کاربرد سابق را نداشته باشد ، مثلا یا درست باز نشود ، یا در فضای مناسب تخت خواب قرار نداشته باشد و یا از نظر ایمنی دچار مشکل باشد مثلا زیر اجسام نامتعادل قرار داشته باشد ، پس باید در هنگام چیدمان منزل به خوبی از نقش و کاربردهای المان ها مطلع باشید و محاسبات را با دقت انجام دهید.

تناسب ماهیتو ابعاد اشیاء ، قدمت تاریخی ، سبک هنری و کاربرد آنها از جمله دیگر مواردی هستند که باید در طراحی خود به آنها دقت کنید.

نحوه دکوراسیون سرویس حمام

جهت کسب مشاوره در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود و همچنین دریافت مشاوره در زمینه بازسازی و نوسازی محل سکونت خود می توایند با شماره تماس 48000958 - 021 تماس بگیرید 

فرتاک طراح و مجری انواع دکوراسیون داخلی ، همچنین مجری بازسازی منزل با جدیدترین متد روز و انواع سبک های رایج و خاص

نحوه دکوراسیون سالن ناهارخوری

اصول چیدمان منزل

اصول چیدمان منزل و راهکارهای صحیح دکوراسیون داخلی خانه بر یک پایه همیشه استوار هستند ، آن هم پیشبینی است ، شما در طراحی داخلی برای چیدمان کردن منزل پیوسته باید قدم بعدی و طرح نهایی خود را در نظر داشته باشید .

پس با توجه به نکته بالا یکی از اشتباه‌ترین کارهایی که می توانید در طراحی داخلی انجام دهید این است که کار را با خریدن وسایل و لوازم بزرگ شروع کنید !

اما چرا این یک اشتباه مهلک است ؟ 

تصور کنید شما بدون طرح و برنامه ای برای دکور کردن خانه خود به خرید فرش می روید ، این خرید به احتمال قوی یک خرید تماما احساسی است مثلا شما از یک فرش با تم رنگی کرم یا آبی خوشتان می آید ، ابعاد فرش را بطور دقیق محاسبه نکرده اید و طرح نهایی را هم در ذهن خود مرور نکرده اید آن وقت است که پس از خرید این فرش ، آن را به خانه می برید و پس از آن در می یابید که سایز فرش آن چیزی نیست که دقیقا می خواستید ، این تازه اولین مشکل است ، مشکل بعدی قطعا سخت تر است ، احتمالا در قدم بعدی نیز خطا خواهید کرد و به سراغ خرید مبل می‌روید ، در خرید مبل نیز احساسی عمل می کنید و مبلی با تم رنگی و سبک مورد پسندتان در فروشگاه را می خرید یا اگر کمی حرفه ای تر عمل کنید ، احتمالا می خواهید که رنگ مبل با فرش خریداری شده را در یک تناسب بگیرید ، آن وقت طرح فرش بر نیز در انتخاب مبل تاثیرگذار خواهد بود و ممکن است در نهایت مبل کاملا مناسب را نخرید و یا به اشتباه خریداری نمایید . 

هرگز چیدمان منزل خود را بر اساس یک وسیله خاص انجام ندهید ، مثلا اگر یک مبل طلایی رنگ یا یک فرش لاکی رنگ خریداری کنید شما دخل چاله ای افتاده اید که مجبورید طی آن تمام دکوراسیون خود را مطابق آن المان و وسیله خاص تهیه و چیدمان کنید که شاید در نهایت تم جذابی نباشد و یا اینکه هر یک از وسایل برای خودش یک رنگ و تم داشته باشد و شما عملا به یک شلوغی کلافه کننده برسید . پس در چیدمان خانه خود وسایل را بر اساس ایده و طرح ذهنی خود خریداری نمایید نه بالعکس.

اصول دکوراسیون هال

دکور کردن خانه را از کجا شروع شود ؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی اصولی منزل به آن توجه داشته باشید این است که دکور کردن خانه را از اتاق خواب‌ها شروع نمایید ، اتاق خواب مکان بسیار مهمی است زیرا بیشتر وقتی که در خانه هستیم را در این اتاق خواب ها می گذرانیم به همین جهت طراحی اتاق خواب بسیار مهم و تاثیرگذار است ، طراحی اتاق خواب باید به گونه ای باشد که احساس آرامش را به کاربر منتقل کند ، باید انرژی در اتاق خواب ها جریان داشته باشد ، در طراحی اتاق خواب ها باید تخت در فاصله ای مناسب و زاویه دید مناسب نسبت به درب قرار بگیرد و در مجموع باید تمام اصول مربوط به چیدمان اتاق خواب رعایت شود .

یکی از نکاتی که در چیدمان کردن منزل باید توجه کنید که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم ، بحث کارکردن فضاها با یکدیگر است ، پس باید توجه داشته باشید که اتاق ها باید با یکدیگر در ارتباط باشند و فقط بسته به کاربرد آن اتاق ها المان ها تغییر کند ، مثلا اتاق مطالعه و اتاق های خواب باید از نظر بصری ، طیف رنگی و همچنین سبک طراحی و جنس المان ها با یکدیگر در ارتباط باشند . 

در نظر داشته باشید که اتاق های خواب نیز با توجه به سن و جنسیت کاربرانشان نیز باید با یکدیگر در ارتباط باشند .

حالا با توجه به نکات بالا احتمالا متوجه شده اید که باید کار چیدمان منزل را از کجا شروع نمایید ! اولین قدم اتاق خواب‌ها هستند ، قدم بعدی طراحی چیدمان سالن پذیرایی است ، طراحی سالن پذیرایی را از قسمت های کوچک تر شروع کنید و خرید اقلام بزرگ‌تر را به انتهای کار طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی موکول نمایید ، در طراحی سالن پذیرایی باید همواره دست به متر باشید و تمام چیدمان خود را بر اساس اندازه ها انجام بدهید . 

اگر کمی اشتباه کنید طرز قرارگیری پرده ها ، محل قرار گیری مبلمان ، کمدها و ... به آن خوبی که تصورش را می کردید نخواهد شد . 

اصول دکوراسیون اتاق خواب

مهم‌ترین اصل دکوراسیون خانه !

بدون شک اصلی‌ترین و مهم‌ترین رکن طراحی دکوراسیون خانه و یا چیدمان صحیح منزل چیزی نیست جز انتخاب سبک و استایل دکوراسیون و چیدمان خانه !

اولین قدم برای انتخاب صحیح سبک معماری داخلی منزل و طراحی چیدمان وسایل خانه این است که به سوالات اساسی زیر پاسخ دهید :

 • شما چگونه می خواهید زندگی کنید ؟
 • افرادی که با آنها مراوده دارید چه کسانی هستند ؟
 • موقعیت محل سکونت شما کجا است ؟
 • چه مدت زمانی از شبانه روز را در خانه سپری می کنید ؟
 • مد تا چه میزان برای شما اهمیت دارد ؟

خب با توجه به اینکه جواب سوالات بالا برای هر فرد و خانواده متفاوت است ، پس طراحی ها و چیدمان های منازل مناسب این افراد با توجه به جواب هایشان متفاوت است.

بطور مثال اگر جواب شما نسبت به سوال اول ، که سبک زندگی شما را هدف گرفته است ، مدرن باشد احتمالا طراحی ، سبک و استایل مدرن برای طراحی داخلی شما مناسب تر و جذاب تر خواهد بود اما اگر طراحی داخلی کلاسیک می پسندید ، استایل چیدمان کلاسیک را در عمل پیاده نمایید . حتی اگر شما شیفته سبک زندگی سنتی و ایرانی حتی تا حدود نزدیک به یک قومیت خاص هستید بهتر است استایل طراحی های خود را نزدیک به سبک سنتی انجام دهید .

اما سوال دوم از چه بابت مهم است ؟ از این بابت سوال دوم در طراحی داخلی منزل حائز اهمیت است که برخی از افراد دارای روابط خانوادگی و دوستانه زیادی هستند و رفت و آمد نسبتا بالایی دارند به همین دلیل در طراحی خانه می بایست فضاها باز‌تر درنظر گرفته شود، تا هنگام رفت آمد مهمانان به منزل ، دچار مشکل نشوید ، حتی سن و سال مهمانان دائمی شما می تواند در طراحی المان های کوچک از نظر جنس تاثیرگذار باشد مثلا ممکن است مهمانان شما کودکان خود را بصورت هفتگی به خانه شما می آورند و این کودکان در هنگام بازیگوشی به اشیاء گرانبها شما آسیب بزنند ! پس باید این بعد را نیز در طراحی خود مد نظر قرار بدهید .

حالا نوبت پاسخ به سوال سوم است ! سوال سوم از جهت زیبایی شناسی و همچنین افزایش انرژی در محیط تاثیر به سزایی دارد ؛ همانطور که پیش‌تر گفتیم باید تک تک فضاها در خانه با یکدیگر در ارتباط باشند ، حالا یک نکته جذاب دیگر هم وجود دارد ، آن هم این است که بهتر است که اگر منزل و یا ویلای شما در محیط غیرشهری است ، داخل واحد با بیرون ساختمان ارتباط برقرار کند ، مثلا اگر در محیطی کوهستانی هستید از المان های طبیعی کوهستانی استفاده کنید مثلا استفاده از سنگ جذاب است ، اگر در محیطی با پوشش گیاهی نسبتا متراکم هستید در داخل فضا نیز از المان های گیاهی و سبز بهره ببرید و یا مثلا اگر نزدیک به دریا و یا رودخانه سکونت دارید استفاده از آکواریوم می تواند ارتباط جذابی با محیط بیرون برقرار کند . 

استفاده از المان های طبیعی در طراحی داخلی و چیدمان منزل ، بی نهایت انرژی را افزایش می دهد و حس زندگی را به خانه می آورد .

سوال چهارم یکی از اساسی ترین سوالات برای انتخاب سبک و استایل طراحی داخلی شما است اما چرا ؟! از این جهت سوال چهارم بسیار حائز اهمیت می شود که اگر شما وقت نسبتا زیادی در خانه سپری می نمایید باید محیط برای شما پویا ، آرامش بخش و در حرکت باشد .

یکی از رایج ترین مشکلات امروزه در قرن 21 ، بحث افسردگی است ، خصوصا در سالهای درگیری با کرونا و ترند شدن هشتگ های در خانه بماینم ، اغلب با درخانه ماندن بیش از حد دچار افسردگی شده اند ، اما با یک چیدمان صحیح می توان از بروز مشکلات مشابه جلوگیری کرد ، طراحی داخلی خانه برای افرادی که مدت زمان طولانی ای را در خانه سپری می نمایند باید حس زندگی و پویایی را القا کند ، همچنین طراحی نباید شلوغ و آزاردهنده یا خلوت و کسل کننده باشد.

در نهایت یکی از سوال هایی که بر روی انتخاب سبک و استایل طراحی دکوراسیون داخلی منزل بسیار تاثیرگذار این است که شما به عنوان کاربر اصلی منزل و محیط زندگی تا چه میزان به مد اهمیت می‌دهید ! اگر شما پابه‌پای مد پیش می‌روید و یا هر چند سال یکبار خودتان را به مد روز می‌رسانید بهترین سبک و استایل برای خانه شما سبکی است که در آن سال خاص و یا آن دوره خاص مد شده است می باشد ؛ مثلا مد دکوراسیون داخلی در سال 2021 از نظر رنگ اسطوخودوسی و یا یاسی است و از نظر المان های داخل منزل المان های عمدتا گرد بیشتر ترند شده است ، همچنین در سال 2021 رنگ فلزات مورد استفاده در خانه طلایی و برنجی است ، برعکس مد سال 2020 که عمدتا نقره ای و رنگ استیل ترند بود . پس مدگرایی خود یک دنیای جدا در دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل است .

توجه داشته باشید که برای سوالات بالا هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد ، پس با ذهنی باز به سوالات بالا پاسخ بدهید تا سبک مورد علاقه شما با بالاترین نرخ راندمان پیدا شود سپس به سراغ طراحی داخلی خانه خود بروید .

همه آن چیزی که در طراحی منزل شما مهم است سلیقه و کارایی است ، ممکن است شما رنگ هایی با طبع گرم را بپسندید و دیگری رنگ هایی با طبع سرد ، ممکن است شما مدرن دوست داشته باشید و دیگری سنتی ؛ پس خیلی به نظرات دیگران اهمیت ندهید زیرا شما در خانه زندگی می کنید ، تنها چیزی که مهم است رویا و تصور شما از منزلتان است . پس قبل از هر چیزی خانه رویایی خود را در ذهن متصور شوید و سپس ادامه دهید .

اما یک چیز اساسی شما در خانه خود تنها نیستید و احتمالا با خانواده خود زندگی می نمایید ، پس قرار است تمام افراد خانواده از چیدمان و دکوراسیون خانه شما بهره‌مند شوند پس قبل از اینکه اقدام به هر کاری بکنید ، نظر یک یک اعضاء خانواده را نیز جویا شوید و به سلایق آنها نیز احترام بگذارید 

برای اینکه در مورد تک تک این مسائل اطلاعات جامع تری پیدا کنید ، پیشنهاد می کنیم که سری به مجله هنر - آموزشی ما بزنید و در بلاگ فرتاک به مطالعه موضاعات مرتبط بپردازید ؛ مطالعه سایر مقالات ما می تواند به شما برای رسیدن به خانه‌ای رویایی کمک شایانی بکند ؛ اخذ تصمیم در رابطه با سبک و استایل طراحی داخلی با توجه به هزینه های احتمالا سنگین پیش رو قطعا کاری سخت و پیچیده است ، ما به شما در رابطه با گرفتن تصمیمی درست و اصولی کمک خواهیم کرد .  

دکوراسیون راهرو
نحوه چیدمان سالن ناهارخورخوری
نحوه چیدن اتاق خواب

" سوال مهم "

ارتباط بین متریال و اکسسوری ها چگونه باشد ؟

خب رسیدیم به یک سوال بسیار مهم ، جواب این سوال را قبل از آغاز چیدمان منزل باید به درستی و با دقت بدهیم !

تصور کنید شما یک ذهنیت جامع و صحیح برای چیدمان لوازم و دکوراسیون منزل خود پیدا کرده اید ، این چیدمان احتمالا در ذهن شما شامل رنگ ، جنس ، سایز و ... لوازم می باشد ، علاوه بر این ها در یک ذهنیت صحیح احتمالا شما سبک خاص طراحی دکوراسیون منزل خود را انتخاب کرده اید ! این سبک می تواند ، مدرن ، کلاسیک ، طبیعت گرایانه ، سنتی ، بومی و متعلق به دوره ای خاص و ... باشد ؛ اما این همه ماجرا نیست و اکسسوری ها صرفا نیمی از دکوراسیون داخلی را شامل می شوند ، نیم دیگر متعلق به متریال های مورد استفاده در محیط است !

نحوه چیدن اتاق خواب

انواع متریال در کوراسیون داخلی 

حالا وقت مناسبی هست تا بصورت کامل به بحث متریال ها و انتخاب صحیح متریال ها بپردازیم ، با فرتاک همراه باشید ! متریال ها در کوراسیون داخلی اگر تاثیری بیشتر از اکسسوری ها نداشته باشند قطعا تاثیر کمتری هم ندارند و انتخاب صحیح متریال باید با همان وسواس انتخاب لوازم خانه صورت بگیرد ، زیرا انتخاب یک متریال اشتباه ، غلط و غیر متناسب می تواند هم از کاربری لوازم بکاهد ، هم اصول اصلی دکوراسیون را بهم بریزد و در نهایت اگر انتخاب درستی برای متریال نداشته باشید هزینه های بعدی را ممکن است به دنبال داشته باشد ؛ ضمنا بخش عمده ای از جلوه بصری یک محیط به انتخاب صحیح متریال های به کار برده شده در محیط بازمی گردد.

متریال دکوراسیون سقف

دکوراسیون سقف

متریال دکوراسیون دیوار

دکوراسیون دیوار

متریال دکوراسیون کف

دکوراسیون فضای باز

متریال دکوراسیون فضای آزاد

دکوراسیون کف

متریال چیست و در دکوراسیون داخلی چه کاربردی دارد ؟

متریال ها به تجهیزاتی می گویند که محیط خام با آنها پوشیده می شود ، متریال ها دو هدف اصلی دارند ، ابتدا افزایش کارایی و کاربری فضا و هدف بعدی ایجاد ظاهر بصری بهتر البته از دیگر اهداف ما جهت استفاده از متریال ها می توان به جلوگیری از اتلاف انرژی ، ایجاد عایق صدا و ... اشاره کرد .

متریال ها بی نهایت در ایجاد یک سبک طراحی دکوراسیون داخلی تاثیرگذار هستند ، تصور کنید شما می خواهید سبک طراحی خود را مدرن پیاده سازی نمایید !

سبک طراحی مدرن چهارچوب های خود را دارد ، استفاده از لوازم با جنس عمدتا فلزی و شیشه ای ، رنگ هایی عمدتا سرد و ... ، با این حساب قواعد و قوانینی بر هر سبک چیدمان منزل حاکم است ، حالا تصور کنید شما در طراحی منزلتان از سبک مدرن می خواهید بهره ببرید که یکباره با یک فضا که کفی از جنس چوب دارد و همچنین رنگ سطح قهوه ای روشن نزدیک به نارنجی است روبرو می شوید!

خب این یک مشکل و ایراد است ، مثلا در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن بهتر است کف از جنس سنگ باشد و یا از موکت های تایل با رنگ سرد متناسب با فضا استفاده شود و جنس چوب با رنگ قهوه ای روشن و گرم احتمالا تمام ساختار را به هم می ریزد .

متریال دکوراسیون منزل

انواع متریال ها کدام است ؟

با توجه به توضیحی که بالاتر خدمت شما عزیزان ارائه دادیم متریال های پوشش هایی برای محیط خام ما هستند که علاوه بر کاربری و کاربرد خاص ، جنبه بصری نیز دارند ، اهمیت جنبه بصری در طراحی دکوراسیون داخلی آنچنان مهم است که برخی متریال ها صرفا برای زیبایی و ایجاد حس پختگی به فضا تولید می شوند و کاربران نیز صرفا برای زیبایی استفاده می نمایند .

از آنجایی که محیط های تحت طراحی ما غالبا شامل کف ، سقف و دیوارها می شوند ، ما متریال های مرتبط با این سطوح را در انواع و اقسام متفاوتی داریم که هر یک کاربرد خاص و ویژه ای دارند ، علاوه بر کاربرد ، هر یک از این متریال ها دارای طرح های بسیار متنوعی هم هستند .

متریال ها اگر مهمترین فاکتور طراحی داخلی نباشند قطعا هم پای اکسسوری ها و لوازم های خانگی در طراحی داخلی و نحوه چیدمان منزل حائز اهمیت هستند.

متریال ها در معماری داخلی به انواع و اقسام گوناگونی تولید می شوند که هر کدام از آنها برای سبک طراحی خاص و همچنین محیط کاربری خاصی تولید و استفاده می شوند ، می خواهیم در ادامه کمی در مورد انتخاب صحیح متریال در دکوراسیون داخلی با شما صحبت کنیم ، با فرتاک همراه باشید ...!

متریال دکوراسیون دیوار

انواع متریال بر اساس نوع کاربرد در کوراسیون داخلی :

در این بخش می خواهیم برای شما از انواع و اقسام متریال ها صحبت کنیم تا قبل از آغاز دکوراسیون داخلی ابتدا متریال های مناسب را انتخاب ، تهیه و سپس نصب کنید ، پس از نصب متریال‌ها شما می توانید با خیال راحت به سراغ دکوراسیون کردن محیط بروید ، اولین قدم در دکوراسیون داخلی قطعا و بی هیچ حرفی ، انتخاب صحیح متریال است .

در ادامه ما بر اساس سطوح مختلف ، به شما خواهیم گفت که چه متریال هایی می توانید استفاده نمایید ، لطفا با دقت مطالعه را ادامه دهید ، قطعا مطالعه با دقت این مطالب می تواند شما را تا انتخاب صحیح سبک و در نهایت نحوه چینش صحیح منزل راهنمایی نماید .

متریال های مناسب برای سقف

در این بخش می خواهیم از متریال ها و المان های قابل استفاده در سقف برای شما بگیم ، طراحی سقف یکی از بهترین روش ها برای ایجاد حس بهتر به کاربران محیط است .

نوع پوشش سقف و استفاده از متریال مناسب برای سقف در دکوراسیون داخلی به 2 فاکتور اصلی بستگی دارد ؛ فاکتور اول که بسیار حائز اهمیت است ارتفاع سقف است و فاکتور دوم هم نحوه کاربری فضا است بطور مثال در فضای اداری و فضای مسکونی متریال های مناسب برای سقف بسیار متفاوت هستند ، همچنین حتی در فضای مسکونی ورود ها ، اتاق های خواب ، سالن پذیرای هر یک نوع پوشش و جنس متریال و حتی رنگ های متفاوتی را می طلبند .

تصور کنید سقفی با ارتفاع نسبت کوتاه تری از ارتفاع نرمال داریم ، در این حالت استفاده از نقاشی مینیاتور روی سقف اصلا توصیه نمی شود زیرا هم نمای و زیبای واقعی خود را بروز نمی دهد و همینطور باعث شلوغ به نظر رسیدن محیط می شود و یا در همین مثال تصور کنید سقف یک محیط اداری را نقاشی مینیاتور انجام دهید ، این عمل باعث ناهمگونی فضا می شود . اما اگر این نوع نقاشی را در سقفی با ارتفاع نسبتا بلند و در فضایی همچون لابی استفاده نمایید ، زیبایی بسیار زیادی به محیط می بخشد که قطعا چشم هر کاربری را نوازش می کند .

پس انتخاب صحیح متریال و طرح برروی سقف نیز یک فرآیند دقیق و مهم در دکوراسیون داخلی است .

متریال دکوراسیون سقف

انواع متریال سقف در دکوراسیون داخلی 

برای اجرای سقف می توانیم از متریال ها و المان های متنوعی استفاده کنیم و با توجه به ارتفاع و کاربری از موارد زیر یک مورد را انتخاب کنیم و آن را در دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار پیاده سازی کنیم .

 • کناف سقف در دکوراسیون داخلی :

حتما شما هم اولین متریال مناسب برای سقف را کناف می دانید ، این تصور تا حدودی هم درست است ، کناف نام آشناترین متریال برای سقف است ، کناف در دکوراسیون داخلی کاربردهای بسیار گوناگون و متفاوتی دارد ، همچنین به دلیل طرح پذیری زیاد ، سرعت اجرا بالا و قیمت مناسب از جمله پرکاربردترین متریال ها برای سقف محیط های اداری و مسکونی است .

کناف در واقع همان ایجاد سقف کاذب است که می تواند با ایجاد طرح های مختلف باعث افزایش جذابیت های بصری در محیط نیز بشود . کناف ها را می شود به دو گونه متحرک و ثابت اجرا کرد و پیاده سازی کناف در دکوراسیون داخلی به وسیله اتصال هایی در سقف صورت می پذیرد . اتصال های بین سقف و کناف می تواند گچی یا غیر گچی باشد .

استفاده از کناف بعنوان متریال نهایی سقف مزیت های خاص خود را دارد در ذیل چند مورد از مزایای استفاده کناف در سقف را نسبت به سایر روش ها و متریال ها آورده ایم :

 1. اولین مزیت استفاده از سقف کاذب در دکوراسیون داخلی و سقف این است که وزن کناف بسیار کم است ، به همین منظور سقف باز زیادی را تحمل نخواهد کرد و این امری مهم تلقی می شود .

1.در دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهمترین فاکتورهای قابلیت remove المان ها است ، متریال ها و المان ها هر جقدر سریع تر نصب و سریع تر برچیده شوند بهتر است . کناف و سقف کاذب نیز به راحتی ساخته و به سادگی برچیده می شوند ، این امر در هنگام تعمیرات ، بازسازی و حتی بازطراحی دکوراسیون داخلی بسیار مهم است .

2.امکان ایجاد نورپردازی در دکوراسیون کردن منزل با بهره گیری از سقف کاذب یا کناف یکی دیگر از مهمترین مزیت های بهره‌گیری از کناف است . شما می توانید بسته به محیط و فضا ار چراغ ها و لامپ های توکار و یا روکار در سقف کاذب استفاده کنید .

3.مورد چهارم یکی از ارزشمندترین مزایای استفاده از کناف در دکوراسیون داخلی است ، زیرا اشاره به امنیت دارد ، از آنجایی که کناف و سقف کاذب در زمره پوشش های ضد آب و ضد حریق قرار می گیرد ، استفاده از آن در فرآیند دکوراسیون داخلی توصیه می شود. ضمنا علاوه بر عایق بودن نسبت به حرارت ، عایق مناسبی نسبت به صدا نیز می باشد .

4.از دیگر مزایای کناف و سقف کاذب رنگ پذیری و طرح پذیری است که شما بنا به رنگ مد نظر خود می توانید این کناف ها را رنگ نمایید ، همچنین بسته به کاربری محیط خود نیز می توانید طرح مد نظر خود را ایجاد کنید.

5.انعطاف پذیری مناسب کناف ها علاوه بر سایر مزیت هایی که در دکوراسیون داخلی ایحاد می کند برای کاربران مزایای دیگری نیز دارد ، زیرا مثلا در مواقع زلزه انعطاف از خود نشان می دهند و به راحتی مقاومت می کنند

6.در آخر اگر می خواهید دکوراسیون داخلی جذابی انجام دهید و هزینه زیادی نیز نکنید ، استفاده از کناف به دلیل قیمت مناسب اجرا آن به شما عزیزان پیشنهاد می شود .

کناف در دکوراسیون داخلی

از کناف سقف در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟

احتمالا شما هم الان به این سوال رسیده اید که در دکوراسیون داخلی منزل و یا محل کار ، بهتر از از کناف برای سقف چه مکان هایی استفاده کنید ، در حالت کلی زمانی از کناف در دکوراسیون داخلی استفاده می کنیم که میخواهیم یک حالت ویژه به محیط بدهیم ، از همین رو کناف بسیار کاربردی است ، برخی از فضاها و محیط‌های مناسب برای اجرای کناف بر روی سقف عبارت هستند از :

1. در دکوراسیون کردن آشپزخانه :

یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه ها در دکوراسیون کردن آشپزخانه اجرای کناف به روی سقف است که باعث می شود خامی سقف گرفته شود و آشپزخانه ظاهری شکیل به خود بگیرد ، خصوصا اگر در دکوراسیون داخلی خود از سبک های مدرن و کلاسیک بهره می برید .

2. در دکوراسیون کردن سالن پذیرایی :

قطعا یکی از مهمترین فضاها در دکوراسیون داخلی منزل ، دکوراسیون کردن سالن پذیرایی است . قطعا شما هم دوست دارید زمانی که به همراه مهمان های خود در سالن پذیرایی نشسته اید از دکوراسیون این محیط لذت ببرید ، ایجاد این حس آنچنان که تصور می کنید هم سخت نیست و با رعایت اصول این مقاله به سادگی قابل دست‌یابی است ، یکی از عواملی که می تواند به ایجاد این حس کمک شایانی بکند استفاده از کناف با نورپردازی مخفی در سقف است .

اگر در دکوراسیون داخلی منزل از سبک های مدرن و یا کلاسیک استفاده می کنید به شما پیشنهاد می شود بالعکس سبک های سنتی که از گچ بری در دکوراسیون کردن سقف سالن پذیرایی بهره می‌برند از کناف استفاده کنید ، زیرا این مدل از سقف ها قابلیت کار بسیار بیشتری دارند و به سبب رنگ پذیری بالا امکانات زیادی را در اختیار ما قرار می دهند .

3. در دکوراسیون کردن اتاق خواب :

یکی دیگر از پیشنهاد های فرتاک برای استفاده از کناف در سقف ، اجرا و پیاده سازی در اتاق‌های خواب است . اتاق های خواب محیط هایی هستند که الزاما باید حس آرامش را به مخاطب القا کنند . به همین جهت در دکوراسیون کردن اتاق های خواب استفاده از کناف با طرحی مناسب و رنگی آرام بخش ایده فوق العاده ای است ، خصوصا وقتی که با یک نورپردازی حرفه ای اجرا شود

کنف در دکوراسیون منزل
سقف در دکوراسیون داخلی
دکوراسیون سقفی
سقف دکوراسیون اداری
 • تایل آلومینیومی سقف در دکواسیون داخلی :

 

در وحله اول باید به این سوال پاسخ بدهیم که تایل آلومینیومی چیست ؟!

قطعا با مفهوم تایل آشنا هستید و موکت های تایل رو می شناسید ، تایل های آلومینیومی همانطور که از نامشان مشخص است تایل هایی هستند با روکشی از جنس آلومینیوم . تایل های آلومینیومی عموما به دو صورت کلی در بازار موجود هستند ، تایل های سوراخ دار و بدون سوراخ ؛ تایل های آلومنیومی عموما مناسب جاهایی است که لوله ها و اتصالات ساختمانی عبور می کنند .

مسیر لوله ها و اتصالات ساختمانی در هر کجای سازه و ساختمان باشد ، موجب از بین رفتن زیبایی های بصری می شود و موجب بهم ریختگی دکوراسیون داخلی محیط می شود ،  برای همین منظور تایل های آلومینیومی تولید شده اند .

تایل های الومینیومی به دلیل در برابر نفوذ آب ، زنگ زدگی و حرارت عایق مناسبی برای پنهان سازی تاسیسات ساختمان هستند که هم از نظر بصری به محیط جلوه خاصی می بخشند و هم از نظر ایمنی مفید واقع می شوند.

این نوع تایل نیز به مانند سایر انواع تایل دارای تنوع می باشد که مشتریان بنا به سلیقه ی خود و متناسب با دکوراسیون منزل و محیطی که قصد دارند تایل را نصب کنند اقدام به گزینش جنس و رنگ مورد علاقه می کنند.

دکوراسیون با تایل سقفی
تایل سقفی
تایل سقف
دکوراسیون سقف با تایل
دکوراسیون با کناف تایل
 • نقاشی مینیاتوری روی سقف

قطعا نقاشی کردن ساده سقف اولین ، رایج‌ترین و حتما ساده‌ترین روش برای از خامی خارج کردن سقف است اما این روش آنچنان که باید و شاید در زمره دکوراسیون منزل یا دکوراسیون اداری قرار نمی گیرد . دکوراسیون کردن صحیح باید شامل افزایش کاربری ، افزایش جلوه بصری و همچنین افزایش میزان انرژی مثبت در محیط بشود . پس عموما دکوراسیون داخلی باید کمی متفاوت و دارای سبک باشد به گونه ای که اجزای محیط بنا بر المان های مشترک در ارتباط با یکدیگر قرار بگیرند .

نقاشی بر روی سقف اگر دارای هدف و ارزش هنری و بصری مضاعفی نسبت به حالت عادی داشته باشد ، می تواند به محیط یک جلوه بسیار شیک و مجلل بدهد . اجرای نقاشی مینیاتور روی دیوار و سقف ، یکی از سبک های هنر نقاشی محسوب می شود و در حالت کلی زیر مجموعه طراحی داخلی کلاسیک قرار میگیرد اما روش های نوین نقاشی سقف و دیوار نیز به وجود آمده است که با سبک های مدرن‌تر طراحی داخلی نیز هماهنگی و هارمونی دارد .

نقاشی مینیاتور به روی دیوار و سقف که نزد ایرانیان نیز از محبوبیت ویژه ای برخوردار است و از دیرباز در طراحی داخلی مردم خاورمیانه خصوصا ایران جایگاه ویژه ای داشته ، همانگونه که بطور مثال در غرب هنر مجسمه سازی جایگاه بسیار مهم و ویژه ای دارد ، در نگاه مردم ایران نیز هنر نقاشی مینیاتور خواه بصورت اثر هنری و خواه بصورت نقاشی مینایتور در معماری داخلی جایگاهی مشابه دارد .

قدمت تاریخی نقاشی مینیاتور نزد مردم ایران به ادوار پیش از اسلام بازمی‌گردد ، اما امروزه از این هنر چشم نواز جهت زیبایی بخشیدن و جلوه دادن به فضاهای ساختمانی (مسکونی ، اداری ، فرهنگی ، هنری و کاربری های ویژه) بیشتر استفاده می شود . در حقیقت ، سبک مینیاتور در نقاشی دیوار و سقف را می توانیم یک گزینه بسیار عالی و کم نظیر همچنین با اصالت برای زیباسازی محیط و در نهایت دکوراسیون داخلی بدانیم .

اگر به هنر نقاشی و اصلا به هنر در حالت کلی علاقه ای خاص و ویژه دارید پیشنهاد ما به شما استفاده از نقاشی مینیاتور در دکوراسیون منزل است ، با بهره گیری از این تکنیک در دکوراسیون داخلی خود ، محیط تحت کار را به شکلی اصیل تزئین نمایید .

نقاشی‌های مینیاتور عموما تصویری از تاریخ باستان ، چهره دختر و زنی جوان ، روایت از یک لحظه ناب و ... است که کاربردهای گوناگونی داشته ، عموما طبع رنگی نقاشی های مینیاتور خصوصا نقاشی های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی  ، طبعی گرم است .

کاربرد نقاشی مینیاتوری در دکوراسیون داخلی

نقاشی هنری بر روی دیوار و یا سقف انواع گوناگونی دارد ، نقاشی های اروپایی و غربی بسیار زیبایی وجود دارد که در سبک های دکوراسیون داخلی کلاسیک بسیار پرکاربرد هستند . در مقابل سبک های غربی و اروپایی نقاشی ، سبک نقاشی مینیاتور ایرانی در طراحی های کلاسیک و البته سنتی محبوبیت خاصی دارد .

به منظور زیباسازی و جلوه دادن به دکوراسیون داخلی منزل و بهره بردن از نقاشی هنری برروی سقف و دیوار گزینه خیره‌کننده ای است . البته از این مدل از نقاشی ها می توانیم علاوه بر دکوراسیون منزل در طراحی محیط هایی با کاربری فرهنگی ، هنری ، آموزشی و همچنین تجاری لاکچری نظیر رستوران های با سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک و سنتی نیز استفاده نماییم .

یکی از خصوصیات مهم و موثر در این سبک نقاشی، استفاده از طیف های رنگی با تنوع زیاد در کنار یکدیگر می باشد که سبب ایجاد حسی زنده در نقاشی می شوند.

شما هم می توانید برای تکمیل دکوراسیون داخلی کلاسیک یا سنتی منزل خود از نقاشی های مینیاتوری استفاده کنید. با کمک نقاشی های مینیاتوری می توانید به فضای منزل خود روح و اصالت بدهید. اجرا کنندگان این نقاشی ها می توانند طرح و نقش مورد نظر شما را در هر اندازه ای که می خواهید بر سطح انتخابی اجرا کنند.

این مدل از نقاشی خصوصا نقاشی مینیاتور در سقف ، اصولا در دکوراسیون داخلی فضاهایی با ارتفاع سقف بلند انجام می شود ، بطور مثال سقف لابی فضای مناسبی برای اجرا نقاشی مینیاتور می باشد .

دکوراسیون با نقاشی بر روی سقف
نقاشی در دکوراسیون داخلی
دکوراسیون سقف با نقاشی
دکوراسیون با نقاشی مینیاتور
نقاشی مینیاتور بر روی سقف
 • پوستر سقفی :

پوستر یکی از انواع کاغذ دیواری است که بر اساس طرح و سایز سفارشی چاپ می گردد و دارای انواع معمولی و سه بعدی است. همانطور که در مورد قبلی گفته شد در دکوراسیون داخلی جلوه‌دهی و زیباسازی سقف بسیار حائز اهمیت است ، خصوصا طراحی صحیح سقف در دکوراسیون منزل می تواند به محیط حس آرامش ، انرژی مثبت ، پویایی و ... القا نماید ، از همین رو در انواع سبک های طراحی برای هر فضای کاربری مثل اتاق های خواب ، سالن های نشیمن و پذیرایی و ... روش های مختلفی وجود دارد که یکی از بهینه‌ترین این روش ها استفاده از پوستر های سقفی است .

پوستر های سقفی انواع و طرح های بسیار مختلفی دارند ، به جرات می توان گفت امروزه متناسب با هر سبک طراحی داخلی ،  طرح های بسیار متوعی از پوسترهای سقفی را می توانید پیدا نمایید . پوسترهای سقفی با طرح دلخواه و متناسب با دکوراسیون داخلی شما در ابعاد دقیقا مد نظر شما چاپ و تولید می شود .

کاغذهای استفاده شده جهت چاپ پوستر نیز دارای انواع گوناگونی از لحاظ ضخامت و بافت هستند و غالبا این پوسترهای سقفی قابلیت شستشو را دارا هستند ، این قابلیت وجه تمایز بسیار مهمی است زیرا بسیاری از نگرانی ها در مورد کثیف شدن سقف به هر دلیلی را برطرف می نماید .

پوسترهای سقفی بر حسب نوع طرح و فضای کاربری به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که از جمله آنها می توان به پوسترهای سقفی با طرح های مناسب اتاق خواب که حس آرامش القا می کنند ، پوسترهای سقفی با طرح های هنری ، طرح هایی با المان های طبیعت گرایانه ، پوسترهای سقفی مناسب اتاق کودک با طرح های فانتزی و کودکانه و در نهایت یکی از ترندترین و جذاب ترین طرح های این روزها ، پوستر های سقفی با طرح سه بعدی اشاره کرد .

در مبحث قبلی اشاره به جذابیت نقاشی های کلاسیک و مینیاتور کردیم ، اما یک واقعیت در اجرای نقاشی های سقفی وجود دارد که بهره‌مندی از این طرح های هنری را سخت می کند ، آن هم اجرای بسیار زمان بر و پرهزینه آن است و اگر قیمت و متراژ کل ساختمان و واحد آنچنان بالا نباشد احتمالا توجیه اقتصادی مناسبی هم ندارد ، از طرف دیگر پس از اجرا نقاشی سقفی باید به دقت ازسقف محیط مراقبت شود زیرا یک اثر هنری به شدت گران قیمت در سقف فضا داریم که در صورت سهل انگاری و کثیف شدن یا آسیب دیدن ، هزینه جبران سرسام آوری با خود دارد .

با توجه به شاید ایراد نقاشی های سقفی بهتر ، پیشنهاد مجموعه دکوراسیون داخلی فرتاک به شما عزیزان بهره گیری از پوستر های سقفی است . اجرا پوستر بر روی سقف می تواند همان جلوه نقاشی را برای شما به همراه داشته باشد اما با صرف هزینه و وقتی به مراتب کمتر و همچنین با توجه به قابل شستشو بودن این پوستر ها دیگر نگران کثیف شدن آنها نباشید و حتی بنا بر هر دلیلی به این پوسترهای آسیب وارد شود شما به راحتی می توانید با جایگزین کردن آن پوستر آسیب دیده با یک پوستر جدید با طرح سابق یا طرحی جدید ، با هزینه ای کم و در سریع ترین زمان ممکن همان جلوه سابق را به محیط بازگردانید .

دکوراسیون منزل با پوستر سقفی
دکوراسیون با پوستر سقف
دکوراسیون سقف با پوستر
پوستر سقفی
دکوراسیون داخلی با پوستر
c2260

پوستر دیواری رنسانس و سقفی c2260

۱۱۲,۰۰۰ تومان تا ۱۹۳,۰۰۰ تومان
هر متر مربع

:راهنمای خرید

قیمت کالا بر اساس هر متر مربع است

متراژ هر رول: سفارشی

متراژ قابل سفارش: بر اساس سایز مکان نصب و بصورت سفارشی

زمانبندی ارسال: ۱ تا ۳ روز کاری

هزینه ارسال: هزینه ارسال برای سراسر کشور حتی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به عهده مشتری است

نوع سفارش گذاری: ثبت سفارش محصول بر اساس متر مربع و ابعاد مکان مورد نظر جهت انجام نصب است

مقادیر عرض و ارتفاع را وارد نمایید تا محاسبات انجام پذیرد

 

 

 • گچ‌بری سقف :

استفاده از گچ بری در سقف یکی از رایج ترین روش های برای جلوه دهی و زیباسازی سقف در دکوراسیون داخلی منزل و یا دکوراسیون داخلی محل کار است . گچ بری از دیرباز مورد علاقه بسیاری از کاربران بوده و همچنان نیز است .

گچبری در زمره هنرهای تجسمی و مرتبط با معماری می باشد و از جمله پرکاربردترین روش ها در دکوراسیون محیط و خصوصا دکوراسیون منزل است ، گچ بری هنری دیرپا است و تقریبا در هر دوره زمانی متناسب با سبک مرسوم معماری آن دوره ، به شکل و گونه ای خاص در می آید .

گچ‌بری در معماری داخلی ایرانی و سبک های دکوراسیون داخلی ایرانی از دیرباز جایگاه ویژه ای داشته است و ایرانیان برای تزئین محیط و فضا علاقه ای خاص به بهره گیری از هنر گچ بری داشته اند تا جایی که بسیاری از کشورها از طرح ها و الگوهای گچ بری ایرانی در معماری داخلی خود بهره می جویند .

مصالح مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از گچ بری خصوصا در سقف تنوع بسیار زیادی ندارد و عموما یا از گچ بصورت ساده و یا با یک لایه نقاشی ( رنگ ) اجرا می شود . گچ به دلیل خاصیت حالت پذیری بالا و شکل گیری راحت و آسان مورد علاقه قرار گرفت علاوه بر مولفه های قبل گچ خاصیت چسبندگی بسیار مناسبی دارد و سرعت خشک شدن آن بسیار مناسب است ، از همین رو حتی در ایجاد المان های سه بعدی به سادگی می شود از این متریال استفاده کرد ؛ علاوه بر موارد قبل تهیه متریال گچ هزینه اندکی دارد و همین نکته نیز باعث محبوبیت بیشتر این متریال در دکوراسیون داخلی شده است .

از گچ بری در فضاهای مختلفی استفاده می شود ، بطور مثال به روی شومینه اما عمده استفاده از المان های گچ بری مربوط به استفاده آن در سقف است ، خصوصا استفاده از کچ بری برای دور لوستر بسیار جذاب و کاربردی است .

با توجه به این که این روزها سبک های مدرن معماری داخلی در دکوراسیون کردن منزل بسیار محبوب شده است ، گچ بری ها با المان های مدرن نیز به وجود آمده اند و این متریال محبوب پای خود را از سبک های کلاسیک و سنتی فراتر گذاشته است .

امروزه با هر سبک طراحی داخلی ، به راحتی می شود طرح های زیبا و جذاب گچ بری سقفی پیدا نمایید . استفاده از طرح های زیبا و جذاب گچ بری سقف می تواند دکوراسیون منزل شما را مدرن ، کلاسیک ، سنتی و متفاوت کند امروزه طرح های مختلفی برای گچ بری سقف طراحی شده اند که شما می توانید با توجه به سلیقه شخصی و معماری داخلی ساختمان خود از طرح های مدرن و کلاسیک گچ بری برای سقف منزل تان بهره ببرید .

در حالت کلی استفاده از المان گچبری در سقف به 2 گونه مختلف تقسیم می شود ، مورد اول استفاده از گچ بری های پیش ساخته و مورد بعدی اجرای گچ بری بصورت دستی توسط هنرمندان گچ کار :

گچ بری پیش ساخته در دکوراسیون سقف منزل :

گچبری پیش ساخته، نواری از مواد با پروفیل های مختلف است که برای پوشاندن انتقال بین سطوح یا برای تزئین و دکوراسیون کردن سقف استفاده میشود. به طور سنتی از چوب یا گچ ساخته می شود. اما این روز ها از پلی یورتان یا پلی استایرن تهیه و تولید می شود. گچبری قرن ها در دکوراسیون های سقفی به ویژه در فضای داخلی با سبک طراحی داخلی کلاسیک مورد استفاده قرار گرفته است. کاخ های پادشاهان فرانسوی و حتی کاخ موجود در ایران بطور مثال امارت موجود در باغ فردوس نمونه ای شگفت انگیز از چنین گچ‌بری ها می باشد . امروزه گچبری برای اهداف تزئینی و دکوری بسیار استفاده می شود و تقریباً با هر فضای داخلی مطابقت دارد : حمام ،  اتاق ناهار خوری ، اتاق نشیمن ، آشپزخانه یا اتاق خواب.

استفاده از این نوع متریال برای زیباسازی محیط محدود به سقف خاصی نیست اما استفاده از گچ بری در سالن پذیرایی که یکی از مهمترین بخش های هر خانه است می تواند جلوه ای خاص به طراحی دکوراسیون داخلی و معماری داخلی منزل شما ببخشد . با توجه به این که پیش تر هم گفتیم امروزه برای سقف محیطی همچون سالن پذیرایی از مدل های کناف سقف و سقف کاذب و گچبری سقف برای تزئین این بخش از خانه استفاده می شود .

استفاده از گچ بری نسبت به سایر روش ها برای دکوراسیون سالن پذیرایی رایج تر و محبوب تر است ، زیرا به سادگی می تواند محیط سالن پذیرایی را متحول سازد .

گچ بری مدرن در دکوراسیون سقف :

گچ‌بری سبب می شود سقف هر محیط و فضایی به ظاهری شیک و جذاب بدل گردد ، استفاده از گچ بری در دکوراسیون منزل می تواند یک تصویر جذاب و گیرا و همچنین ظریف و هنرمندانه ایجاد کند که علاوه بر تمام این موارد قابل انعطاف است تا با هر سبک دکوراسیون داخلی ای انطباق یابد . حتی اگر در سقف یک فضا گچبری ای با سبک کلاسیک و قدیمی مواجه هستید اما سبک دکوراسیون داخلی شما مدرن است اصلا نگران نباشید زیرا به سادگی می توانید این گچ بری ها را با معماری داخلی مدرن خود هماهنگ و دارای هارمونی نمایید . اگر گچبری ها همسان و منطبق با سبک فضای شما نباشد ، فقط ایجاد یک کنتراست لازم است ؛ تا چنین فضاهایی را با گچبری سقف باشکوه و مبلمان مدرن با ترکیب چندین رنگ تبدیل به سبکی مدرن و شگفت انگیزی شود . همچنین انواع ابزار گچبری مدرن ، به شکل هندسی یا خطوط ساده وجود دارد که آنها به شما کمک می کنند بدون توجه زیاد یا تضاد بین مدرن و کلاسیک ، یک استایل مناسب در دکوراسیون منزل و محیط ایجاد شود .

پیشنهاد فرتاک به شما عزیزان این است که اگر قصد استفاده از گچ بری را در سقف دارید ، این عمل را توام با استفاده از پوستر سقفی انجام بدهید و با یک ایده جذاب از تلفیق این دو فاکتور دکوراسیون داخلی خصوصا سالن پذیرایی خود را خیره کننده و چشم نواز بسازید .

متریال های مناسب برای دیوار

در این بخش می خواهیم از متریال ها و المان های قابل استفاده در دیوار برای شما بگیم ، طراحی دیوارها یکی از بهترین روش ها برای ایجاد حس بهتر به کاربران محیط است .

نوع پوشش دیوار و استفاده از متریال مناسب برای دیوار در دکوراسیون داخلی به 2 فاکتور اصلی بستگی دارد ؛ فاکتور اول که بسیار حائز اهمیت است متراژ دیوار است و فاکتور دوم هم نحوه کاربری فضا است بطور مثال در فضای اداری و فضای مسکونی متریال های مناسب برای دیوار بسیار متفاوت هستند ، همچنین حتی در فضای مسکونی ورودی ها ، اتاق های خواب ، سالن پذیرای هر یک نوع پوشش و جنس متریال و حتی رنگ های متفاوتی را می طلبند .

متریال دیوارها باید بسیار دقیق انتخاب و اجرا بشوند زیرا انتخاب اشتباه و نابجای متریال باعث ایجاد تضاد شدید در دکوراسیون منزل و محیط می شود ، استفاده ازهر متریال بر روی دیوار شرایط و جایگاه خاص خود را دارد و به شدت وابسطه به سبک طراحی داخلی و دکوراسیون منزل است ، تصور کنید در یک دکوراسیون داخلی مدرن از کاغذ دیواری با طرح کلاسیک استفاده کنید و یا در سالن پذیرایی از یک پوستر دیواری 3 بعدی با طح شلوغ بهره بگیرید ، آن وقت است که تضادها و شلوغی های بی دلیل تاثیر منفی خود را بر کل فرآیند دکوراسیون منزل شما خواهند گذاشت .

المان های دیواری بسیار متنوع تر از المان های سقفی هستند و از آنجا که بیشتر از سقف در نگاه کاربر محیط قرار دارند ، باید با دقت و وسواس به مراتب بیشتری انتخاب شوند . پیشنهاد شرکت دکوراسیون داخلی فرتاک اکیدا توصیه می کند پیش از انتخاب متریال دیوارها سبک طراحی داخلی خود را برگزینید و از انتخاب خود اطمینان حاصل نمایید ، سپس دست به خرید متریال مناسب خود بزنید ، در صورتی که نیازمند مشاوره در این خصوص هستید می توانید با تیم مشاورین فروش فرتاک گفتگو کنید تا از ابهام های خود بکاهید و خریدی صحیح انجام دهید .

پس انتخاب صحیح متریال و طرح برروی دیوار نیز یک فرآیند دقیق و مهم در دکوراسیون داخلی است ، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا از انواع متریال های قابل استفاده در محیط برای شما بگوییم ، توجه داشته باشید که در صورت تمایل می توانید در فروشگاه بزرگ فرتاک بسیاری از این المان ها را با قیمتی بسیار مناسب و شرایطی ایده‌آل بصورت کاملا آنلاین خریداری نمایید ، همچنین در صورت تمایل می توانید به شوروم فرتاک واقع در تهران - بزرگراه اشرفی اصفهانی - بلوار مرزداران - بین خیابان لاله و ابوالفضل - جنب بانک کشاورزی - ساختمان تتیس - طبقه 4 - واحد 11 مراجعه کرده و از نزدیک اقدام به مشاهده محصولات و خرید آنها نمایید همچنین اگر صرفا نیاز به مشاوره دارید می توانید با شماره تماس 48000958 - 021 با مجموعه و مشاوران ما در ارتباط باشید ؛ تیم مشاورین ما از طریق پلتفرم واتس آپ نیز آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما نیز هستند.

انواع متریال دیوار در دکوراسیون داخلی 

برای اجرای دکوراسیون بر روی دیوار می توانیم از متریال ها و المان های متنوع‌تری نسبت به سقف استفاده کنیم و با توجه به ابعاد و خصوصا کاربری محیطی که دیوار در آن واقع است باید از موارد زیر یک مورد را انتخاب کنیم و آن را در دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار پیاده سازی کنیم .

 • کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی :

کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی جزو محبوب ترین ، بهترین ، رایج‌ترین و همچنین مناسب ترین المان ها برای پوشاندن دیوار است . استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل و خانه ، دکوراسیون اداری ، دکوراسیون تجاری و بسیاری دیگر از محیط ها رایج شده است .

کاغذ دیواری قطعا یک عنصر تاثرگذار برای افزایش زیبایی محیط و همچنین افزایش دلنشینی دکوراسیون داخلی می باشد . این المان و محصول عموما از ورقه‌های معمولی با گرماژ نسبتا بالا تولید می شود که بر روی این ورقه های طرح ها و الگوهای بسیار متنوعی چاپ می شود .

کاغذهای دیواری در جنس های مختلف با بافت های متفاوتی تولید می شود و به وسیله چسب های مخصوص برروی دیوار چسبیده می شود و دیوار را می پوشاند که از از آن پس به دیوارها جلوه بسیار متفاوتی می دهند .

همانطور که پیش تر در همین مقاله گفتیم زیبایی محیط در نظر و روحیه مخاطب تاثیر بسیار زیادی دارد و همواره دکوراسیون داخلی متناسب با سلیقه و روحیه کاربر یک دغدغه جدی است . کاغذ دیواری برای جلوه بخشیدن به دیوارهای صاف و بی هویت یک ایده فوق العاده است تا آنها را با سیستم دکوراسیون داخلی خود هماهنگ کنیم .

کاغذ دیواری یک محصول بسیار مهم دکوراتیو است که امروزه متناسب با هر سلیقه ، هر روحیه و از آن مهمتر متناسب با هر سبک معماری داخلی ای طرح های متنوعی دارد ؛ کاغذ دیواری ها علاوه بر طرح و نقش متنوع که موجب افزایش زیبایی بصری می شود مزایای دیگری نیز دارد که بصورت پیوسته یکی از مهمترین و پرکاربردترین پوشش های دیوار محسوب می شود .

برای درک بهتر و صحیح تر اهمیت استفاده از کاغذ دیواری باید متذکر شویم که در حقیقت این دیوارهای یک محیط هستند که فرم و نمای داخلی یک محیط و فضا را می سازند . بنابراین می توانیم بگوییم طراحی و اجرای یک دکوراسیون داخلی زیبا ، گیرا و جذاب از دیوارها شروع می شود . اطمینان داشته باشید بدون توجه به ظاهر و نمای دیوارهای داخلی هرگز نمی توانید یک دکوراسیون داخلی جذاب داشته باشید ، از سوی دیگر تنوع شگفت انگیز و بسیار زیاد کاغذ دیواری ها و همچنین مزایای متعدد کاغذ دیواری نسبت به نقاشی می تواند یک آلترناتیو جذاب برای پوشش دیوارها باشد ، با انتخاب مناسب کاغذ دیواری می توانید اولین قدم دکوراسیون داخلی را بسیار درست و اصولی بردارید .

حتی اگر می خواهید به یکباره یک تغییرات چشمگیر در دکوراسیون منزل و محل کار خود داشته باشید که هم هزینه چشمگیری نداشته باشد و هم به سرعت انجام شود استفاده از کاغذ دیواری و یا تعویض آنها راهکار هوشمندانه ای است .

جنس کاغذ دیواری :

با اطمینان می شود گفت که اغلب کاغذ دیواری موجود در بازار از دو نوع کاغذی و وینیل ( PVC ) هستند .

کاغذ دیواری هایی که از جنس کاغذ تولید می شوند عموما برای مصارف موقتی هستند و کاربرد بلند مدت ندارند و بهتر است برای استفاده های بلند مدت از این نوع کاغذ دیواری استفاده نشود ، دلیل این امر هم چیزی نیست جز اینکه این مدل از کاغذهای دیواری به دلیل کاغذی بودن غیرقابل شستشو هستند و به مرور زمان پس از لک شدن ، جلوه سابق خود را از دست می دهند و باید تعویض گردند همچنین برروی این مدل از کاغذدیواری ها گرد و غبار نشسته و به سادگی جذب می شوند و به مرور رنگ اولیه خود را از دست می دهد ، اما کاغذ دیواری های وینیل که از جنس PVC تولید می شوند برعکس، هم کمتر آلودگی جذب می کنند  و هم قابلیت شستشو دارند، البته با استفاده از دستمال مرطوب می شود این کاغذهای دیواری را شستشو داد .
از جمله ی مرغوب ترین کاغذ دیواری های پی وی سی، کاغد دیواری چینی هستند که در  طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار و فروشگاه فرتاک موجود است. کیفیت قابل قبول کاغذ دیواری چینی نسبت به کاغذ دیواری ایرانی تا حدی است که تقریبا تمام بازار ایران را از آن خود کرده است .

مزایای استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی :

استفاده از کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوارها در فرآیندهای مرتبط با دکوراسیون منزل و یا هر دکوراسیون داخلی ای ، شامل مزایای بسیار زیادی است . اگر در مقام مقایسه بین مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به نقاشی با رنگ بربیاییم ، می توانیم به مواردی از این قبیل اشاره کنیم که تنوع فراوان در طرح و رنگ کاغذ دیواری ، امکان استفاده از طرح های مختلف به جای اجرای تک رنگ و یک دست ، تمیز بودن کار نصب کاغذ دیواری در قیاس با نقاشی کردن دیوار با قلمو و یا رنگ پاش و یکی دیگر از مهمترین مزایای استفاده از کاغذ دیواری قیمت مناسب و ارزان آن است که در کنار سرعت نصب و تعویض آن بسیار مهم است .

یکی از جذابیت های خاص کاغذ دیواری این است که طراح دکوراسیون داخلی میتواند با انتخاب طرح های مختلف احساسات بصری کاملاً متفاوتی برای افراد به وجود آورد. برای مثال استفاده از کاغذ دیواری ای با طرح طرح های عمودی باعث می شود ارتفاع دیوارها بلندتر به نظر آید. حتی طرح هایی وجود دارند که با نصب آنها فضای داخلی بزرگتر و عمیق تر به نظر می رسد.
به طور کلی برخی از مزایای استفاده از کاغذ دیواری عبارت اند از:

 • نصب سریع و آسان کاغذ دیواری
 • امکان اجرا روی تمام دیوارها بدون نیاز به زیر سازی کردن
 • امکان انتخاب طرح و نقش بسیار زیاد و متنوع
 • امکان شستشو سریع و راحت با استفاده از یک ابر نمدار
 • امکان القا حس آرامش ، هیجان ، پویایی ، لوکس گرایی و ... با استفاده از طرح های مختلف
 • استفاده از کاغذ دیواری تا حدی میتواند عایق صوتی و فضای آکوستیک ایجاد کند.
 • وجود انواع کاغذ دیواری مخصوص فضاهای مختلف مانند اتاق کودک یا محل کار
 • دیوارپوش MDF در دکوراسیون داخلی :

یکی دیگر از بهترین متریال ها برای پوشاندن دیوارها در دکوراسیون داخلی ، دیوارپوش های MDF است . دیوارپوش های MDF همانطور که از نامشان پیدا است با طرح هایی مبتنی بر نقش چوب هستند .

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم امروزه دیوارپوش ها با توحه به محیط و نوع کاربری فضا مورد استفاده دارای طرح های بسیار متنوعی هستند و برای انتخاب دیوارپوش مناسب باید دقت زیادی به خرج داد ؛ از جمله نکاتی که باید توجه کنید میشه به مکان و کاربری فضا ، شرایط و نحوه نگهداری ، قیمت ، میزان استفاده از محیط و ... اشاره کرد

دیوارپوش ام دی اف MDF یکی از بهترین گزینه ها است اگر شما سخت پسند هستید . این محصول از قطعات چوب فشرده شده یا همان MDF و با روکشی مقاوم و طرح های مختلفی تولید می شود.این نوع خاص از دیوارپوش بصورت پازل برروی دیوار درکنار هم قرار میگیرد و به مرور سطح دیوار را می پوشاند .

دیوارپوش های MDF دارای قیمتی مقرون به صرفه هستند و در مقابل ظاهر شیک خود واقعا قیمت مناسبی دارند و برای استفاده در دکوراسیون منزل ، دکوراسیون اداری و تجاری یک گزینه ایده آل به حساب می آیند.

دیوار پوش های MDF وزن بیشتری در مقایسه با دیوارپوش های PVC دارند و به همین جهت مقاومت بسیار بالاتری را در مقابل نور خورشید و گرما از خود نشان می دهد.

دیوارپوش های MDF تنوع بسیار بالایی در رنگ و طرح دارند. این موضوع سبب شده است  تا بتوانیم از این مدل دیوارپوش ها در مکان های متعددی همچون ادارات ، فروشگاه ها و محل های تجاری ، بانک ها ، بیمارستان ها و همینطور واحدهای مسکونی بهره ببریم . به دلیل مقاومت بالا و نظافت راحت گزینه ای ایده‌آل برای مکان های رفت آمد هستند.

دیوارکوب MDF با داشتن طرح و رنگ چوب ، باعث ایجاد یک طبع گرم در دکوراسیون داخلی محیط می شوند و از این جهت برای محیط های با آب و هوای سرد و به قولی سردسیر گزینه ای بسیار مناسبی خواهند بود . ضمن اینکه براحتی می تواند با محیط های لوکس و حتی کلاسیک هماهنگ و ست شود.

 

مزایای دیوارپوش MDF :

پس از آن که به چیستی این نوع از دیوارپوش ها پاسخ دادیم ، نوبت آن است تا از مزایای استفاده از دیوارپوش های MDF در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم !

اما واقعا دیوارپوش های MDF  چه مزیت هایی دارد ؟

اولین نکته حائز اهمیت و مزیت این مدل از پوشش های دیواری تنوع بسیار بالا در طرح و رنگ است ؛ این مهم به شما این امکان را خواهد داد تا مناسب ترین و هماهنگ ترین طرح با سایر لوازم دکوراسیون خود را انتخاب نمایید. مورد دیگر طول عمر و دوام بسیار بالای این دیوارپوش می باشد. این ویژگی سبب خواهد شد که شما دیگر نیازی به رنگ کردن مداوم ساختمان نداشته باشید.

دیوارپوش MDF اداری و خانگی از نظر ضخامت و قطر دارای اندازه های مختلفی می باشند. ویژگی که سبب شده تا در برابر حرارت ، برودت و صدا عایق بسیار مناسبی باشند. از پر استفاده ترین مدل از نظر ضخامت می توان به دیوارپوش ام دی اف 8 میل اشاره کرد.

ویژگی بعدی به نظافت بسیار آسان و سریع این دیوارپوش مربوط می شود. به دلیل استفاده از روکش مخصوص در سطح رویی آن ، در برابر نفوذ رطوبت و مایعات مقاوم است و به راحتی با یک دستمال نیمه مرطوب تمیز خواهد شد.

نصب دیوارپوش MDF یکی از مزایای اصلی آن به حساب می آید. برای اینکار نیازی به صرف زمان بسیاری نیست و تنها با یک زیرسازی کوتاه توسط فرد با تجربه و نصاب حرفه ای ، قابل انجام است. این محصول در برابر نور مستقیم خورشید مقاومت بالایی دارد و در طولانی مدت دچار تغییر رنگ نخواهد شد. موضوع دیگر انعطاف پذیری بسیار مناسب آن می باشد به گونه ای که برای محل هایی که دارای قوس هستند ، امکان نصب وجود خواهد داشت.

مورد آخر به نفوذ ناپذیری در برابر حشرات و مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار می باشد. با این ویژگی ها خیالتان بابت صدمه دیدن از طرف حشرات مختلف و خراب شدن در برابر ضربه های وارده راحت خواهد بود.

مزایای استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی :

استفاده از کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوارها در فرآیندهای مرتبط با دکوراسیون منزل و یا هر دکوراسیون داخلی ای ، شامل مزایای بسیار زیادی است . اگر در مقام مقایسه بین مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به نقاشی با رنگ بربیاییم ، می توانیم به مواردی از این قبیل اشاره کنیم که تنوع فراوان در طرح و رنگ کاغذ دیواری ، امکان استفاده از طرح های مختلف به جای اجرای تک رنگ و یک دست ، تمیز بودن کار نصب کاغذ دیواری در قیاس با نقاشی کردن دیوار با قلمو و یا رنگ پاش و یکی دیگر از مهمترین مزایای استفاده از کاغذ دیواری قیمت مناسب و ارزان آن است که در کنار سرعت نصب و تعویض آن بسیار مهم است .

یکی از جذابیت های خاص کاغذ دیواری این است که طراح دکوراسیون داخلی میتواند با انتخاب طرح های مختلف احساسات بصری کاملاً متفاوتی برای افراد به وجود آورد. برای مثال استفاده از کاغذ دیواری ای با طرح طرح های عمودی باعث می شود ارتفاع دیوارها بلندتر به نظر آید. حتی طرح هایی وجود دارند که با نصب آنها فضای داخلی بزرگتر و عمیق تر به نظر می رسد.
به طور کلی برخی از مزایای استفاده از کاغذ دیواری عبارت اند از:

 • نصب سریع و آسان کاغذ دیواری
 • امکان اجرا روی تمام دیوارها بدون نیاز به زیر سازی کردن
 • امکان انتخاب طرح و نقش بسیار زیاد و متنوع
 • امکان شستشو سریع و راحت با استفاده از یک ابر نمدار
 • امکان القا حس آرامش ، هیجان ، پویایی ، لوکس گرایی و ... با استفاده از طرح های مختلف
 • استفاده از کاغذ دیواری تا حدی میتواند عایق صوتی و فضای آکوستیک ایجاد کند.
 • وجود انواع کاغذ دیواری مخصوص فضاهای مختلف مانند اتاق کودک یا محل کار

تکنیک پیشنهادی فرتاک برای چیدمانی اصولی 

حالا میرسیم به یک شیوه و روش راحت و کم هزینه ، این روش علاوه بر کمک به نحوه انتخاب لوازم مورد نیاز در صرف هزینه های شما نیز یک هدفمندی به وجود خواهد آورد !

قطعا شما هم معتقدید بطور مثال مبلمان برای سالن های نشیمن و پذیرایی یکی از تاثیرگذارترین لوازم ها است زیرا علاوه بر سایز بزرگی که نسبت به سایر لوازم دارد ، هزینه نسبتا بیشتری را هم دارا است ، از همین رو تعویض مبلمان به راحتی صورت نمی گیرد !

ما به شما شیوه ای را آموزش خواهیم داد که در آن بتوانید دکوراسیون منزل یا چیدمان خانه خود را با صرف کمترین هزینه و هدر رفت هزینه 0 انجام بدهید .

در قدم اول و پس از در نظر گرفتن تمام موارد بالا ، از جمله سبک ، سلیقه سایر اعضا خانواده ، کاربری فضاها ، تم مد نظر و ... به شما پیشنهاد می کنیم که فرآیند چیدمان منزل و یا دکوراسیون کردن خانه را آغاز نمایید :

قدم اول این است که بجای تصور کردن جای مبلمان دقیقا فضای مد نظر خود را که قرار است مبلمان در آنجا چیده بشود را با یک چسب رنگی به روی زمین مشخص نمایید ، این امر کمک می کند تا در تمام مراحل حواستان به سایز مبلمان باشد و سایر لوازم و دکوراسیون را در شکلی چیدمان کنید که به فضای مبلمان تجاوز نکند و همچنین کاربری مبلمان را کاهش ندهد !

این کار را می توانید برای سایر لوازم دکوری بزرگ خانه نیز انجام بدهید ، این کار کمک می کند مسیرهای رفت و آمد را به درستی تجزیه و تحلیل کنید ، اگر جالب نشد دوباره تکرار میکنید ، جابجایی انجام می دهید و تا زمانی که به یک طرح مناسب نرسیده اید می توانید بدون هیچ نگرانی ای به این کار ادامه بدهید ، باید کاربری لوازم حفظ شود ، الزاما نیاز هستش که مسیر رفت آمد و تردد از بین لوازم را به درستی تعبیه نمایید ، آکس اجسام و لوازم دکوراسیون منزل را حتما رعایت کنید که در آینده احتمال آسیب دیدن و آسیب رساندن به این اجسام کاهش پیدا کند !

مزایای این تکنیک به این موارد فروکاسته نمیشه و در هنگام خرید شما را بسیار کمک می نمایند ، شما هنگام خرید رنگ مبل ، جنس مبل ، سایز مبل ، سبک مبل را می دانید و این مورد در صرف وقت و همچنین هزینه اضافی بسیار کمک می کند .

همانطور که گفتیم این روش دکوراسیون منزل به مبلمان خلاصه نمی شود ، شما برای تهیه فرش ، لوازم دکوری کوچک و بزرگ ، لوازم مورد نیاز در اتاق خواب و یا آشپزخانه و تقریبا هرآن چیزی که در چیدمان منزل لازم است کاربرد دارد .

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم