چمن مصنوعی روف گاردن

شادی سرایی

یکی از کاربردهای رایج چمن مصنوعی استفاده از آن در روف گاردن یا پشت بام منازل است؛ چراکه این محصول از ویژگی‌های مثبتی همچون رنگ زیبا، عدم نیاز به آبیاری و وزن سبک برخوردار بوده و برای طراحی این فضاها گزینه مناسبی به شمار می‌آید.

در انتخاب چمن مصنوعی روف گاردن باتوجه‌به اینکه میزان و شدت نور خورشید زیاد است، باید از محصولی باکیفیت و مقاوم استفاده کنید که در طول زمان دچار پوسیدگی و رنگ پریدگی نشود.

اگر شما هم قصد دارید در روف گاردن منزلتان چمن مصنوعی نصب کنید یا اینکه می‌خواهید پشت بام بلااستفاده خود را به جایی دلنشین برای اعضای خانواده تبدیل نمایید، برای انتخاب بهترین چمن مصنوعی روف گاردن و پشت بام، توصیه می‌کنیم تا پایان این پست با ما همراه باشید تا به شما بگوییم انواع چمن مصنوعی روف گاردن کدام است و هزینه نصب این محصول چگونه محاسبه می‌شود؟

مقاله پیشنهادی: چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی مناسب روف گاردن است؟

یکی از مکان‌های حساس، پشت بام خانه است که دشمن اصلی آن آب بوده و اگر آب به داخل سقف پشت بام نفوذ کند، به مرور زمان باعث خرابی سقف می‌شود، بنابراین عایق‌بندی آن باید مقاوم و غیر قابل نفوذ باشد. اما اگر شما بخواهید برای زیبایی بیشتر پشت بام منزلتان از چمن طبیعی استفاده کنید، باید این عایق کاری چند برابر شود و لذا نگهداری از آن دشوار خواهد بود.

و اگر عایق کاری پشت بام به درستی انجام نشده باشد، بعد از آبیاری چمن طبیعی ممکن است نم و رطوبت به داخل سقف نفوذ کرده و باعث خرابی شود. از طرف دیگر چمن طبیعی نیاز به هرس کاری و کوددهی دارد و مدام باید از آن نگهداری کرد، همچنین در تمام طول سال شما چمن شادابی نخواهید داشت.

بنابراین بهترین پیشنهاد برای داشتن پشت بامی زیبا و همیشه سبز، استفاده از چمن مصنوعی پشت بام است. اما دلیل اینکه اغلب به صاحبان منازل توصیه می‌شود برای روف گاردن یا پشت بام خود از چمن مصنوعی استفاده نمایند، به خاطر مزیت‌های بارز این محصول است از جمله اینکه:

 • با نصب چمن مصنوعی بر روی پشت بام، دیگر نیازی به شستشوی مداوم و آبیاری کردن ندارید و فقط باید برای حفظ زیبایی و تمیزی، این محصول را نظافت کنید که البته کاری آسان است.
 • چمن مصنوعی روف گاردن یا پشت بام در برابر برف و باران مقاومت بالایی دارد و مانع از یخ زدگی کل سقف ساختمان می‌شود. الیاف آن با برف و باران دچار آسیب و ریزش نمی‌شود و زیبایی اولیه خود را در شرایط مختلف آب و هوایی حفظ می‌کند.
 • در صورت باریدن برف و باران آب در یک قسمت از چمن مصنوعی جمع نمی‌شود و جریان آب به سمت پایین هدایت می‌شود.
 • چمن مصنوعی تراکم بالایی دارد و در اثر نور مستقیم خورشید یا راه رفتن مداوم، دچار رنگ پریدگی و فرسایش نمی‌شود.

مقاله پیشنهادی: چمن مصنوعی کنار استخر

چمن مصنوعی پشت بام

انواع چمن مصنوعی مناسب روف گاردن

در خصوص انواع چمن مصنوعی مناسب برای روف گاردن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چمن مصنوعی گلایل؛ این نوع چمن به رنگ سبز زیتونی بوده و ارتفاع الیاف آن 25 میلیمتر است.
 • چمن مصنوعی سنبل؛ این نوع به رنگ سبز زیتونی تیره با الیاف زرد رنگ بوده و ارتفاع الیاف آن 33 میلیمتر است.
 • چمن مصنوعی آتوسا؛ این نوع دارای نخ‌های 40 میلیمتری بوده، سطحی نرم و رنگ سبز زیتونی دارد و به دلیل داشتن مواد غیرسمی برای روف گاردن و پشت بام مناسب است.

برای نصب چمن مصنوعی بر روی پشت بام یا روف گاردن معمولاً سبک‌های زیر اجرا می‌شود:

 • سبک یکپارچه؛ در این روش بستر روف گاردن به صورت یک تکه توسط چمن مصنوعی پوشیده می‌شود، البته ممکن است موزائیک‌های مربعی، مستطیلی، چوب ترم یا چوب پلاست یا قلوه سنگ‌های سفید هم در بستر آن وجود داشته باشد.
 • سبک بین سنگی؛ در برخی موارد بیشترین قسمت روف گاردن‌ به وسیله موزائیک یا واش بتن پوشیده می‌شود و چمن مصنوعی در لابه‌لای آن قرار می‌گیرد.
 • سبک نواری؛ بعضی از طراحان روف گاردن از چمن مصنوعی به صورت نوارهای باریک در حاشیه روف گاردن استفاده می‌کنند.

مقاله پیشنهادی: چمن مصنوعی حیاط

انواع چمن مصنوعی مناسب روف گاردن

انواع زیرسازی روف گاردن برای نصب چمن مصنوعی

زیرسازی چمن مصنوعی به دو صورت انجام می‌شود: برای سطوح سخت و سطوح غیرسخت، این در حالی است که سطح پشت بام یا روف گاردن معمولاً ایزوگام یا بتنی است و نیازی به زیرسازی ندارد.

اما برای استحکام ساختمان و جلوگیری از نم دادن و آسیب سقف طبقه آخر، لازم است که زهکشی مناسب برای عبور آب انجام شود. جریان‌های زهکشی چمن باید به صورتی باشد که آب به راحتی از آن عبور کند و مانع از کپک زدگی و پوسیدگی چمن مصنوعی شود. برای این کار اغلب از لایه ژئوتکستایل که از الیاف پلی‌استر یا پلی پروپیلن ساخته شده، استفاده می‌شود.

اما اگر نیاز به زیرسازی باشد، باید از کاشی‌های PDS استفاده کرد تا هم آسیبی به ساختار بام خانه وارد نشود و هم بتوان یک کانال تهویه مناسب بین سقف و سطح چمن ایجاد نمود.

در این صورت نگرانی از بابت بارش باران و برف وجود ندارد؛ چراکه آب حاصل از باران از راه همین کانال‌ها از سطح پشت بام خارج شده و به مجرای فاضلاب سرازیر می‌شود. اجرای کاشی‌های زهکشی شده به خشک ماندن سطح چمن کمک کرده و باعث می‌شود تا در تمامی فصول هیچ‌گونه رطوبتی بر روی بام دیده نشود.

در واقع این ساختار به هیچ وجه موجب نم و رطوبت ساختمان و سقف طبقه آخر نخواهد شد. بر روی پشت بام‌هایی که سطح آنها آسفالت، موزاییک و … است نیز می‌توان زهکشی چمن مصنوعی را انجام داد.

انواع زیرسازی روف گاردن برای نصب چمن مصنوعی

خروج آب از چمن مصنوعی روف گاردن

در زیر چمن مصنوعی یک سیستم زهکشی برای خروج آب وجود دارد تا آبی که وارد بافت چمن شده، توسط این سیستم از بستر چمن خارج ‌شود. اما لازم است قبل از نصب چمن مصنوعی بر روی پشت بام یا روف گاردن از شیب سقف ساختمان مطئمن شوید؛ چراکه اگر این شیب به اندازه کافی و در جهت ناودان نباشد، ممکن است در هنگام بارندگی یا شستشوی چمن، آب در زیر چمن مصنوعی جمع شده و بوی نامطبوعی را در این محیط ایجاد نمایید.

خروج آب از چمن مصنوعی روف گاردن به دو صورت انجام می‌شود:

 • خروج آب توسط کف زهکش‌دار؛ در این روش از کف کاذب و چمن زهکش‌دار استفاده می‌شود. کف کاذب از تایل‌های 30×30 جنس P.C تشکیل شده که به یکدیگر متصل بوده و سطحی یکپارچه با ارتفاع یک تا یک و نیم سانتیمتر از سطح زمین را به وجود می‌آورد. آب باران از سطح چمن گذر کرده و با عبور از سطح کاذب نفوذپذیر به لایه‌های ایزوگام رسیده و از راه شیب بندی کف پشت بام به سمت کفشور آب هدایت می‌شود. این روش باعث هدایت کامل آب و افزایش عمر چمن مصنوعی پشت بام می‌شود.
 • خروج آب از طریق شیب بندی؛ هدایت آب از طریق شیب بندی در تمام بام‌هایی صورت می‌گیرد که دارای شیب بندی مناسب برای خروج آب به سمت کانال‌های خروج هستند. در این روش چمن مصنوعی نفوذ ناپذیر بر روی سطح پشت بام اجرا می‌شود و آب باران بدون نفوذ به لایه زیرین از طریق حرکت بر روی سطح چمن مصنوعی به سمت کانال‌های خروجی که از قبل برای خروج آب برش داده شده، هدایت می‌شود. به دلیل قیمت مناسب و کارایی بالا، این روش برای نصب چمن مصنوعی روف گاردن مناسب است.

خروج آب از چمن مصنوعی روف گاردن

نظافت چمن مصنوعی روف گاردن

تزئین پشت بام و روف گاردن با چمن مصنوعی هیچ کدام از دردسرهای نگهداری از چمن طبیعی را ندارد، اما برای اینکه این محصول زیبا به نظر برسد و یک پشت بام سبز داشته باشید، لازم است شما اقداماتی را در خصوص نظافت و تمیز کردن چمن مصنوعی برای پشت بام انجام دهید که در ادامه برخی از آنها را بیان می‌کنیم:

 • اگر ذرات غذا بر روی چمن مصنوعی ریخت، بلافاصله آن را با دستمال یا حوله بردارید و قسمت لکه شده را با آب و مواد شوینده تمیز کرده و بشویید.
 • درصورتی‌که مواد چسبناک مثل آدامس، شیره یا صمغ درختان بر روی چمن مصنوعی روف گاردن چسبیده بوده، می‌توانید قسمت‌های لکه شده را با چند بار کشیدن یخ بر روی آنها تمیز کنید.
 • چنانچه بر روی پشت بام یا روف گاردن خود شعله حرارتی مثل باربیکو دارید، حتماً مواظب باشید که ذرات زغال یا خاکستر سیگار روی سطح چمن مصنوعی نریزد، چراکه باعث آب شدن الیاف آن خواهد شد.
 • برای پاکسازی زباله و ذرات اضافه از روی سطح چمن مصنوعی پشت بام می‌توانید ابتدا زباله‌های درشت را جمع آوری کنید و سپس ذرات کوچک‌تر را با جارو تمیز کنید.
 • برای اینکه الیاف چمن مصنوعی همچنان سرسبز و شاداب به نظر برسند، می‌توانید به صورت منظم آنها را برس بکشید.

مقاله پیشنهادی: نظافت چمن مصنوعی

شرایط نظافت و نگهداری چمن مصنوعی روف گاردن در شرایط آب و هوایی مختلف

چمن مصنوعی روف گاردن در شرایط مختلف آب و هوایی نیاز چندانی به نظافت و تمیزکاری ندارد، اما بهتر است برای نگهداری از این محصول و افزایش طول عمر آن:

 • در روزهای گرم تابستان هفته‌ای یکبار سطح چمن مصنوعی روف گاردن یا پشت بام را آبیاری کنید تا گرمای باقیمانده از بین الیاف چمن خارج شود.
 • در روزهای سرد سال هم اگر نمی‌خواهید از فضای چمن کاری شده روف گاردن یا پشت بام استفاده کنید، بهتر است سطح روی چمن مصنوعی را با یک لایه پلاستیکی بپوشانید تا این محصول طول عمر و دوام بیشتر داشته باشد.

شرایط نظافت و نگهداری چمن مصنوعی روف گاردن

هزینه نصب چمن مصنوعی روف گاردن

درصورتی‌که شما بخواهید روف گاردن یا پشت بام منزلتان را با چمن مصنوعی تزئین کنید، هزینه چمن مصنوعی پشت بام شامل موارد زیر می‌شود:

 • قیمت چمن مصنوعی پشت بام؛ که به نوع کاربردی شما بستگی داشته و هرچه روف گاردن تردد بیشتری داشته باشد، باید به سراغ چمن‌های مصنوعی با تراکم بالا‌، مقاوم‌ و گران‌تر بروید.
 • قیمت تجهیزات لازم برای نصب چمن مصنوعی بر روی پشت بام؛ که شامل چسب دوجزئی پلی‌اورتان، نوار اتصال مخصوص و لایه ژئوتکستایل می‌شود. باتوجه به اینکه این محیط همواره در معرض آب باران و برف قرار دارد، باید هنگام نصب چمن بر روی آن از چسب‌های مقاوم مثل چسب دوجزئی پلی‌اورتان استفاده کرد. نوار اتصال هم رول‌های مجاور چمن را به هم وصل می‌کند.
 • اجرت نصب چمن مصنوعی برای پشت بام؛ بر اساس نحوه نصب چمن مصنوعی بر روی پشت بام، اجرت نصب توسط نصاب متفاوت خواهد بود، مثلاً اجرای بین سنگی 3 برابر نصب یکپارچه اجرت نصب دارد.

هزینه نصب چمن مصنوعی روف گاردن

قیمت چمن مصنوعی روف گاردن

قیمت چمن مصنوعی روف گاردن به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • برند شرکت تولیدکننده چمن مصنوعی که داخلی باشد یا خارجی
 • ارتفاع الیاف، جنس، تراکم، وزن و شکل چمن مصنوعی
 • متراژ پشت بام و روف گاردن مورد نظر
 • طرح انتخابی برای نصب چمن مصنوعی در روف گاردن یا پشت بام، اینکه یکپارچه اجرا شود یا به صورت بین سنگی.

قیمت چمن مصنوعی روف گاردن

خرید چمن مصنوعی روف گاردن

هنگام خرید چمن مصنوعی روف گاردن، برای اینکه بتوانید محصولی مناسب و باداوم را انتخاب کنید، بهتر است این نکات را در نظر بگیرید:

 • چمنی را انتخاب کنید که بافتی انبوه و متراکم داشته باشد تا ترکیب الیاف آن چمن طبیعی را برایتان تداعی کند.
 • چمن مصنوعی روف گاردن باید دارای تراکم بالایی بوده و در برابر قرار گرفتن اجسام سنگین و پایه‌های وسایل، الیاف مقاومی داشته باشد.
 • سطح آن باید قابل شسشتو باشد، به ویژه برای استفاده در مناطقی که آلودگی‌های محیطی زیاد هستند.
 • چمن مصنوعی مناسب برای پشت بام باید در برابر عوامل جوی مثل سرما و یخ‌بندان مقاومت زیادی داشته باشد.
 • بهترین چمن مصنوعی برای روف گاردن یا بام سبز دارای الیاف با پایه مواد اولیه V شکل از جنس پلی‌اتیلن بوده که ثبات رنگ آن در برابر تابش نور خورشید زیاد است.
 • اگر قصد خرید اینترنتی چمن مصنوعی روف گاردن را دارید، می‌توانید به فروشگاه‌های معتبری نظیر فرتاک مراجعه نمایید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.