پارکت یا سرامیک ؟ کدام کفپوش مناسب تر است؟

عاطفه رضاخواه

وقتی کار به تعویض کفپوش خانه می رسد اولین سوالی که برای همه پیش می آید این است، پارکت یا سرامیک؟ حقیقتا دوراهی سختی است و تصمیم گیری را سخت تر می کند. قرار است یک تغییر بزرگ ایجاد کنیم، کفپوش خانه بر زیبایی خانه تاثیر بسیاری دارد و قرار هست هزینه هم بکنیم اما گاهی این دوراهی ما را مردد می کند. پیش خود مزایای پارکت را بر اساس آنچه در جاهای دیگر دیده ایم مرور کرده و از طرف دیگر از سرامیک هم بدمان نمی آید. همین موارد سبب می شود که برای انتخاب کردن زمان بخریم و باز هم درنهایت نتوانیم با دل قرص تصمیم بگیریم. می شود کار را اینقدرها هم سخت نکرده و راحت انتخاب کرد. فقط کافیست از پارکت و سرامیک اطلاعاتی به دست آورید و نتایج را با یکدیگر مقایسه کنید. مزایا، معایب و میزان هزینه ای که برای هر یک باید انجام دهید را بررسی کرده و آن چه فکر می کنید بهتر است را انتخاب کنید.

پارکت یا سرامیک؟ بررسی تفاوت ها

در ابتدا این نکته را بدانید که پارکت ها و سرامیک ها انواع مختلف و متنوعی دارند. شما با توجه به سلیقه، دکوراسیون منزل و بودجه ای که دارید می توانید دست به انتخاب بزنید و با محدودیتی هم مواجه نخواهید بود. برای پاسخ به پرسش هایی چون سرامیک بهتر است یا پارکت؟ برای کف خانه پارکت بهتر است یا سرامیک و در کل تفاوت پارکت و سرامیک باید توضیحاتی در مورد هر یک از آن ها ارائه کنیم تا در نهایت تصمیمی از روی آگاهی بگیرید.

پارکت یا سرامیک

مزایا و معایب سرامیک

سرامیک ها نوعی کاشی هستند که هم به عنوان دیوارپوش و هم کفپوش از آن ها استفاده می شود. سرامیک ها معمولا یک لایه رویی لعابی دارند که ضد آب و ضد خش بوده و طرح و رنگ بر روی آن پیاده می شود. اصولا این نوع از کفپوش طرفداران زیادی دارد به ویژه کسانی که به طرح های کلاسیک و رومی علاقه نشان می دهند از این نوع کفپوش برای خانه های خود استفاده می کنند. همچنین سرامیک کفپوش مناسبی برای هتل ها، اداره ها، کلینیک ها و … است. شاید یکی از دلایل آن مقاومت بالا و سهولت در پاک کردن است. به هر حال هنگام انتخاب کفپوش باید همه چیز را در نظر بگیرید از کیفیت و قیمت گرفته تا دردسرهای نصب و نحوه نگهداری آن.

 • یکی از ویژگی های بارز سرامیک طول عمر آن است. کم پیش می آید کسی را دیده باشید که از عمر کوتاه سرامیک منزل خود شکایت داشته باشد مگر اینکه جنس نامرغوبی بوده و یا آسیب جدی به آن وارد شده باشد. اگر بخواهید به این پرسش پاسخ دهید که سرامیک بهتره یا پارکت؟ و یک کفپوش عمری هم بخواهید، انتخاب سرامیک عاقلانه تر بنظر می رسد.
 • معمولا سرامیک برای انواع آب و هواها در جغرافیای متفاوت مناسب است. یعنی فرقی نمی کند شمال کشور باشید یا جنوب، در منطقه سردسیر زندگی می کنید یا گرمسیر و خشک، همواره یکی از بهترین انتخاب های شما می تواند سرامیک باشد. شاید این قابلیت خیلی برای کفپوش های دیگر صادق نباشد.
 • اگر به طول عمر سرامیک اشاره می کنیم در واقع با حفظ کیفیت اولیه است. چناچه از افرادی هستید که ماندگاری رنگ و طرح برایتان خیلی اهمیت دارد و سوال دارید که برای کف خانه سرامیک بهتره یا پارکت؟ بدون شک به شما سرامیک را پیشنهاد می کنیم. حتی در فضای باز و زیر تابش مستقیم نور خورشید و یا باران و برف رنگ و طرح آن تغییری نمی کند البته در صورتیکه از سرامیک های درجه یک خریداری کرده باشید. از آنجایی که کفپوش ها زیاد پا می خورند حفظ رنگ آن ها بسیار اهمیت دارد در غیر اینصورت مجبورید چندسال بعد دوباره هزینه تغییر کفپوش بدهید.
 • نکته بعدی در مورد نگهداری و تمیز کردن سرامیک است. شما سرامیک را به راحتی می توانید با مواد شوینده و دستمال پاک کنید. یعنی برای تمیز کردن آن خیلی به مشکل نمی خورید اما خب از آنجایی که معمولا رویه لعابی و براق دارند کوچک ترین آلودگی خود را نشان داده و همین زحمت شما را زیاد می کند و مدام باید آن را تمیز کنید.
 • سرامیک حالت سنگی و سرد داشته و در زمستان ها خیلی خوشایند نخواهد بود و راه رفتن روی آن بویژه با پای برهنه ممکن است به درد مفاصل منجر شود. اگر در منطقه سرد زندگی می کنید سرامیک عایق خوبی برای گرما نخواهد بود.
 • مورد بعدی به نصب مربوط می شود و هنوز بحث را شروع نکرده اگر بپرسید کف پارکت یا سرامیک؟ بلافاصله پارکت را پیشنهاد می دهیم. برای نصب سرامیک نیاز به ملات و چسب بوده و دردسر نصبش و مدت زمانی که برای نصب می طلبد بسیار بیشتر از پارکت است.
 • آسیب پذیری سرامیک نسبت به سایر کفپوش ها بیشتر بوده، از این نظر که اگر جسم سنگینی بر روی آن بیفتد به راحتی شکسته یا ترک می خورد و ظاهر نازیبایی پیدا می کند. بنابراین در صورتی که در خانه خود کودک دارید سرامیک برایتان خیلی مناسب نخواهد بود.
 • از معایب دیگر سرامیک این است که احتمال سر خوردن و لیز خوردن روی آن زیاد است. بخصوص اگر کف پایتان خیس بوده و یا روی سرامیک آب ریخته باشد. این موضوع خطرات و آسیب های جدی می رساند و بهتر است هنگام خرید این نکته را مد نظر قرار دهید.

پارکت یا سرامیک

مزایا و معایب پارکت

در ادامه بحث فرق پارکت و سرامیک و این پرسش روتین پارکت یا سرامیک بهتر است؟ به مزایا و معایب پارکت هم اشاره کنیم. پارکت ها صفحات چوبی نازک از درخت های بلوط، افرا، کاج و … هستند که به عنوان کفپوش در منازل یا محیطهای فروشگاهی و اداری استفاده می شوند. در طراحی و معماری مدرن پارکت ها جایگاه ویژه ای داشته و معمولا از این نوع کفپوش استفاده می شود. پارکت لمینت هم پارکت هایی با لایه های فشرده چوب هستند که عمدتا مقاومت بالاتری نسبت به پارکت های معمولی دارند.

 • پارکت ها از دوام خوبی برخوردارند البته اگر قرار است آن را در کف منزل استفاده کنید معمولا برای جاهای پر رفت و آمد و شلوغ بایستی به مشخصات فن آن دقت شود تا زود از بین نرود. اما برای منزل گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.
 • اگر به سرما حساس هستید و تمایلی ندارید در فصل زمستان کف پایتان مدام با سرما در تماس باشد و بین پارکت یا سرامیک مانده اید و همچنان از خود می پرسید که پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک؟ قطعا پاسخ ما پارکت خواهد بود.
 • پارکت ها فضای طبیعی تر و گرم تری به منزل شما می بخشند به هر حال استفاده از یک عنصر طبیعی مثل چوب انرژی خانه شما را بالا برده و فضای دلنشین تری برایتان مهیا می کند. نکته مهم این است که با کمک تکنولوژی رنگ های متنوعی برای پارکت موجود می باشد و می توانید برای بخش های مختلف خانه مثل اتاق خواب ها، آشپزخانه و هال و پذیرایی از رنگ های متنوع استفاده کنید. ضمنا اگر طرحهای سرامیک را دوست دارید میتوانید با استفاده از پارکت های طرح سنگ یا بتن نمایی مشابه سرامیک را برای خود ایجاد نمایید.
 • اگر در مناطقی با رطوبت و شرجی بالا زندگی می کنید و بین پارکت یا سرامیک مردد مانده اید حتما انتخابتان سرامیک باشد زیرا پارکت در مناطق مرطوب دوام و ماندگاری نداشته و پس از نصبش پشیمان خواهید شد.
 • پارکت در برابر ضربه ها مقاوم تر هستند و خطر شکستن و ترک خوردنی که مدام سرامیک ها را تهدید می کند در این بخش خیلی آزار دهنده نخواهد بود. از طرف دیگر قرار نیست روی پارکت لیز بخورید و با خیال راحت تری بر روی آن قدم می گذارید.
 • از نصب راحت پارکت هم نباید غافل شد که در بخش سرامیک به آن اشاره کردیم. پارکت در قطعات مختلف با چسب نصب شده و خیلی سریع خشک می شوند و زمان زیادی هم از شما نمی گیرند و دردسر و کثیف کاری های مرسوم در نصب سایر کفپوش ها را نیز ندارند.
 • پارکت ها در مقابل شست و شوی زیاد مقاومت کمتری دارند و نمی توانید هرروز با مواد شوینده به جان آن ها افتاده و تمیزشان کنید. اگر وسواس تمیزی دارید و پاک کردن هرروزه کف منزل از دغدغه های اصلی شماست پارکت اصلا گزینه مناسبی برایتان نخواهد بود.
 • یکی از معایب دیگری که پارکت ها دارند و معمولا موجب شکایت شده سر و صدای پارکت است. راه رفتن بر روی آن تولید صدا کرده که ممکن است برای خیلی ها ناخوشایند باشد. همچنین در فصل گرما این چوب ها منبسط شده و حتما در هنگام نصب باید مقداری فاصله برای انبساط آن در نظر گرفت که خب همین مسئله هم سبب ایجاد درز و شکاف برای ورود آشغال و گردوخاک می شود.

با توضیحاتی که در مورد پارکت و سرامیک دادیم این شما هستید که حالا بین پارکت یا سرامیک یکی را انتخاب می کنید. در مورد این موضوع که پارکت گرونتره یا سرامیک هم بستگی به برند، جنس و کیفیت محصول دارد. به هر حال شما باید متناسب با بودجه خودتان خرید انجام دهید و عاقلانه این است که اگر قرار است از هر جایی پارکت یا سرامیک را تهیه کنید حتما از اعتبار و کیفیت کالای آن ها مطمئن باشید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.