هر آنچه درباره چمن مصنوعی فوتبال باید بدانید!

شادی سرایی

کاشت چمن طبیعی در ورزشگاه‌ها و زمین‌های فوتبال بسیار مرسوم بود تا اینکه خشکسالی‌های پی‌درپی دراکثر کشورهای جهان، نگهداری از چمن‌های طبیعی را در این مکان‌ها دشوار کرد. تعطیلی باشگاه‌ها به دلیل جایگزین کردن چمن طبیعی جدید از جمله مشکلاتی بود که باعث شد استفاده از چمن مصنوعی برای زمین فوتبال مورد توجه قرار گیرد.

چمن مصنوعی فوتبال نوعی کفپوش است که شبیه چمن طبیعی بوده، اما نیاز به آبیاری و نگهداری ندارد و با استفاده از تکنیک‌های متنوع و به کارگیری تیم‌های تخصصی، در باشگاه‌ها و استادیوم‌ها اجرا می‌شود و در نهایت یک زمین فوتبال بدون خطر و استاندارد را برای ورزشکاران فراهم می‌کند.

اگر شما هم قصد خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال و ورزشگاه‌های مختلف دارید، بهتر است برای انتخاب بهترین محصول با ما تا پایان این پست همراه باشید تا به شما بگوییم چمن مصنوعی فوتبال چه ویژگی‌هایی دارد و قیمت هر متر مربع آن چگونه محاسبه می‌شود؟

تاریخچه استفاده از چمن مصنوعی برای زمین فوتبال

از اوایل قرن 19 میلادی فوتبال مدرن در کشورهای غربی شکل گرفت. بازی‌های فوتبال در زمین‌های پوشیده از چمن طبیعی انجام می‌شد، اما آبیاری، کاشت و نگهداری از چمن‌ها مشکلاتی را برای مدیران باشگاه به وجود آورده بود. همچنین چمن‌های طبیعی زیر پای دوندگان له یا از زمین کنده می‌شدند و نقاط فاقد چمن بر سلامت بازیکنان اثر مهمی گذاشته بود.

این مشکلات باعث شد تا برای اولین بار در سال 1964 کمپانی مونسانتو دست به ساخت چمن مصنوعی ورزشی بزند. مهندسان این شرکت توانستند با شناخت نیازهای ورزشکاران و تلفیق هنر و زیبایی، محصولی باکیفیت، مناسب و ارزان قیمت را تولید کنند که جایگزین خوبی برای چمن‌های طبیعی بود.

باشگاه‌های ورزشی مختلف از چمن مصنوعی استقبال کردند و این امر باعث شد تا فیفا در سال 2001 کیفیت چمن مصنوعی برای زمین فوتبال را اعلام کند و در سال 2005 یوفا مجوز رسمی استفاده از این محصول را در مسابقات رسمی صادر کرد و اکنون در بسیاری از باشگاه‌های معروف اروپایی، آمریکایی، آفریقایی، آسیایی و اقیانوسیه چمن مصنوعی نصب و اجرا می‌شود.

تاریخچه استفاده از چمن مصنوعی برای زمین فوتبال

اولین زمین چمن مصنوعی ایران

اولین زمین چمن مصنوعی فوتبالی ایران در سال 1382 و در ورزشگاه قیانوری اجرا شد و یک کاربردی مناسب را تا سال 1390 برای اهالی ورزش این منطقه فراهم نمود.

انتخاب بهترین چمن مصنوعی فوتبال

درصورتی‌که قصد انتخاب بهترین چمن مصنوعی برای فوتبال را دارید، باید به ویژگی‌های محصول مورد نظر توجه کنید. مهم‌ترین ویژگی برای چمن مصنوعی زمین فوتبال میزان ضربه‌پذیری و دوام آن است؛ چراکه به صورت پیوسته بازیکنان در حال دویدن بر روی سطح چمن بوده و میزان تردد و فشار ضربه در این محیط زیاد است.

چمن‌های مصنوعی زمین فوتبال نسبت به نوع تزئینی این محصول تراکم کمتری دارند و الیاف آنها بین 50 تا 60 میلیمتر است. دیتکس بالای چمن مصنوعی مقاومت و دوام آنها را بالا می‌برد. دیتکس چمن بین 8500 تا 12500 مناسب زمین‌های فوتبال بوده و هرچه این میزان بالاتر باشد، دوام و کیفیت چمن بیشتر خواهد شد. دیتکس بالای چمن در کنار سیلیس که به عنوان فیلر در چمن مصنوعی به کار رفته، این محصول را سنگین و ضربه‌پذیری آن را بیشتر می‌کند.

بهترین چمن مصنوعی فوتبال

ویژگی‌های چمن مصنوعی فوتبالی

در خصوص ویژگی‌های چمن مصنوعی مناسب فوتبال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بلندی الیاف این محصول بین 40 تا 60 میلیمتر است.
 • ضخامت الیاف یا دیتکس چمن فوتبال بالا است.
 • به دلیل توان پذیرش سیلیس و گرانول لاستیکی، چمن‌های مصنوعی ورزشی نسبت به چمن مصنوعی تزئینی بافت خلوت‌تری دارند.
 • بکینگ یا زیره این محصول 2 لایه به بالا است.
 • از قابلیت بالای خروج آب برخوردار است.
 • برای بازگشت‌پذیر بودن الیاف این نوع چمن مصنوعی از تکنولوژی شکل‌دهی استفاده شده است.

مقاله پیشنهادی : چمن مصنوعی کنار استخر

ویژگی های چمن مصنوعی

 

قوانین فیفا برای نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال

هنگامی که بازیکنان بر روی چمن مصنوعی مشغول بازی و دویدن هستند، انرژی گام‌های آنها به سطح زمین منتقل می‌شود. در چنین شرایطی اگر چمن مصنوعی زمین فوتبال به شکل استانداردی نصب شده باشد، می‌تواند بستری امن و انعطاف‌پذیر را برای بازیکنان به وجود بیاورد، اما اگر اینگونه نباشد، علاوه بر گردش نامناسب توپ در حین بازی، ممکن است آسیب‌های بزرگ و کوچکی را به آنها تحمیل کند.

بر این اساس سازمان فیفا قوانین و استانداردهای دقیقی را برای نصب چمن مصنوعی فوتبال در زمین‌های ورزشی وضع کرده که به صورت زیر است:

 • چمن مصنوعی باید دارای سیلیس و گرانول باشد، چراکه این مواد با ایمنی زمین و میزان انعطاف‌پذیری این محصول ارتباط مستقیمی دارند.
 • در چمن مصنوعی باید از لایه ژئوتکستایل 300 تا 500 گرمی متناسب با مساحت کل زمین استفاده شده باشد. این لایه به عنوان یک تثبیت کننده در سطح کل زمین عمل کرده و باعث ارتقاء قابلیت ارتجاعی چمن می‌شود.
 • در زیرسازی چمن مصنوعی برای زمین فوتبال باید از شن با ساختاری مستحکم و انعطاف‌پذیر استفاده شده باشد تا جذب ضربات بیرونی را افزایش دهد.
 • از نظر فدراسیون جهانی ابعاد استاندارد زمین فوتبال چمن مصنوعی باید مساحتی بین 4050 تا 10800 مترمربع داشته باشد؛ یعنی ضلع طولی بین 90 تا 120 متر و ضلع عرضی بین 45 تا 90 متر.

بهترین چمن مصنوعی برای فوتبال از دید فدراسیون جهانی فوتبال باید دارای این ویژگی‌ها باشد:

ارتفاع الیاف 50 تا 60 میلیمتر، تراکم بالا، الیاف ایستا، منعطف و برگشت‌پذیر

مقاله پیشنهادی : تمیز کردن چمن مصنوعی

قوانین فیفا برای نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال

زیرسازی زمین فوتبال برای نصب چمن مصنوعی

زیرسازی زمین فوتبال برای نصب چمن مصنوعی به دو روش انجام می‌شود:

 • زیرسازی ناپیوسته؛ این روش استانداردترین نوع زیرسازی و نصب چمن مصنوعی زمین فوتبال بوده که از چند لایه تشکیل شده است. زیرسازی ناپیوسته به خروج سریع‌تر آب از چمن کمک می‌کند و بستر نرمی را برای بازیکنان به وجود می‌آورد. این روش فقط برای بسترهای خاکی که نسبت به آب نفوذپذیر هستند، قابل اجرا بوده و اگر بستر خاک که لایه انتهایی است، نسبت به آب حالت نفوذ ناپذیر داشته باشد، باید در این لایه از لوله‌های جمع‌آوری کننده آب استفاده کنید.
 • زیرسازی سخت؛ منظور از زیرسازی سخت، بسترهای بتی، آسفالت، سنگ و سطوح نفوذ ناپذیر بوده و مهم‌ترین اصل در این روش توجه به شیب بندی زمین است و باید شیب 1 درصد از ناحیه مرکز زمین به کناره‌ها اعمال شود. زیرسازی سخت برای زمین‌های ورزشی بزرگ و بالای 1200 مترمربع توصیه نمی‌شود. برای سطوح سخت استفاده از یک لایه ضربه‌گیر در قسمت زیر چمن ضروری بوده و این لایه علاوه‌بر کمک به ایمنی بازیکنان، مانع از آسیب دیدن بکینگ چمن می‌شود.

زیرسازی زمین فوتبال برای نصب چمن مصنوعی

مراحل نصب چمن مصنوعی فوتبال

نصب چمن مصنوعی فوتبال در چند مرحله کاملاً تخصصی انجام شده و به دلیل دشواری کار، چمن مصنوعی را در قطعات کوچک تقسیم‌بندی می‌شود تا نصب آن آسان‌تر صورت گیرد. در زمین بازی این قطعات کنار یکدیگر چیده شده و کل زمین را در برمی‌گیرند.

توجه به این نکته مهم است که در روش نصب چمن‌های مصنوعی فوتبال معمولاً از روش‌های مختلفی برای جلوگیری از رشد گیاهان در زیر چمن استفاده می‌شود تا به ساختار چمن آسیب وارد نشود. همچنین هم‌تراز بودن زمین برای چسباندن چمن موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شود. با این وجود نصب چمن مصنوعی فوتبال شامل مراحل زیر می‌شود:

 • بعد از انجام زیرسازی، در مرحله اول بر روی بستر اصلی یک لایه نمدی شکل ژئوتکستایل 300 گرمی پهن می‌شود که این لایه محافظت و جلوگیری از ضربه خوردن لایه ابتدایی را برعهده دارد.
 • در مرحله دوم متناسب با ابعاد و مساحت زمین فوتبال، رول‌های چمن مصنوعی بر روی زمین در کنار هم پهن می‌شوند و عملیات لبه‌گیری برای اورلب کردن رول‌ها و برش قسمت‌های اضافی با کاتر انجام می‌شود.
 • در مرحله سوم باید رول‌های چمن مصنوعی به یکدیگر متصل شوند. برای این کار رول‌های چمن را از ناحیه اتصال کنار می‌زنند و نوار اتصال 30 سانتیمتری را زیر آن پهن می‌کنند. بعد از آماده شدن چسب دوجزئی پلی‌اورتان، آن را بر روی نوار اتصال می‌ریزند و پخش می‌کنند تا هر دو لایه چمن بر روی نوار اتصال قرار گیرد، سپس قسمت‌های کنار رفته را به جایگاه اولیه خود باز می‌گردانند.
 • در مرحله چهارم هم بر اساس نوع کاربری و ابعاد چمن مصنوعی فوتبال مقداری شن سیلیس را بر روی چمن قرار می‌دهند و مقداری هم گرانول لاستیک یا وودگرانول بر روی آن می‌ریزند.
 • در مرحله آخر نصب هم زمین چمن فوتبال را خط‌کشی می‌کنند، البته خط‌کشی وسط زمین و خط‌کشی‌های کناری آن از خود بافت و جنس چمن است.

مقاله پیشنهادی: نصب چمن مصنوعی

مراحل نصب چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال در شرایط آب و هوایی مختلف

زمین چمن فوتبال در فصل زمستان و موقع بارش برف قابل استفاده نیست، به دلیل اینکه چمن طبیعی در اثر سرما و یخبندان آسیب می‌بیند، اما در مورد چمن مصنوعی این مشکل وجود ندارد؛ چراکه سرمای هوا و یخبندان به الیاف چمن آسیب نمی‌زند، حتی اگر بارش برف سنگین باشد. در زمین‌های بزرگ برای پاک کردن برف از روی سطح چمن از دستگاه‌های برف روب استفاده می‌شود که این دستگاه‌ها با حرارت برف‌های روی چمن را آب می‌کند.

در تابستان نیز گرمای شدید هوا و تابش نور خورشید به هیچ عنوان باعث شل شدن تارهای چمن مصنوعی فوتبالی نمی‌شود؛ چراکه این محصول برای فضای بیرون از ساختمان طراحی شده و جنس مواد به کار رفته و نحوه تولید آن به‌گونه‌ای است که حداکثر کارایی را برای زمین فوتبال دارد.

چمن مصنوعی فوتبال در شرایط آب و هوایی مختلف

هزینه نصب چمن مصنوعی فوتبال چقدر است؟

برای اینکه به یک جمع‌بندی کامل در مورد هزینه‌های مربوط به نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال برسید، لازم است بدانید که مراحل اجرا این محصول شامل زیرسازی، تهیه و نصب چمن و همچنین استفاده از متعلقات زمین فوتبال می‌شود. اما یکی از مهم‌ترین موارد در محاسبه این هزینه، منطقه پروژه است.

بر این اساس باید گفت که هزینه نصب چمن مصنوعی فوتبال برای نقاط مختلف کشور یکسان نبوده و شما باید فواصل مرکز تهیه مصالح مثل کارخانه سیمان تا محل پروژه را در نظر بگیرید. علاوه‌بر این هزینه ایاب و ذهاب و سکونت تیم اجرایی هم بر روی قیمت نصب چمن برای زمین فوتبال اثرگذار است.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت چمن مصنوعی فوتبال و برآورد هزینه‌های مربوط به نصب این محصول با مشاوران و کارشناسان باتجربه شرکت فرتاک تماس بگیرید.

طول عمر چمن مصنوعی فوتبال چقدر است؟

چمن مصنوعی فوتبال طول عمر مشخصی دارد که به صورت استاندارد بین 5 تا 15 سال است، اما عوامل مختلفی می‌تواند بر روی طول عمر چمن مصنوعی زمین فوتبال اثرگذار باشد از جمله:

 • میزان استفاده از آن که معادل 2000 ساعت در سال بیان شده است.
 • گرما و اشعه تخریب کننده خورشید بر روی عملکرد الیاف چمن اثر می‌گذارد، پس بهتر است در هوای بسیار گرم که الیاف چمن داغ هستند، از آن استفاده نشود.
 • درزها و بندکشی‌های بین رول‌های چمن مصنوعی از نقاط آسیب‌پذیر هستند، پس باید از چسب خوب و نوار اتصال پهن و باکیفیت در این قسمت‌ها استفاده شود.
 • برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبال می‌توانید هر چند وقت یکبار توسط دستگاه‌های مخصوص الیاف آن را شانه‌کشی کنید.

طول عمر چمن فوتبال

شرایط نگهداری از چمن مصنوعی زمین فوتبال

در خصوص شرایط نگهداری از چمن مصنوعی زمین فوتبال دستورالعمل‌هایی وجود دارد از جمله اینکه:

 • برای رهایی از کثیفی‌ها به صورت منظم چمن فوتبال را با استفاده از دستگاه‌های دمنده هوا یا شستشوی با آب تمیز کنید.
 • سطح چمن را برای محافظت از سلامت بازیکنان ضدعفونی کنید.
 • در روزهای بسیار گرم برای کاهش حرارت الیاف چمن، زمین فوتبال را آبیاری کنید.
 • برای جلوگیری از ضربه و آسیب به بازیکنان میزان سختی زمین را بررسی کنید.

قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال

از آنجایی که متراژ چمن‌های مصنوعی فوتبال مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد که قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال چقدر است؟ بنابراین ابتدا باید نمونه مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس قیمت نهایی را برآورد کنید.

اما به صورت کلی قیمت چمن مصنوعی برای زمین فوتبال به عوامل زیر بستگی دارد:

 • ابعاد و مساحت کل زمین فوتبال
 • جنس، تراکم، دیتکس و ارتفاع الیاف چمن مصنوعی
 • بلندی تارها
 • نوع بافت و تکنولوژی تولید چمن مصنوعی
 • جنس لایه زیرین چمن مصنوعی

قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال

خرید چمن مصنوعی فوتبالی

هنگام خرید چمن مصنوعی فوتبالی برای انتخاب بهترین محصول لازم است این نکات را در نظر بگیرید:

 • رنگ چمن مصنوعی برای زمین‌های ورزشی باید به صورت شاین و زنده تولید شده باشد تا شبیه چمن طبیعی به نظر برسد.
 • اگر موضوع شستشوی چمن فوتبال برایتان مهم است به سراغ نمونه‌هایی بروید که ارتفاع الیاف آنها کم و تراکمشان بالا است.
 • اگر می‌خواهید قیمت چمن مصنوعی فوتبال ارزان و مناسب باشد، محصولی را انتخاب کنید که ارتفاع الیاف آن کم و تراکم پایین‌تری دارد.
 • چمن‌های مصنوعی ورزشی کاربردهای زیادی دارند و برای زمین‌های بازی فوتبال، گلف، تنیس، پینت بال و … نصب می‌شوند، پس هنگام خرید چمن مصنوعی فوتبالی به کاربرد آن توجه کنید.
 • درصورتی‌که قصد خرید اینترنتی چمن فوتبالی را دارید، می‌توانید به فروشگاه‌های معتبری همچون فرتاک مراجعه نمایید و درباره نحوه برآورد هزینه زمین چمن مصنوعی فوتبال از کارشناسان این مجموعه راهنمایی بگیرید.

 

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.