انتخاب رنگ پارکت قدمی برای جلوه بیشتر منزل شما

عاطفه رضاخواه

اگر در انتخاب رنگ پارکت مناسب برای سالن پذیرایی منزل خود مردد هستید و بین چندین رنگ پارکت تردید دارید ما قصد داریم با ارائه پیشنهادهایی در جهت معرفی رنگ و طرح پارکت ها شما را در این امر کمک نماییم.

انتخاب رنگ پارکت اقدامی بسیار مهم است زیرا باید سبک دکوراسیون خانه، رنگ مبلمان، فرش ها و پرده های سالن پذیرایی تان را در نظر گرفته سپس نسبت به خرید پارکت مورد نظرتان اقدام نمایید.

برای انتخاب کفپوش منزل و یا حتی محیط کارمان پس از کلی بررسی درنهایت به همان گزینه‌ای که انتخابمان است می‌رسیم. برای مثال بین موکت، سنگ، سرامیک، پارکت و … با درنظر گرفتن نکات مختلف یکی را انتخاب می‌کنیم. اما کار همین جا تمام نمی‌شود. بطور کلی برای دکوراسیون منزل انتخاب نوع و جنس یک بحث است، انتخاب رنگ بحث دیگری. این مقاله برای آن‌هایی است که یک قدم برداشته و در نهایت به انتخاب پارکت رضایت داده‌اند. حالا به مرحله ظریف‌تر و حساس‌تر انتخاب رنگ پارکت رسیده‌اند. برای همه ما مهم است که زیباترین رنگ پارکت را تهیه کنیم، از تنوع رنگهای پارکت لمینت مطلع باشیم، انواع رنگ‌های پارکت را ببینیم و همان رنگی که بهترین رنگ لمینت برای منزل است را انتخاب کنیم. اما خب انتخاب رنگ پارکت بستگی به عوامل مختلفی داشته که در ادامه آن‌ها را برایتان شرح می‌دهیم. با رعایت این نکات می توانید طراحی استانداردتری داشته باشید اما همه چیز به میل و سلیقه شما بستگی دارد.

بهترین رنگ پارکت برای پذیرایی

اگر برای مشاهده و خرید پارکت به بازار آن مراجعه کرده باشید قطعا انواع و رنگ های متنوع و بسیاری به چشم تان خورده است و در تصمیم گیری سردرگم شده اید که بهترین رنگ پارکت کدام است و بایستی کدام رنگ پارکت را انتخاب کرده تا رنگ پارکت لمینت مورد نظر با سبک  و سیاق منزل تان جور در بیاید و منزل تان دل انگیز بنماید.

انتخاب رنگ روشن پارکت لمنیت برای پذیرایی کوچک

رنگ پارکت لیمنت بسیار متفاوت می باشد که به طیف روشن و تیره دسته بندی می گردد. بهترین رنگ پارکت پذیرایی مسلما به سلیقه شما بستگی دارد اما اگر بخواهید از اصول دکوراسیون داخلی پیروی کنید باید بدانید زیباترین رنگ پارکت برای سالن های پذیرایی رنگ های روشن هستند. رنگ های روشن همچون کرمی، قهوه ای روشن و طوسی روشن باعث بزرگتر و دلباز تر دیده شدن پذیرایی شما خواهد شد.

انتخاب رنگ  تیره پارکت لمینت برای پذیرایی بزرگ

اگر متراژ سالن پذیرایی تان زیاد است و یا از نور زیادی در طول روز بهره میبرد می توانید از رنگ های تیره تر مانند طوسی تیره، گردویی، فندقی تیره استفاده کنید. این رنگ ها علاوه بر شیک و لوکس کردن منزل تان، گردو خاک و لکه ها را روی خود نشان نمی دهند و دیرتر کثیف می شوند. اما رنگ های روشن پارکت لمینت این مزایت را نداشته و خیلی سریعتر لکه و آلودگی، گرد و غبار را نشان می دهند و شما باید همیشه در حال تمیز کردن آن ها باشید.

انواع رنگ های پارکت پذیرایی و سبک های دکوراسیون

  • رنگ های گردویی، قهوه ای و به طور کلی رنگ های تیره در سبک های کلاسیک دکوراسیون داخلی منازل به کار برده می شود.
  • رنگ های فندقی، کرمی و قهوه ای روشن که به رنگ طبیعی چوب نزدیک تر است مناسب سبک روستیک و روستایی دکوراسیون می باشد.
  • در سبک ماکسیمال و یا همان تجملی و لوکس رنگ های تیره مانند قهوه ای تیره، طوسی تیره و یا حتی مشکی به کار گرفته می شود و تصویری بسیار زیبا از پذیرایی شما ایجاد می کند.
  • در سبک های مدرن و مینیمال بهترین رنگ پارکت پذیرایی رنگ های روشن همچون سفید،کرمی و طوسی بسیار روشن استفاده می گردد.
  • با ایجاد کنتراست و تضاد در رنگ پارکت پذیرایی و رنگ مبلمان خود می توانید دکوراسیونی جذاب و شیک ایجاد نمایید.
  • برای هماهنگ کردن رنگ پارکت پذیرایی، رنگ پارکت لمینت را از همان طیف مبلمان و فرش بهتر است انتخاب نکنید، اما برای بهتر دیده شدن از طیف های شبیه و نزدیک بهم استفاده کنید تا تصویری یکنواخت از پذیرایی تان به نمایش گذاشته نشود.

 

شما می توانید با کمی خلاقیت و هوشمندی در انتخاب رنگ های پارکت لمینت بهترین تلفیق رنگ و سبک  دکوراسیون را نسبت به سلیقه خود ایجاد کرده و بهترین رنگ پارکت پذیرایی را در منزل تان با سایر لوازم خانه هماهنگ بنمایید.

شناخت پارکت برای انتخاب دقیق‌تر

پارکت‌ یا پارکت لمینت ها قطعات چوبی هستند که از چوب ساخته شده‌اند و در بازار به عنوان کفپوش و یا حتی دیوارپوش به مشتریان عرضه می‌شود. در طراحی داخلی و معماری مدرن پارکت‌ها جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و همین موضوع سبب شد تا تولید کنندگان به تولید رنگ‌های متنوع پارکت و طرح‌های نوین روی بیاورند. رنگ بندی‌های پارکت و در کل رنگ پارکت‌های جدید دست شما در انتخاب را باز می‌گذارد و اجازه می‌دهد سلیقه خود را به راحتی در دکوراسیون منزل اعمال کنید. کفپوش و دیوارپوش تأثیر بسزایی در شکل و ظاهر خانه شما دارد. اگر در انتخاب جنس و رنگ آن دقت نشود شما حتی اگر بهترین لوازم هم برای منزلتان تهیه کنید باز هم خواهید دید که یک جای کار می‌لنگد و محیط و دکوراسیون داخلی آنطور که باید به جان و دلتان نمی‌نشیند. بنابراین بیس و زمینه را با دقت انتخاب و طراحی کنید تا در مراحل بعدی دچار مشکل نشوید.

پارکت، روح طبیعت در خانه

برای انتخاب رنگ پارکت، رنگ‌های پارکت کف و پاسخ به این پرسش که چه رنگ پارکتی انتخاب کنیم و یا اینکه پارکت رنگ روشن بهتره یا تیره باید عوامل مختلفی را مد نظر قرار بدهیم. اگر خودتان ایده‌ای ندارید و از نظر مالی هم دچار مشکل نیستید به راحتی می‌توانید از یک معمار و طراح داخلی کمک بگیرید و صفر تا 100 کار خود را به او بسپارید. فقط آنچه دوست دارید و یا حتی رنگ‌های مورد علاقه خودتان هم خاطر نشان کنید و در نهایت یک منزل با دکوراسیون مهندسی شده تحویل بگیرید. بسیاری از ما علاقه داریم خودمان در تمام پروسه انتخاب و خرید و چیدمان فعالیت داشته باشیم. هیچ اشکالی ندارد. فکر نکنید اگر بدون یک طراح پیش می‌روید پس قرار نیست چیز خوبی از آب در بیاید. در سطح اینترنت پر است از مجله‌های طراحی و مد برای منازل مسکونی و یا حتی محیط‌های اداری و کاری. با الهام گرفتن از آن‌ها می‌توانید مرحله به مرحله کار خود را پیش ببرید. همه چیز با هر کیفیتی در اختیار شماست تا خانه رؤیایی خود را همانگونه که دوست دارید بسازید و بیارایید.

در کل استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی بسیار مورد پسند است از گذشته‌های دور تا به امروز چوب همیشه فضای زیبا و دلنشینی به منزل می‌داده و حالا که همه به شدت درگیر زندگی مدرن آمیخته به تکنولوژی شده‌ایم چوب و هر عنصری که یادآور طبیعت باشد حالمان را جا می‌آورد حتی اگر تنها در متراژ کوچکی از منزلمان پیاده سازی شود. پس انتخاب پارکت یک انتخاب معقول و زیبایی است. اما رنگ پارکت وقتی برای خرید پارکت به فروشگاه مراجعه می‌کنیم با نمونه رنگ‌های پارکت آشنا شده و با کمک همین رنگ بندی پارکت می‌توانیم انتخاب خود را ارتقا بدهیم. اما انتخاب آگاهانه و هوشمندانه کاری است که انتظار می‌رود انجام دهیم. چگونه هوشمندانه رنگ مخصوص پارکت برای منزلمان را تهیه کنیم در زیر شما را راهنمایی می‌کنیم.

رنگ پارکت

رنگ و متراژ

متراژ منزل شما در انتخاب رنگ پارکت بسیار مهم است. خانه کوچک دارید یا بزرگ و دلگشا؟ اگر فضای محدودی دارید انتخاب رنگ پارکت لمینت روشن حرفه‌ای‌تر است. همچنین سعی کنید از یک پارکت یک دست با طرح یکسان و چیدمان یکسان استفاده کنید. تنوع در این زمینه فضای خانه شما بخصوص اگر پذیرایی و هال باشد را بزرگ‌تر و وسیعتر جلوه می‌دهد. برای فضای بزرگ دستتان هم بازتر است هیچ اشکالی ندارد اگر رنگ پارکت شما تیره باشد. شاید هم برایتان فرقی نداشته باشد که فضا بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بنظر برسد که در این مورد باید بگوییم هیچ پاسخ ثابتی برای این پرسش که کدام رنگ پارکت بهتر است؟ وجود ندارد.

رنگ و فضای رسمی و غیر رسمی

سلیقه شما برای حسی که از منزلتان متبادر می‌شود چیست؟ رسمی یا خودمانی؟ خب پاسخ معلوم است. خودمانی اما بسیاری از افراد هستند که شیک را با رسمی اشتباه می‌گیرند. شما می‌توانید فضای خودمانی و غیر رسمی در منزل خود درست کنید اما کاملاً هم شیک و برازنده باشد. برای همین معمولاً رنگی که در این شرایط پیشنهاد می‌شود استفاده از رنگ‌های روشن است. این رنگ روشن می‌تواند از طیف رنگ‌های مختلفی همچون قهوه‌ای، طوسی، کرم و … انتخاب شود. هر چه که هست روشن بودنش باعث صمیمی‌تر کردن فضا می‌شود.

رنگ و نور

نکته بعدی به نورگیر بودن منزل شما ربط پیدا می‌کند. میزان نوری که هر خانه در طول روز دریافت می‌کند در جاهای مختلف متفاوت است. اینکه در طول روز آیا نور آفتاب مستقیم به داخل منزل شما می‌تابد یا خیر؟ اگر نورگیر خوبی دارید رنگ پارکت تیره‌تر هیچ خللی در دکوراسیون شما بوجود نمی‌آورد اما اگر از آن خانه‌های ابری و کم نور دارید خب با انتخاب رنگ پارکت روشن کمی این بی نوری یا کم نوری را جبران کنید. باز هم این یک پیشنهاد برای بهتر شدن حال و هوای منزل شماست وگرنه این شمایید که تصمیم گیرنده‌اید و آنچه که دلخواهتان است را انتخاب می‌کنید. البته اگر فضای کم نوری دارید با نوردهی مصنوعی در طول روز یا شب کمی این مشکل را کاهش می‌دهید. شاید هم در کل از آن دسته افرادی باشید که فضاهای تاریک و کم نور را به پرنور ترجیح می‌دهید. در این حالت که انتخاب رنگ پارکت روشن تنها در حد سلیقه شخصی خودتان مطرح می‌شود.

رنگ و هارمونی با دیوار و سقف

رنگ سقف و دیوار در انتخاب رنگ پارکت تأثیر دارد. البته اکثراً رنگ سقف خانه روشن است، استخوانی، سفید، کرم و … خیلی رنگ‌های عجیب غریب در سقف مشاهده نمی‌کنید مگر اینکه سقف از چوب ساخته شده باشد که در اینصورت انتخاب رنگ پارکت باید نیم نگاهی هم به سقف داشته باشد. اما دیوارها از دیگر اجزایی ست که رنگش بی ارتبا­­ط با رنگ پارکت نباید باشد. بستگی دارد که چه رنگی و چه طرحی برای دیوارها انتخاب کرده‌اید. اگر رنگ دیوار تیره است، پارکت خود را از همان تناژ رنگ ولی روشنترش انتخاب کنید. اگر دیوارهایتان ساده و روشن است بد نیست که کمی رنگ پارکت کف را تیره‌تر در نظر بگیرید. به هر حال قرار نیست کل خانه یک دست و یک رنگ باشد و بازی سایه روشن‌ها جلوه بهتری به منزلتان می‌بخشد. اگر دیوارهایتان با کاغذ دیواری طرح دار پوشیده شده است پیشنهاد ما انتخاب یک پارکت با طرح ساده و رنگ روشن است. معمولاً رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر و شلوغ‌تر جلوه می‌دهند. بنابراین حتماً به فکر هماهنگی بین دیوار و کف منزلتان باشید.

رنگ و موقعیت پارکت‌ها

نکته بعدی این است که کدام قسمت از خانه را می‌خواهید پارکت کنید. هال؟ پذیرایی؟ اتاق خواب‌ها؟ آشپزخانه؟ بهترین رنگ پارکت برای اتاق خواب کدام رنگ است؟ برای هال و پذیرایی چه تفاوتی می‌کند؟ از بین رنگ‌های جدید پارکت لمینت کدام را برای چه بخشی از منزل استفاده کنیم؟ همه این پرسش‌ها ممکن است در ذهن شما شکل بگیرد و برای پاسخ به آن‌ها دچار تردید باشید. هیچ جواب واحدی برای این پرسش‌ها وجود ندارد. خانه به خانه و سلیقه به سلیقه فرق دارد. ما تنها با توجه به تجربیات و آنچه از دانش طراحی و دکوراسیون می دانیم به شما پیشنهاد می‌دهیم. بی شک بهترین رنگ پارکت همان رنگی است که به دل شما می‌نشیند و از آن لذت می‌برید. اما اگر کارشناسانه‌تر بخواهید عمل کنید باید بگوییم که قرار نیست کف پارکت تمام خانه یک دست و مثل هم باشد. اتاق خواب‌ها و آشپزخانه و پذیرایی می‌توانند رنگ متفاوتی داشته باشند. رنگ پارکت اتاق خواب را با توجه به اینکه اتاق خودتان است یا اتاق کودک و اینکه لوازمی همچون تخت و کمد چه طیف رنگی را دارا هستند می‌توانید انتخاب کنید. تنوع رنگ پارکت لمینت و در کل پارکت‌ها به اندازه‌ای هست که دستتان برای انتخاب رنگ اتاق خواب باز باشد. فقط به این نکته توجه کنید که رنگ هرچه روشن تر باشد تمیزکردنش ممکن است برایتان دردسرساز شود.

رنگ پارکت هال و پذیرایی هم بهتر است تیره‌تر انتخاب شده و تا حد امکان از انتخاب رنگ‌های خاص حذر کنید زیرا ممکن است مدتی بعد قصد تغییر لوازم و دکوراسیون با رنگ جدید را داشته باشید در چنین شرایطی اصلاً بصرفه نیست که بخواهید رنگ پارکت‌ها هم تغییر دهید. بنابراین رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای، کرم و طوسی از رنگ‌هایی هستند که می‌توانید دکوراسیون‌های مختلفی را روی آن اجرا کنید. آشپزخانه هم اگر در راستای حال و پذیرایی قرار دارد بهتر است هم رنگ انتخاب شده و یا حتی کمی تیره‌تر. به هر حال رفت و آمد در آشپزخانه بیشتر است و داشتن رنگ روشن برای تمیزکاری به زحمتتان می‌اندازد.

رنگ پارکت

رنگ و سهولت در نظافت

برای انتخاب رنگ پارکت باید به راحت تمیز شدن آن هم فکر کنید. قرار نیست با پارکت کردن کف خانه زحمت خودمان را بیشتر و بیشتر کنیم. رنگ روشن زیبایی داشته اما کوچک‌ترین آلودگی و لکی را نشان می‌دهد و قطعاً مواد شوینده و دستمال لحظه‌ای از دستان شما دور نخواهد شد بخصوص اگر فرزند کوچکی داشته باشید زحمتتان دو چندان می‌شود. بنابراین با انتخاب رنگ‌های تیره‌تر کمی خیال خود را راحت کنید به ویژه اگر به تمیز کردن وسواس زیادی دارید البته رنگهای تیره خاک را بیشتر نشان می دهند. همچنین اگر در خانه خود کودکی دارید و یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید پارکت با رنگ طبیعی بهترین انتخاب برای شماست. زیرا جای پا خوردن و خراشیدگی در آن خیلی نمایان نمی‌شود. همچنین خراش و آسیب در پارکت‌های تیره‌تر زودتر خود را نشان می‌دهد و همه این‌ها بستگی به شما دارد که در چه محیطی زندگی می‌کنید.

رنگ و تعادل گرمی و سردی

امروزه در رنگ پارکت از مخلوطی از رنگ‌های گرم و سرد استفاده می‌شود تا گرمای زیاد و یا سرمای زیاد رنگ‌های سرد را از بین ببرد و حال طبیعی‌تر و متعادل‌تری به منزلتان ببخشد. اگر رنگ دکوراسیون شما از رنگ‌های سرد است انتخاب کفپوش با تناژ نارنجی و قرمز گرمی را برای منزلتان حفظ می‌کند. بر عکس این موضوع هم صادق است. به هر حال حفظ هارمونی و تعادل رنگ‌ها یکی از اصول اساسی در طراحی دکوراسیون است. نباید خیلی در رنگی اغراق شود یا حتی به فراموشی سپرده شود.

همراه داشتن نمونه‌ای از رنگ

برای اینکه هنگام انتخاب کفپوش دچار شک نشده و بتوانید راحت‌تر انتخاب کنید بهتر است نمونه‌ای از رنگ‌هایی که قرار است در دکوراسیون از آن‌ها استفاده شود به همراه داشته باشید. برای مثال نمونه‌ای از پارچه مبل، کوسن، پرده، رنگ دیوار و … در این حالت از کمک فروشندگان و مشاورانی که در مرکز وجود دارند هم می‌توانید بهره ببرید. در صورتیکه انتخاب رنگ پارکت اولین قدم برای طراحی دکوراسیون منزل شما است بهتر است برای خرید و انتخاب سایر اجزا نمونه‌ای از رنگ پارکت را همراهتان داشته باشید.

این روزها هماهنگی تمامی عناصر و رنگ‌ها حرف اول را می زند. طراحی مدرن تنها به زیبا بودن نمی‌اندیشد بلکه به فکر این است که در کنار زیبایی و جلوه به ساکنان خانه هم آرامش هدیه کند. شما تایم زیادی را در خانه می‌گذرانید و هارمونی که بین لوازم منزلتان وجود دارد قرار است به شما انرژی بدهد نه اینکه انرژی شما را تحلیل ببرد. لحظه‌ای را در نظر بگیرید که در خانه خود نشسته‌اید و همه چی سر جایش است اما مدام احساس کنید که یک جای کار می‌لنگد و چیزی کم است. شما همه چیز را برای یک دکوراسیون خوب دارید اما چیزی که آن وسط جای خالی‌اش آزار دهنده می‌باشد هارمونی است. هارمونی بین کفپوش ها، دیوارها و لوازم منزل. همان مقدار که به زیبایی، جنس و کیفیت و قیمت اهمیت می‌دهید باید به رنگ هم اهمیت دهید. هنگامی که برای خرید پارکت اقدام می‌کنید متوجه می‌شوید با چه تنوعی از رنگ‌ها و مدل‌ها رو به رو هستید. شاید تا پیش از آن فکر می‌کردید که پارکت‌ها کفپوش هایی به رنگ قهوه‌ای تیره یا روشن هستند. اما این یک تصور نادرست است زیرا این روزها رنگ پارکت‌ها غوغا می‌کند و برای هر سلیقه‌ای رنگی برای ارائه وجود دارد.

Parquet Flooring Colors

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.